Helikobakteri Nedir Nasıl Bulaşır Yok Edilir

0
1876
Okunma

Son yıllarda giderek artan şekilde görülen sinsi bir hastalık veya rahatsızlık olan helicobacter pylori hakkında bilgi vermek istiyorum size bu yazımda.

Halk arasında helikobakteri pilori veya sadece helikobakteri olarak nitelenen bu hastalık, genel olarak farklı mide sorunlarını beraberinde getiriyor.

Dilerseniz ilk önce helikobakteri nedir, daha sonra helikobakterinin nedenleri ve belirtileri nelerdir, sonrasında ise helikobakteri nasıl ortaya çıkar ve tedavi edilir konusunda bilgi vereceğim.

Helikobakteri Nedir? Mideye yerleşerek enfeksiyona sebep olan ve bu enfeksiyon neticesinde midede gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıklara yol açan bakteri türüne helikobakteri denir.

Aslına bakarsanız helibakteri pilori neredeyse insanların yarısında, hatta yarısından fazlasında bulunmaktadır. Lakin bu bakteri çoğu insanda bir enfeksiyona neden olmaz ve fark edilmez. Fark edilmediği ve sağlık açısından farklı sıkıntıları ortaya çıkarmadığı için tedavisi bile gerekmez.

Helikobakteri Belirtileri: Bu belirtilerden bir veya bir kaçının olması sizde helikobakteri olduğu anlamına gelebilir. Karında ağrı veya yanma hissi oluşması, Mide boş olduğunda giderek artan karın ağrısı görülmesi, Bulantı, İştahsızlık, Geğirme, Hızlı şekilde ortaya çıkan ani kilo kaybı, Yemek yerken yutma güçlüğü yaşanması ve kusma.

Helikobakteri Nasıl Bulaşır? Farklı şekilde bulaşma ihtimali bulunan bu bakteri türü genelde insandan insana; tükürük, kusmuk veya dışkı ile direk temas sonucunda ortaya çıkar. Tüketilen yiyeceklerin iyi yıkanmadan yenmesi, kalabalık bir evde yaşamak, yeterli ve temiz su tüketilmemesi, hijyen koşullarının yeteri derecede sağlanamadığı durumlarda helikobakteri bulaşma ihtimali yükselmektedir.

Helikobakteri Nelere Yol Açar? Helikobakterinin insan sağlığı açısından ortaya çıkardığı 3 farklı hastalık mevcuttur. Tedavi edilmeyen veya önlenemeyen bakteri enfeksiyonları sonucunda bu 3 sorun ile karşılaşmak çok olasıdır.

Gastrit: Bakteri mide iç yüzeyini ve midenin koruyucu tabakasını tahriş ederek gastrit oluşumuna yol açar.

Ülser: Mide ve bağırsak iç yüzeyinin helikobakteri nedeniyle zarar görmesi sonucu bu bölgede yara oluşmasına ve ülser başlangıcına yol açar.

Mide kanseri: Helikobakteri pilori enfeksiyonu bazı mide kanserlerinde önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır.

Helikobakterinin ortaya çıkması için yapılan 4 farklı test ve tıbbi işlem vardır. Kan testi, dışkı testi, nefes testi ve endoskopi ile helikobakteri olup olmadığı tespit edilebilir.

Helikobakteri Tedavisi: Bu bakterinin enfeksiyon oluşturması sonucunda mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Aksi halde yukarıda sayılan 3 farklı rahatsızlığı önü açılmış olur.

Tedavide genel olarak 10-14 gün aralığında kullanım süreleri olan “klaritromisin, amoksisilin, metranidazol” gibi ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda 2 farklı antibiyotik aynı anda kullanılabilir. Bu dönemde vücudun sağlığı açısından her gün en az 4-6 litre su tüketimi olmalıdır. Bu ilaçların çok ağır olduğunu ve uykuyu tetiklediğini unutmayın.

Antibiyotik kullanımına ek olarak, asit üretimini baskılayarak, mide iç yüzeyini koruyucu tedavi yapılması da mümkündür. Bunun için de midede asit üretimini engellemek amacıyla proton pompası, histamin blokerleri ve bizmut subsalisilat gibi ilaçlar kullanılabilir.

Helikobakteri tedavisi için bitkisel çözüm arayanlar veya helikobakteriye iyi gelen yiyecekleri ve besinleri merak eden arkadaşlarımız için tavsiyemiz; bol miktarda yeşillik tüketmeleri. Özellikle brokoli ve kudret narı bu bakteriyi yok etmek için oldukça faydalı yiyeceklerdir.

HELİKOBAKTERİ KONUSUNDA MERAK ETTİĞİNİZ SORULARI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA ULAŞTIRABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

helikobakteri-nasil-bulasir

Bu yazı helikobakterinin zararları belirtileri bitkisel tedavisi nedenleri yan etkileri nedir neden olur ne yemeli nefes darlığı yapar mı negatif ne demek ne yok eder nasıl bulaşır yok edilir anlaşılır tedavi teşhis edilir geçer oluşur ilaçları olanlar ne yememeli ekşi helikobakteriye ne iyi gelir iyi gelen besinler yiyecekler için hangi antibiyotik konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın