Hangi Hastalığa Hangi Doktor Bölüm Bakar

0
1194
Okunma

Hayatımız boyunca ne yazık ki bir çok kere farklı hastalıklar ve rahatsızlıklar yüzünden hastanelere gitmek zorunda kalıyoruz.

Kimi zaman kendimiz, kimi zaman ise yakınlarımız için en iyi doktoru ve hastaneyi araştırmak durumunda oluyoruz. İşte bu gibi durumlarda hangi hastalığa hangi doktor veya bölüm bakar ya da hangi hastalık için hangi bölüme gidilir gibi deli sorular zihnimizde oluşuyor.

Bu yazı, her hastalık ve bölüm hakkında yol gösterici ve işinizi kolaylaştırıcı bir belge niteliği taşıyor. Bakalım hangi hastalığa hangi bölüm bakıyor.

Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağızda kuruluk, Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, İdrara sık çıkma, Karında ağrı, Mide ağrısı, Sindirim sistemi, Gastrit, İshal ve kabızlık, Terleme, Tansiyon, baş ağrısı ve baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması, burun kanaması, kalp ağrıları, Hemofili, Kist, Lösemi, Guatr, Şeker gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dahiliye bölümü bakar.

Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Boğazınızda ağrı, Burun akıntısı ve burundan kan gelmesi, Nezle, saman nezlesi, sinüzit, İşitme kaybı, Kulaktan kan gelmesi, kulak iltihabı, kulak akıntısı, Burun eğriliği, Burunda şekil bozukluğu, Horlama, Tükürük Bezi Hastalıkları, Uçuk, Kulak ağrısı ve beraberinde görülen baş dönmesi, kulakta çınlama, Çene eklem hastalıkları, Aft gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kulak burun boğaz bölümü kısa adıyla kbb bakar.

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Grip, Sarılık, Göz beyazlarının sararması, idrar renginde görülen koyulaşma, iştahsızlık ve bulantı, Halsizlik Yorgunluk, Karın ağrısı ve buna bağlı İshal, Kabakulak, Köpek kedi gibi hayvanlar tarafından ısırık yada tırmalanma halleri, Ayağa ya da vücudun herhangi bir yerine paslı metal batması, Öksürük, balgam, Taşıyıcı sarılık, aşırı terleme, Brusella Hastalığı, Kene sokması, Ayaklarda ve bacaklarda kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara enfeksiyon hastalıkları bölümü bakar.

Genel Cerrahi (Hariciye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Apandisit, Memede ağrı, Karın bölgesinde görülen şişlikle birlikte buna eşlik eden ağrı, Kangren, Basur, Hemoroid, İnce bağırsak, Kalın bağırsak, Karaciğer, Mide, Tiroit bezinin az çalışması, Hiper tiroit, Vücudun bir bölgesinde oluşan et beni veya yağ bezesi, Şiddetli karın ağrısı, Büyük dışkı ile gelen kan, Bir ishal bir kabız olma hali, Göbek bölgesinde ağrı ve şişlik, Fıtık, Safra kesesi gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara genel cerrahi bölümü bakar.

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Hafıza kaybı, Unutkanlık, Kol ve bacaklarda uyuşma hissi, Ellerde titreme, Parmak uçlarında uyuşukluk, Vücutta her iki yanda uyuşukluk hissi, Baş ağrısı, Felç, Baş dönmesi, Baş dönmesi, Kasılma, Bunama, Çift görme, Yüz ağrısı, Dengesizlik, İstemsiz hareketler, Vücutta seyirme gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nöroloji bölümü bakar.

Dermatoloji (Deri Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Sık sık tekrar eden ağız içi yaraları, Sivilceler, Bel soğukluğu, Deri kanseri, Egzama, Alerjik deri hastalıkları, Mantar, Nasır, Saç dökülmesi, Ciltte renk değişikliği, Siğil, Sivilce, Uçuk, Kaşıntı, İyileşmeyen yada iyileşmesi güç olan deri yaraları, Cilt lekesi, Benler, çiller, doğum lekeleri, Tırnak bozuklukları, Ayak, koltuk altı terlemeleri, Kıl dönmesi, aşırı kıllanma, Sedef hastalığı, Zona gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dermatoloji deri hastalıkları bölümü bakar.

Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Vücudun eklem yerlerindeki ağrılar, Özellikle nemli havalarda oluşan eklem ağrıları, Ayak bileği burkulmaları, Bacak Bel Boyun Fıtık Kalça ağrıları, Kemik Kırıklar, çıkılar, Omurga Omuz Romatizma, Siyatik, Topuk dikeni, Bütün eklem ağrıları, Bağ kopmaları, Lif kopmaları, Kas ağrıları, Düşmelere bağlı kol ve bacak ağrıları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara ortopedi bölümü bakar.

Üroloji (Bevliye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
İdrar yaparken yanma hissi, İdrar yolunda akıntı, Gece Sık idrara çıkma, İdrar yapamama ve tıkanma, Böbrek taşı, bel ağrısıyla birlikte bulantı, Erken boşalma, Frengi, İktidarsızlık, Kısırlık, Mesane, Penis Hastalıkları, Prostat, Testislerde ağrı, Kanlı idrar yapma, Torbalarda şişme, Testislerde sertlik ve şişme, Sünnet derisinde şişlik ve kızarıklık gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara üroloji bölümü bakar.

Kalp Damar Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, Kalp, Damar ve damar sertliği, Çarpıntı, Bacak damarlarında siyahlaşma, Ayaklarda morarma, Bacaklarda ağrı, Tüberküloz, Öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesi, Yoğun kıvamlı balgam çıkarma, Düşme sonucunda yada göğse alınan darbenin neden olduğu göğüs ağrısı, Göğüs içerisinde sıvı toplanması, Akciğer Kanseri, Göğüs duvarı şekil bozuklukları, Akciğer apsesi, Diyafram rahatsızlıkları, Göğüs duvarı tümörleri, Soluk borusu rahatsızlıkları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kalp damar cerrahi bölümü bakar.

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Uzağı ve yakını görme güçlüğü, Görme netliği bozukluğu, Arpacık göz rahatsızlığı ve buna bağlı gelişen baş dönmesi, Gözde kızarıklık yanma hissi, Gözde kuruluk, Görme bozukluğuna bağlı Baş ağrısı, Ani görme kaybı, Gözde ani sinek uçuşmaları veya ışık çakmaları, Gözde çapaklanma, Göz ağrısı, batma, Astigmat gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara göz hastalıkları bölümü bakar.

Kardiyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüste yeri belli olmayan sıkışma duygusu, Sol kola ve çeneye doğru yayılan ağrı, Hareket ederken artan, dinlenirken azalan fakat geçmeyen ve yarım saatten daha uzun süren ağrı, Ağrıyla ve ona eşlik eden soğuk soğuk terleme ve midede bulantı, Nefes darlığı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kardiyoloji bölümü bakar.

Endokrinoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Tiroit bezinin az çalışması, Hiper tiroit gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara endokrinoloji bölümü bakar.

Gastroenteroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, Göğüs ortasında oluşan yanma hissi, Asit reflüsü, Safra kesesi ağrısı, Midede yanma hissi, Midede ekşime hissi, Aşırı geğirme, Aşırı gaz çıkarma, Mide hastalıkları, Bağırsak hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, Safra kesesi ve yolları hastalıkları, Pankreas hastalıkları, Sarılıklar, Hepatitler gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara gastroenteroloji bölümü bakar.

Fizik Tedavi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağrılı eklem sorunları, Bel ve boyun ağrıları, el ve ayakta uyuşma, Kol dirsek el ve bilek ağrıları, Ayak bileği ağrıları, Eklemlerde ve dizde kireçlenme, Bel ve Boyun fıtıkları, Osteoporoz (kemik erimesi), Fibromiyalji; kas hastalıkları ve kas ağrıları, Romatizmal hastalıklar, Felçli hastalar gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara fizik tedavi bölümü bakar.

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Gece sık sık idrara kalkma, El ayaklarda ve gözlerde şişme, İdrar yapmada bozukluklar, Ağrılı idrar, Uykuda idrarı tutamama, Böbrek iltihapları, Böbrek yetmezliği (Akut veya kronik), İdrar yolu enfeksiyonları, Böbrek kaynaklı Hipertansiyon gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nefroloji bölümü bakar.

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Depresyon, Gereksiz korkular, Sosyalleşme bozukluğu, Kekemelik, Davranış bozukluğu, Uyku bozukluğu, Uykusuzluk, Huzursuzluk, Tedirginlik, Anksiyete Bozukluğu, Sosyal fobi, özgül fobi, Kişilik bozuklukları, Alkol, Uyuşturucu kullanımı/bağımlılığı, Öğrenme güçlüğü, Dikkat eksikliği, Hiperaktivite, Panik atak, Şizofreni, Davranış bozuklukları, Mani depresyon, Zeka geriliği gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara psikiyatri bölümü bakar.

Plastik Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Deri kanserleri, İyileşmeyen yaralar, Deri yanıkları, Doğumsal hasarlar, Yanık izleri, Yarık dudak, Yarık damak, Meme büyütme, Meme küçültme, Göz kapağı düşüklüğü, Göz kapağı hasarları, Et benleri; renkli benler, Kulak şekil bozuklukları, Deri aşıları, Yağ alma, Yağ verme, Burun şekil bozuklukları, Deri gençleştirme, Deri kırışıklıkları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara plastik cerrahi bölümü bakar.

Çocuk Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuklarda görülen; Akdeniz Anemisi, Alerji, Apandisit, Astım, Ateş, Boğmaca, Bronşit, Çocuk felci, Egzama, Ergenlik, Havale, İdrar kaçırma, Kabakulak, Kızamık, Lösemi, Nezle, Öksürük, Zatürre gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara çocuk hastalıkları bölümü bakar.

Hangi Hastalığa Hangi Doktor Bakar? Peki bu hastalıklara bakan doktorlar kimlerdir ya da hangi hastalık için hangi doktor sorusunu merak ediyorsanız, işte yanıt burada.

GASTROENTEROLOG: Mide ve Bağırsak hastalıklarına bakan uzman doktor.
DERMOTOLOG: Cilt hastalıklarına bakan uzman doktor.
ENDOKRİNOLOG: Hormon bezleri uzmanı.
JİNEKOLOG: Kadın hastalıklarına bakan uzman doktor.
KARDİYOLOG: Kalp hastalıklarına bakan uzman doktor.

DAHİLİYECİ: İç hastalıklarına bakan uzman doktor.
HEMATOLOG: Kan hastalıklarına bakan uzman doktor.
NEFROLOG: Böbrek hastalıklarına bakan uzman doktor.
ORTOPETİST: Adale kas ve lif hastalıklarına bakan uzman doktor.
ÜROLOG: İdrar yolları hastalıklarına bakan uzman doktor.

ONKOLOG: Kanser hastalıklarına bakan uzman doktor.
GERİATRİST: Yaşlılık tıbbı uzmanı.
PSİKİYATR: Ruh hastalıklarına bakan uzman doktor.
RADYOLOG: Görüntüleme teknikleri uzmanı
NÖROLOG: Beyin ve sinir hastalıklarına bakan uzman doktor.

PEDİATRİS: Çocuk hastalıklarına bakan uzman doktor.
FİZYOTERAPİST: Fizik tedavi hastalıklarına bakan uzman doktor.
ROMALOG: Romatizma hastalıklarına bakan uzman doktor.
İMÜNOLOG: Bağışıklık hastalıklarına bakan uzman doktor.
OFTALMONOLOG: Göz hastalıklarına bakan uzman doktor.

HASTALIĞINIZ VE RAHATSIZLIĞINIZ İÇİN HANGİ DOKTORA VEYA BÖLÜME GİDİLECEĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEYENLER, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZDAN BİLGİ ALABİLİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

hangi-hastaliga-hangi-bolum-bakar

Bu yazı hangi hastalığa hangi bölüm bakar hangi hastalığa hangi doktor bakar hastalığına hastalıklara rahatsızlığına sorununa bakan doktor uzman bölüm hangi doktora bölüme gidilir başvurulur muayene olunur dilime polikliniğe girer uzmanı doktoru için doktora bölüme gidilir doktorunun bölümünün baktığı ilgilendiği hastalıklar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın