Gut Hastalığına Ne iyi Gelir Bitkisel Tedavi

1
949
Okunma

Bu yazımda gut hastalığı ya da halk arasında bilinen diğer adıyla nikris hastalığından bahsetmek istiyorum.

Gut hastalığı toplum içinde padişah hastalığı olarak da bilinir. Bunun sebebi birçok padişahın gut hastalığına yakalanmasıdır. Bakalım gut hastalığına iyi gelen şeyler ve gut hastalığının doğal tedavisi nasıl olur. Okumaya başlayalım.

Gut Hastalığına iyi Gelen Bitkiler: Gut hastalığı için aşağıda sıralanan bitkileri kullanmanız hem ağrıların azalmasına yardımcı olur hem de hastalığın tedavisi konusunda önemli rol oynar.

Kısa Mahmut: İçinde bulunan saponin maddesi sayesinde mikrop öldürücü olan kısa mahmut bitkisi idrar yolu enfeksiyonlarını önleyerek vücuttaki ürik asidin dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Yaban Yasemini: İçinde bulunan dulcamarin maddesi sayesinde ürik asid artışını önleyen yaban yasemini guta iyi geliyor.

Ardıç: Ardıçta bulunan organik asitler kanda bulunan purin maddesinin ürik aside dönüşmesini engelleyerek gut hastalığına iyi gelmektedir.

Çakal Eriği: Çakal eriğinde bulunan pektin maddesi bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda mikrop girmesini engeller ve bu sayede boşaltım sistemini koruyarak gut oluşumunu önler.

Isırgan Otu: İçinde bulunan urticosit maddesi sayesinde vücuda zararlı olan maddeleri dışarı atan ısırgan otu ürik asidinde vücut atılmasına yardımcı olur.

Huş ağacı: Huş ağacının meyvelerinde bulunan tanenler ürik asit artışını engeller.

Gut Hastalığına iyi Gelen Meyveler ve Sebzeler: Gut hastalığının tedavisinde kullanılan meyve ve sebzeleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Muz: İçindeki potasyum ve fosfor sayesinde ürik asidi sıvı haline dönüştürebilen, dolayısıyla sistemimizden kolayca süzülüp atılmasını sağlayan meyve muzdur. Muzda aynı zamanda yüksek oranda C vitamini vardır, bu da ağrı, iltihap, ateş ve şişliğe iyi gelir. Sonuç olarak günde en az bir iki tane muz yemelisiniz.

Üzüm: Üzüm alkalik, yani baz özelliği gösteren bir yiyecektir ve ürik asidi nötrlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda asitin hem oluşumunu hem vücuttan atılışını düzene sokar. Ancak eğer şeker hastasıysanız, muz ve üzüm gibi yiyecekleri beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Portakal: Portakallar da yukarıdaki meyvelerle aynı özelliklerinden dolayı faydalıdır içindeki sitrik asit ve C vitamini ürik asidi yok etmeye yarar. Portakal suyu da sizin için tercih edilebilir bir seçenektir.

Çilek: Çilek de iyi bir C vitamini kaynağıdır. Gün içinde bolca taze çilek yemenizi öneririz.

Salatalık: İçindeki yüksek su oranı sayesinde salatalık gut tedavisinde oldukça etkili olarak görülmekte. Şimdi size oldukça lezzetli bir içecek tarifi vereceğiz: Havuç, salatalık ve pancarın suyunu meyve sıkacağı ile sıkıp için. Yalnızca salata suyu da tabi ki işe yarar.

Taze Fasulye: Taze fasulye suyu da dut dolayısıyla oluşan ağrıya ve ateş problemine iyi gelir. Yarım su bardağı taze fasulye suyunu günde bir ya da iki kez için.

Gut Hastalığına Ne iyi Gelir? Gut hastalığı için karbonat ve kaplıcalara gitmek oldukça faydalıdır.

– 1 çorba kaşığı karbonat alınır ve bir bardak suyun içerisine eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım günde 3 ya da 4 defa içilmelidir.

– Kırşehir Terme Kaplıcası ve Karakurt Kaplıcaları sizlere önerebileceğim guta iyi gelen kaplıcaların başında gelir.

Gut Hastalığına Neden Olan Yiyecekler: Gut hastaları şu yiyecekleri tüketme konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

Gut rahatsızlığı olan kişiler kırmızı et pek fazla tüketmemelidir. Özellikle karides, kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünleri de tüketilmemelidir.

Kuru fasulye, mercimek ve bezelye gibi bakliyat ürünleri fazla miktarda tüketilmemelidir. İşkembe, salam, sucuk, sosis ve pastırma gibi et ürünleri tüketilmemelidir.

Kızarmış patates ve cips gibi ürünler çok fazla tüketilmemeli, onların yerine haşlanmış patates yada yemeklerdeki patatesler tüketilebilir. Mantar, karnabahar, kuşkonmaz ve ıspanak gibi bitkiler tüketilmemelidir.

GUT HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAZABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

gut-hastaligina-ne-iyi-gelir

Bu yazı gut hastalığına iyi gelen meyve ve sebzeler şeyler bitkiler kaplıcalar bitki çayları ne iyi gelir bakan bölüm hangi doktora gidilir neden olan yiyecekler enzim ne sebep olur için beslenme önerileri hangi ilaç kullanılır şifalı bitkiler nasıl geçer önlenir tedavi edilir  doğal tedavisi diğer adı nedir bitkisel kesin çözüm gut hastalığını nasıl yendim tetikleyen önleyen ne tetikler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. Ben 13 yıldır gut hastasıyım ilk baş parmaktan başladı sonraki yıllarda iki dizimdede kilitlenme şişme ağrı oldu, böbrek taşı oluştu aldırdım. İlaç 2 yıldır düzenli kullanıyorum. Hastalığı yenemedim. Et ve balık tüketimim az bu astalığı uzn süre çekip iyileşen varmı

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın