Göz Yorgunluğuna Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

0
1009
Okunma

Göz yorgunluğu veya tıp dilindeki adıyla astenopi, gözlerin uzun süre ve yoğun bir şekilde kullanımı sonucu yorgun düşmesidir.

Gündelik hayatta ne yazık ki hepimizin gözlerinde belirli dönemlerde yorulmalar ve yorgunluk hissi oluşabilir. Örneğin sınav dönemlerinde ders çalışırken ve bilgisayar başında çok zaman geçirdiğimiz dönemlerde gözlerde yorgunluk had safhaya ulaşır.

Biz bu yazımızda sizler için göz yorgunluğuna ne iyi gelir bunları araştırdık ve göz yorgunluğu için ne yapılır, iyi gelen şeyler nelerdir kısaca anlatmaya çalıştık.

Göz Yorgunluğuna Ne iyi Gelir? Göz yorgunluğu için iyi gelen bitkisel ve doğal uygulamalar şu şekilde sıralanabilir.

Soğuk Salatalık: Salatalık cilt sağlığı ve bakımı için kullanılan bir besindir. Göz yorgunluğuna iyi gelen bitkiler arasında belki de en etkilisi salatalık ile yapılan göz çevresi doğal tedavisidir. Bir adet salatalık, buzdolabından bekletilir. Soğuduktan sonra dilimler halinde kesilir. Ardından dairesel hareketler ile yaklaşık 10 dakika boyunca gözler bu salatalık dilimleri ile ovulur.

Soğuk Su: Su, cilt sağlığında önemli olduğu kadar göz sağlığında da önemlidir. Gün içerisinde soğuk su ile birkaç defa yüz durulanır. Soğuk su yorgun ve şişmiş gözlerin rahatlamasını sağlar.

Çay Poşeti: Çay, yorgun gözler için kullanılan etkili çözümlerden biridir. Antioksidanlar ve tanen içerir. Çay şişliklerin inmesine yardımcı olurken aynı zamanda yatıştırıcı etki gösterir. Cildin tahriş olmasını engeller. Siyah çay ya da yeşil çay poşetleri birkaç dakika kadar gözler üzerinde bekletilebilir.

Süt: Göz yorgunluğuna iyi gelen besinler arasında sayılan soğuk süt de göz yorgunluğunda oldukça etkilidir. Buz gibi soğuk organik çiğ süt pamuk yardımı ile gözlere uygulanabilir. Pamuğun gözler üzerinde yaklaşık olarak 5 dakika kadar bekletilmesi önerilir.

Aloe Vera: Aloe vera, vitaminler ve antioksidanlar içerir. Bu içeriği ile yorgun gözlerde de kullanılmaktadır. Saf ve taze ayıklanan aloe vera jeli gözlerin etrafına doğrudan uygulanabilir. Birkaç dakika göz çevresinde bekletildiğinde şişlikler azalacaktır.

Patates Kürü: Göz yorgunluğu tedavisi için, patates ve gül suyu oldukça etkili olabilen bitkisel çözümlerdir. Gözün çevresine dilimlenmiş patatesleri 1 saat kadar bekletirseniz göz çevresi yorgunluğa neden olan toksinleri emer.

Ayrıca gözü dinlendirmek için yapılan göz egzersizleri ve her eczaneden reçetesiz şekilde satın alabileceğiniz göz damlaları ve ilaçları, göz yorgunluğuna oldukça iyi gelmektedir.

Göz Yorgunluğuna iyi Gelen Bitkiler: Şifalı bitkileri kullanarak hazırlayacağınız bitkisel kürler ile göz yorgunluğunu hafifletmek oldukça basit.

Yaban Mersini: Günde 3 kez alınacak yaban mersini kapsülü göz yorgunluğunu tedavi etmek ve görüntüyü zenginleştirmek için etkilidir.

Altın Mühür: Bu bitki türü göz masajı ve kompresi için kullanılır. Altın mühür içindeki berberin maddesi kanlanan gözleri kan damarlarını büzerek tedavi eder.

Sibirya Ginsengi: Bu bitki mental fonksiyonları artırır ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Sibirya ginsengi özellikle günlük alınarak uzun süreli kullanımlarda etkilidir. Kapsül formu kullanılmalıdır.

Meyan Kökü: Anti-enflamatuar özelliğiyle göz yorgunluğuna iyi gelir. Fakat çay olarak içilmeli ve 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

GÖZ YORGUNLUĞU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-yorgunluguna-ne-iyi-gelir

Bu yazı göz yorgunluğuna iyi gelen damla bitkiler besinler ne iyi gelir gözlük bağlı baş ağrısı için ne yapmalı göz damlası risk faktörleri nelerdir nasıl anlaşılır geçer tedavi edilir olur ne kadar sürer ne zaman geçer göz yorgunluğunu ne giderir gidermenin yolları nelerdir doğal kesin bitkisel çözüm göz yorgunluğunu ne alır gidermenin yolları gidermek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın