Göz Tansiyonu Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi

0
437
Okunma

Sizlere son yıllarda giderek daha yayın bir şekilde görülen glokom veya diğer adı ile göz tansiyonu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Glokom, diğer adıyla göz tansiyonu, göz içi basıncının yükselmesi ile ortaya çıkan, tedavi edilemediğinde körlükle sonuçlanan bir göz hastalığıdır. Halk dilinde Karasu hastalığı adıyla da bilinir.

Göz Tansiyonu Neden Olur? Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamaması durumuna bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir.

Göz Tansiyonunun Nedenleri: Glokom olarak nitelenen göz tansiyonu, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak oluşan tıkanıklıklar yada sonradan bazı hastalıklar neticesinde meydana gelir.

Göz içi sıvısının olması gerektiği şekilde boşaltıma uğramaması sonucunda göz içinde basınç yükselir ve bunun sonucunda görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerinin beslenmesi otomatik olarak engellenir. İşte bu basıncın yükselmesi göz tansiyonu şeklinde nitelenir.

Göz siniri hücreleri meydana gelen aşırı basıncın etkisiyle hasar görerek yavaş yavaş ölür çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkmaya başlar. Hücrelerin tamamı öldüğü zaman ise kalıcı görme kaybı oluşur.

Glokomun Belirtileri: Göz tansiyonunun belli başlı belirtileri şunlardır; Sabahları belirginleşen baş ağrıları, Zaman zaman bulanık görme, Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi, Televizyon izlerken göz etrafında ağrı.

Glokom Riskini Artıran Faktörler Nelerdir? Ailede glokom geçmişinin olması (genetik yatkınlık), 40 yaşın üzerinde olunması, Şeker hastalığı, Şiddetli kansızlık veya şoklar, Yüksek veya düşük tansiyonu, Yüksek miyop, Yüksek hipermetrop, Migren, Uzun süreli kortizon tedavisi, Göz yaralanmaları, Irksal faktörler.

Göz Tansiyonu Nasıl Teşhis Edilir? Glokom genellikle sıradan bir gözlük muayenesi veya basit nedenle doktora başvuran hastalarda yapılan muayene sırasında tesadüfen teşhis edilir. Bu nedenle her göz muayenesinde göz tansiyonun un ölçümü  ihmal edilmemelidir. Erken teşhis için sağlıklı bireylerde tarama muayeneleri  çok önemlidir.

Göz Tansiyonu Tedavisi: 2 farklı tedavi yöntemi mevcuttur.

İlaç Tedavisi: En sık kullanılan tedavi yöntemidir. Ancak ilaçların yan etkilerinin görülmesi ve bazen de göz tansiyonunu düşürememe durumu söz konusu olabilir. Aynı zamanda hastanın damlalarını düzenli olarak kullanamama riski de vardır.

Lazer Tedavileri: Argon Laser Trabeküloplasti (ALT) eskiden yaygın kullanılan bir lazer tedavi yöntemiydi. Ancak gözde kalıcı skar dokusu oluşturuyordu. Selektif Laser Trabeküloplasti (SLT) yeni, etkili, zararsız ve neredeyse sonsuz kez uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. (Bilinen diğer bir Lazer işlemi olan YAG (Yttrium Aluminium Garnet) Lazer ise dar açılı glokomlarda ve açı kapanmasına bağlı oluşan glokom krizinde tedavi amaçlı veya krizin oluşumunu önlemek için uygulanır.

Dilerseniz göz tansiyonunun bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini anlattığımız göz tansiyonuna ne iyi gelir isimli konuyu okuyabilirsiniz.

GÖZ TANSİYONU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-tansiyonu-nasil-anlasilir

Bu yazı göz tansiyonunun sonuçları normal değeri nedenleri belirtileri sebepleri tedavileri nedir neden oluyor nasıl anlaşılır yükselir çıkar önlenir için damla ilaç nelere dikkat edilmeli rapor oranı etkileri egzersiz testi teşhisi yüksekliği olanlar uyku yapar mı ırsimidir perhizi ameliyatı sınırı kaçtır damlası hacamat geçer mi ilacı lazer zararları ölçümü muayenesi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın