Göz Sulanması Neden Olur Nasıl Giderilir

0
430
Okunma

Bu yazımızda sizlere göz sulanması rahatsızlığından bahsetmek istiyorum.

Gözlerimiz hayatın olağan akışında farklı problemler ile karşı karşıya kalır ve bu sorunlar neticesinde hayat kalitesinde düşme meydana gelir. İşte bu tarz kalitesiz ve sıkıntılı yaşama neden olan göz problemlerinden biriside göz sulanması olarak söylenebilir.

Peki göz sulanması neden olur ve nasıl tedavi edilir öğrenmek ister misiniz?

Göz Sulanmasının Nedenleri: Göz sulanmasına neden olan belli başlı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Alerjiler: Göz alerjisi, göz sulanmasının en yaygın nedenidir. Polen, hayvan kepeği, toz gibi yabancı maddeleri düşman olarak algılayan vücut buna tepki verir ve histamin salgılamaya başlar. Bu durumda gözlerde sulanma, kaşıntı, kanlanma veya şişme ortaya çıkabilir.

İlaçlar: En önemli nedenlerden biri de ilaçlardır. Göz sulanmasına neden olan bazı ilaç çeşitleri şunlardır; Epinefrin, Kemoterapi ilaçları, Göz damlaları

Enfeksiyonlar: Herhangi bir iltihap, enfeksiyon veya göz sulanmasına neden olabilir.

Göz Yaşı Kanalının Tıkanması: Gözyaşı kanalları gözyaşı üretmez fakat göz yaşını dışarı atar. Gözyaşı normalde göz kapağının yakınındaki burun içindeki ince kanallar aracılığıyla atılır. Bu gözyaşı kanalları bir şekilde bloke olursa göz sulanması ortaya çıkabilir.

Göz Yaşı Kanalının Gelişmemiş Olması: Bebeklerde göz sulanmasının en yaygın nedeni henüz tam olarak gelişmeyen bu gözyaşı kanallarının bloke olmasıdır. Gözyaşı kuruduğunda çapak meydana gelebilir fakat bu bir enfeksiyon belirtisi değildir. Birkaç ay içinde bloke olan gözyaşı kanalları kendiliğinden açılır.

Göz Sulanması Belirtileri: Göz sulanması şu belirtilerle birlikte kendini gösterebilir:

Gözlerde kanlanma, Gözlerde yanma, Gözlerde kaşınma, Görsel hassasiyetin azalması, Göz kapaklarının şişmesi, Gözlerde ağrı, Göz akıntısı, Göz etrafında kabuklanma

Göz Sulanması Tedavisi: 4 çeşittir.

1. Göz Damlaları/Yapay Gözyaşları: Göz damlaları özellikle gözlerin aşırı kurumasının neden olduğu göz sulanmaları için kullanılırsa etkili olmaktadır. Göz damlaları gözlerin nemlenmesini sağlayarak daha az göz yaşı üretimini sağlar. Göz damlaları günde 4 kez ve her defasında 3’er damla olarak kullanılır.

2. Antihistamin Kullanmak: Göz sulanması çoğu zaman alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Antihistamin ya da alerjik haplar almak alerjilerin neden olduğu göz rahatsızlıkları için oldukça etkilidir. Yetişkinler için her 4-6 saatte bir 25-30 gramlık antihistaminler almak tavsiye edilir. Bazı kişilerde bu ilaçlar midede hasara neden olabilir. Böyle durumlarda ilaçlar sütle ya da yemekle beraber alınmalıdır.

3. Antibiyotik Kullanmak: Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklere olumlu cevap verirler. Fakat göz sulanmasına viral enfeksiyonlar neden oluyorsa doktorlar herhangi bir ilaç yazmaz ve enfeksiyonun geçmesi için bir hafta civarı beklenmesi tavsiye edilir. Antibiyotikler genelde göz damlası olarak her defasında 1 damla olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez alınır.

4. Ameliyat: Eğer göz sulanması tüm bu tedavilere rağmen geçmiyorsa ve daha da kötüleşiyorsa doktorlar nedenine bağlı olarak cerrahi operasyon düşünebilir. Göz ameliyatlarında amaç hasar gören gözde lokal anestezi yoluyla gözyaşı kanalları genişletilerek gözyaşının düzenli bir şekilde atılması sağlanır.

Dilerseniz göz sulanması için doğal ve bitkisel çözümleri anlattığımız göz sulanmasına ne iyi gelir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

GÖZ SULANMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-sulanmasi-neden-olur

Bu yazı göz sulanmasının nedenleri sebepleri belirtileri nelerdir bitkisel tedavisi neden olur nasıl giderilir tedavi edilir engellenir önlenir yanması acıması akması göz ağrısı abdesti bozar mı hangi hastalığı belirtisidir hangi doktor bakar bölüme gidilir bebeklerde niye olur psikolojik hastalığı kanlanması kızarması kaşıntı lens şişmesi zararlı mı bulanık görme burun akması önlemek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: göz yaşarması abdesti bozar mı

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın