Göz Seğirmesinin Nedenleri ve Tedavisi Nedir

0
700
Okunma

Göz seğirmesi veya göz seyirmesi aslında toplum içerisinde belirli bir rahatsızlıktan daha ziyade, bir çok farklı anlamda yorumlanır.

Özellikle çoğu kesin göz seğirmesini batıl inançlarla bağdaştırmaktadır. Oysa ki bu durum tahmin edilenden çok farklıdır. Şimdi ilk önce göz seyirmesinin ne olduğu ve nedenlerini, daha sonra ise göz seğirmesi nasıl geçer bunları aktaracağım.

Göz Seğirmesi Nedir? Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılmasıdır. Genel olarak üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilir. Bu seğirme olayına tıp dilinde  ‘miyokimi‘ denilmektedir ve göz seğirmesinin çoğu kez endişe verici bir nedeni yoktur. Çoğunlukla bir kaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer, bazen ise aylarca sürebilir. Bu tip durumlar mutlaka doktora gidilmesi ve tedavi olunması gerektiren durumlardır.

Göz Seğirmesinin Nedenleri: Göz seğirmesinin başlıca nedenleri; yorgunluk, sinir, stres, aşırı kafein tüketimi ve uykusuzluktur. Şimdi bütün göz seğirmesi sebeplerini sırayla ele alalım.

Stres: Çağımızın hastalığı stresin vücudumuzda etkilemediği bir organ veya nokta yoktur sanırım. Özellikle yoğun iş temposu ve sınav hazırlıkları döneminde göz seğirmesi görülmesi normaldir. Bu tarz göz seğirmeleri genelde kendiliğinden kısa sürede geçer.

Kafein veya alkol: Alkol, gazlı içecekler, çay, kahve gibi kafein barındıran içeceklerin fazlaca tüketilmesi sinir sistemi üzerinde etkili olarak göz seğirmesine neden olmaktadır. Bu tarz içecekleri belirli bir miktarda tüketmeye çalışmak en güzeli.

Mineral ve Vitamin eksiklikleri: Göz seğirmesine sebep olan belli başlı durumlardan birisi dengesiz beslenme ve özellikle magnezyum ile d vitamini eksikliğidir. Kan testi ile hangi mineral ve vitaminin eksik olduğu tespit edilerek bu yönde bir tedavi uygulanabilir.

Göz Kuruluğu: Uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda kalınması, lens kullanılması ve çeşitli ilaçların yan etkileri sebebiyle göz kuruluğu şikayeti ortaya çıkabilir ve bunun sonucunda göz seğirmesi görülebilir.

Göz Yorgunluğu: Özellikle güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmamak, bilgisayar başında çok uzun saatler geçirmek gibi durumlarla oluşan göz kasları yorgunluğu, göz seğirmesinin en çok görülen sebeplerinden biridir.

Görme Kusurları: Astigmat, hipermetrop veya miyop gibi görme kusurları olanlar veya gözlük numarasını değiştirerek, yeni gözlüklerini kullanmaya başlayanlarda göz seğirmesine rastlamak mümkündür.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer? Şimdiye kadar göz seğirmesinin nedenlerini ve neden bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalındığını gördük. Peki göz seğirmesinin tedavisi için ne yapmamız lazım?

İlk önce şunu bilmeniz lazım; Bir haftalık sürede göz seğirmesi geçmediyse. Göz kapağınız tamamen kapalı hale gelmişse. Göz dışında başka noktalarda da seğirme varsa. Üst göz kapağında sarkma oluşmuşsa, MUTLAKA BİR GÖZ DOKTORUNA GİTMELİSİNİZ.

Göz seğirmesini durdurmanın yolu ise kasılmaya müdahale etmektir. Göz kaslarına sıcak veya soğuk kompres yapmak mutlaka işe yarayacaktır.

Bu önerimize ek olarak; sinir, stresten uzak durmak, kafeinsiz içecekler tüketmek, düzenli uyku ve sağlıklı bir beslenme programı göz seğirmesine karşı alınacak önlemlerdir.

UZMANLARIMIZA GÖZ PROBLEMLERİNİZ HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-seyirmesi-neden-olur

Bu yazı göz seğirmesinin nedenleri anlamı nedeni tedavisi nedir sebepleri neden olur neye işaret ne anlama gelir nasıl geçer olur engellenir geçirilir yorumlanır göz seğirmesine karşı okunacak dua hangi doktor bölüm bakar göz seyirmesi ilaç ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın