Göz Nezlesine Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

1
1038
Okunma

Göz nezlesi göz küresi üzerinde bulunan ince zarda meydana gelen iltihaplanma vakasıdır. Kızarıklık, kaşıntı, gözyaşı ve çeşitli ağrılar ile ortaya çıkar.

Göz nezlesi veya tıp dilindeki diğer adıyla konjonktivit, özellikle çocuklarda görülür. Göz nezlesi bir ya da iki gözü birden etkileyebilir. Göz nezlesinin bazı formları bulaşıcı olabilir, okulda ve evde kolayca yayılabilir. Biz bu yazımızda sizlere göz nezlesine ne iyi gelir ve göz nezlesinin doğal ve bitkisel tedavisi nasıl olur bunu anlatacağım.

Göz Nezlesine Doğal Kesin Çözüm: Şimdi sizlere göz nezlesine iyi gelen doğal ilaçları, bitkileri ve yiyecekleri sırasıyla anlatmak istiyorum.

Kompres: Soğuk kompres genellikle, göz nezlesi nedeniyle yaşanan kaşıntının ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ilık kompres ise, gözleri yatıştırmak için faydalıdır. Bu kompres işlemleri aynı zamanda, gözlerdeki çapak ve kirpik kuruması sorununu da önlemektedir.

Temiz bir parça bezi soğuk veya ılık su içine daldırın ve gözlerinizin üzerine koyunuz. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyiniz ve bu işlemi günde 3-4 defa yapınız.

Elma Sirkesi: Anti-mikrobiyal özellik gösterdiği için, göz nezlesi nedeniyle oluşan enfeksiyonla mücadelede etkindir. Özellikle de, pastörize edilmemiş elma sirkesi içeriğinde bulunan malik asit, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede önemlidir.

2 çay kaşığı organik elma sirkesi ile bir bardak filtrelenmiş suyu karıştırınız. Daha sonra bu karışım içine bir pamuk ya da temiz bez parçasını batırınız ve gözünüze uygulayınız. Bu işlemi her birkaç saatte bir, günde 2 ya da 3 defa yapınız.

Bal: Bal bilindiği gibi doğal bir antibiyotik olarak birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bal bir miktar su ya da süt ile karıştırılarak kullanıldığında göz nezlesine karşı iyi gelir. Bal direkt olarak da göze uygulanabilir. Ayrıca yarım su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek elde edilen karışım ile gözlere pansuman yapılabilir.

Patates: Patates çiğ olarak ince dilimlere ayrılır ve göze uygulanır. Göz nezlesine iyi geldiği gibi düzenli kullanıldığında göz şişliklerine karşı da iyi gelir.

Bitkisel Çaylar: Yeşil çay ve siyah çay; bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Paket çaylar demlendikten sonra ılık hale getirilir ve gün içinde 3-4 defa göze uygulanır. Çay tedavisi ayrıca göz ağrısına karşı da iyi gelir. Göz nezlesi için normal demlenen çaya pamuk batırılarak çaylı pamukla gözler temizlenebilir.

Probiyotikler: Vücutta yararlı bakterilerin sayısını arttırıcı özelliğe sahiptir. Zararlı bakterileri de ortadan kaldıran bir etki yaratır. Anne sütü ve kefir en popüler probiyotikler arasında gösterilir. Kefir ya da anne sütü bir pamuk yardımı ile göz tedavisi için kullanılabilir.

Altın Mühür: Çok eski yıllardan bu zamana kadar sağlık için kullanılmaktadır. Bitkinin iyileştirici özelliği vardır. Oluşan enfeksiyon ve bakterileri yok ederek kısa sürede iyileşme sağlar. 1 tatlı kaşığı altın mühür 1 su bardağı suya eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak 15 dakika dinlendirilir. Hazır hale gelen karışım göz nezlesine karşı damla olarak kullanılabilir.

Göz Nezlesine Ne iyi Gelir? Şu uygulamaları yapmanız, sizleri göz nezlesinden koruyacaktır.

Gözlerinizi ovuşturarak ve dokunmaktan kaçının, Ellerinizi sık sık yıkayın, Başkalarının havlu, elbise gibi kişisel eşyalarından uzak durun, Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda uzak durun, Mümkün olduğunca hijyene dikkat edin, Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketin.

GÖZ NEZLESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAgoz-nezlesine-ne-iyi-gelirBu yazı göz nezlesine iyi gelen damla bitkiler ilaçlar ne iyi gelir hangi ilaç damla kullanılır sürülür damlatılır için göz damlası pratik ilaçlar doğal kesin bitkisel çözüm önerileri tedavisi nasıl geçer başlar anlaşılır hangi doktor bölüm bakar anne sütü sarımsak limon patates çay pansumanı iyi gelir mi göz nezlesini ne geçirir önlemek için ne yapılır damla isimleri okunacak dua kullanılan ilaçlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın