Göz Kararmasına Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

1
1609
Okunma

Bu yazımda herkesin mutlaka başına gelmiş olan bir rahatsızlık olan göz kararması hakkında bilgi vermek istiyorum.

Genel olarak aniden ayağa kalkınca kan akışı ve tansiyon ilişkisi sonucunda ortaya çıkan göz kararmasına ne iyi gelir, göz kararması için iyi gelen yiyecekler ve bitkiler hakkında kısa kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Göz Kararmasına Ne iyi Gelir: Hayat tarzınızda ve beslenme düzeninizde yapacağınız ufak değişikliklerle göz kararmasını engellemeniz mümkündür. Şimdi bu konuda neler yapabiliriz bunları görelim.

– Susuz kalmamanız çok önemlidir. Günde en az sekiz bardak su içmelisiniz. Aşırı terlemeye yol açacak sıcak ortamlardan uzak kalmalısınız.

– Alkol su kaybına neden olduğu için daha az tüketmeli veya bırakmalısınız ve uzun süreli aç kalmamaya özen göstermelisiniz. Buna ek olarak sabahları bir bardak kahve içmek iyi gelir.

– Ayağa kalkarken yavaş hareket edin. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Bu sayede kan bacaklarınızda daha az toplanır. Ayrıca çok uzun süre ayakta durmamaya çalışın.

– Tıbbi nedenlerle uzun süre istirahat etmeniz gerekiyorsa arada bir kısa sürelerle yatağınızdan doğrularak oturun. Yataktan kalkarken birden ayağa dikilmeyin, önce bir süre oturarak toparlanın. Yatağınızın baş kısmını bir miktar yükseltin.

– Varis çorabı giyebilirsiniz. Bu sayede ayaklarınıza uygulanan baskı ile birlikte kan dolaşımınız desteklenir, kan bacaklarınızda toplanmaz.

– Düzenli olarak yapılan orta tempolu egzersizler genel damar sağlığını iyi yönde etkiler. Kan birikmeleri azalır ve tansiyon dalgalanmaları kısıtlanarak göz kararması engellenir.

Bu pratik uygulamalara ek olarak göz kararmasına iyi gelen şeyler, yiyecekler ve ilaçlar konusunda şunları tavsiye edebiliriz.

Egzersiz: İzometrik egzersiz, eklem hareketi olmaksızın yapılan durağan kas çalışmasıdır. Duvarı itmeye çalışmak, masayı kaldırmaya çalışmak birer izometrik egzersizdir. Ayağa kalkmadan önce bir havluyu veya lastik topu sıkıştırarak tansiyonunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede ayağa kalktığınızda göz kararması yaşamazsınız.

Tuz: Tuz tüketmek tansiyon düşüklüğünü gidererek göz kararmasını önler. Kalp sorunlarından ve yüksek tansiyondan şikayeti olmayan kişiler tavsiye edilen günlük ortalama tuz kullanımını 5-10 gram geçebilirler.

İlaçlar: İlaç tedavileri genel anlamda tansiyon dalgalanmalarını düzenleyerek göz kararmasını engeller.

Fludrıkortizon sayesinde sodyum emilimi artarak kan hacmi yükseltilebilir. Midodrin sayesinde bir miktar damar büzülmesi sağlanarak tansiyon yükseltilebilir. İndometazin sayesinde damar genişlemesi bir miktar engellenerek tansiyon yükseltilebilir. Otonom fonksiyon bozukluklarında L-dihidroksifenilserin etken maddeli ilaçlar kullanılabilir. Beta bloker ilaçlar sayesinde tuzdan elde edilen verim artırılabilir.

GÖZ KARARMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-kararmasina-hangi-doktor-bakar

Bu yazı göz kararmasına iyi gelen bitkiler hangi doktor bakar bölüme gidilir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi ne iyi gelir için ne yapmalı ne yapılır nasıl olur geçer tedavi edilir nedir neyin belirtisidir göz kararınca ne yapılmalı ne olur en çabuk nasıl geçer ayağa kalkınca göz kararmasını ne geçirir göz kararınca ne yapılmalı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: göz kararmasına ne iyi gelir bitkisel

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın