Göz İltihaplanmasına Ne iyi Gelir iyi Gelen Bitkiler

0
1100
Okunma

Vücudumuzun en hassas organlarından birisi olan gözlerimiz bazı zamanlarda enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu yazımda sizlere göz iltihaplanması için ne yapılır, göz iltihaplarına ne iyi gelir ve göz iltihabına iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm ile tedavi yöntemleri nelerdir bunları anlatacağım.

Göz İltihabına İyi Gelen Şeyler: Göz iltihabına iyi gelen bitkileri, yiyecekleri, besinleri, damlaları, ilaçları kısacası birçok şeyi bu kısımda sizlere sıralamak istiyorum.

Bal: 3 yemek kaşığı bal 2 bardak kaynar su içinde karıştırılır. Ardından soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra kızarıkları gidermek için gözlere uygulanır. Bu karışım ile gözler günde en az 2 ya da 3 kere yıkanabilir. Pamuk yardımı ile uygulandığında pamuk gözlerde birkaç dakika bekletilir.

Patates: Patates göz iltihabı tedavisi için etkili çözümlerden biridir. Aynı zamanda doğal bir sıkıştırıcı olarak çalışır. Çiğ patates dilimleri kesilerek iltihap olan gözde en az 20 dakika bekletilmelidir. Olumlu sonuçlar almak için işleme yaklaşık 3 gün devam edilmelidir.

Zerdeçal: 2 yemek kaşığı zerdeçal tozu bir bardak suda karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile kızarmış gözlere kompres şeklinde uygulanır. Zerdeçal doğal ve güçlü bir antibiyotik olarak kullanılır ve bu nedenle göz iltihabı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Rezene Tohumu: Biraz rezene tohumu suda kaynatılır ve göz iltihabı tedavisi gözlere kompres şeklinde uygulanır.

Karbonat: Karbonat 1 bardak su içine 1 çorba kaşığı kadar eklenir ve karıştırılır. Gözlerde yatıştırıcı etki yaratan karbonat aynı zamanda var olan iltihabın azaltılmasını sağlar.

Papatya: Bir bardak su kaynatılır ve içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği eklenir. Bu çay pamuk yardımcı ile gözlere uygulanır. Göz iltihabı tedavisi için en etkili ilaçlardan biridir.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı göz iltihabına bağlı kaşıntıları gidermeye yardımcı olur. Bir pamuk topağı ile biraz Hindistan cevizi yağı iltihap olan göz kapağı üzerine uygulanır.

Tuzlu Su: Tuzlu su ile doğal bir göz damlası yapılabilir. Bir tatlı kaşığı tuz bir bardak su içinde karıştırılır. 2 ya da 3 damla etkilenen göze uygulanır. Ancak tuz miktarına dikkat edilmelidir.

Sarımsak: Antibiyotik etkisi ile sarımsak göz iltihabında oldukça etkilidir. Virüslü göz üzerine sarımsak suyu uygulanabilir. Uygulamadan sonra batma hissi oluşabilir. Ancak bu his kısa sürede geçecekti. Enfeksiyonları hafifletmede oldukça etkilidir.

Göz İltihabına Ne iyi Gelir? Gözde oluşan iltihapları önlemek için şu önlemleri almak oldukça faydalı olacaktır.

– Göz iltihabı tamamen geçtikten 24 saat sonrasına kadar lens kullanmayın. Son kullandığınız lensleri tekrar kullanmayın, olası mikroorganizmalar yüzünden tekrar göz iltihabına yakalanabilirsiniz.

– Suni gözyaşı kullanın. Bu sayede göz iltihabı belirtilerini yatıştırabilirsiniz.

– Göz kapaklarınızda ve kirpiklerde biriken yapışkan iltihap ve kirleri ıslak bir pamuk parçası yardımı ile nazikçe temizleyin. Ellerinizi temiz tutun.

– Alerji duyduğunuz veya tahriş edici maddelerden uzak kalın. Göz iltihabı kısa süre içerisinde yok olacaktır.

Göz İltihabı için İlaçlar: Şiddetli olmayan durumlarda antibiyotik tavsiye edilmez çünkü göz iltihabının fazla sorun oluşturmadan kendiliğinden geçmesi beklenir. Şiddetli veya tekrarlamasından endişe edilen rahatsızlıklarda kloramfenikol veya fusidik asit içerikli antibiyotik göz damlaları kullanılabilir.

GÖZ İLTİHAPLANMASI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

goz-iltihaplanmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı göz iltihabına iyi gelen bitkiler damlalar besinler ne yapılır sarımsak çay anne sütü için doğal bitkisel tedavi kesin çözüm ilaç krem okunacak dua nasıl geçer olur tedavi edilir alınır göz iltihaplanmasına çözüm ne yapılır göz iltihabı için en iyi damla şifalı bitkiler ne yapmalı zencefil merhem faydalı bitkiler hangi ilaç iyi gelir göz iltihabını ne geçirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın