Göğüs Ucu Yarasına Ne iyi Gelir

0
1550
Okunma

Bu yazımızda anneliğe yeni adım atan hanımların çoğunun başına gelen bir rahatsızlık olan göğüs ucu yarası hakkında bilgiler vermek istiyorum. Ev ortamında tamamen doğal yöntemlerle göğüs ucu yarasına karşı pratik çözümler bulacaksınız.

Yeni doğum yapmış annelerin en büyük belası göğüs ucu yarasıdır. Anneler bebeklerini emzirmeye başladıkları zaman göğüslerinde yara ya da ağrı oluşması oldukça normal bir olaydır.

Göğüs Ucu Yarasına Ne iyi Gelir? Göğüs ağrısı genelde annelerin bebeklerini hatalı tutması ve hatalı konumlandırmasından kaynaklanır. Eğer göğsünüzde yara, çatlama ve ağrı varsa ve neden olduğunu ya da nasıl iyileşeceğini merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

– Öncelikle yapılması gereken en önemli şeylerden biri annelerin emzirme pozisyonlarını değiştirmeleridir. Emzirmede en çok önerilen 2 pozisyon mevcuttur. Bunlardan biri ve en rahat olanı arkaya yaslanarak emzirmektir. Bu pozisyonda bebek memeyi daha iyi kavrar ve yüz üstü olduğu için gaz problemleri de halledilmiş olur. İkinci yöntem ise koltuk altı pozisyonunda emzirmektir. Bu yöntem sezeryanla doğum yapan ve ikizleri olan annelere önerilir.

– Sabun gibi dezenfekte edici maddelerden cilde, meme başına ya da areollara zarar verebilecek her türlü madde kullanımından uzak durulması gerekir. Hamilelik sırasında memenin çevresinde olan montgomery bezi, cildi yağlayan ve bakterilerin büyümesini engelleyebilen doğal bir yağ salgılar. Bu tür şeylerden uzak durarak, bu doğal maddenin işini yapmasına izin verilmesi gerekir.

– İyileşme sürecini desteklemek için meme kremi veya lanolin kullanılabilir. Fakat bebek beslenmeden önce silinmesi gereken merhemlerden kaçınmak gerekir. Çünkü sürekli silmek de cildi tahriş eder.

– Eğer pamukçuk gibi bir durum varsa hem anne hem de bebek ihmal etmeden doktora muayene olmalıdır. Anneler göğüs uçlarını sık sık havalandırıp kuru kalmasını sağlamalıdır. Göğüs uçları ne kadar hava alırsa o kadar çabuk iyileşir.

– Anne sütü antibakteriyel özellikte olduğu için göğü ucu yarasının tedavisinde iyileştirici özelliğe sahip olabilir. Anneler emzirmeden önce etkilenen meme başlarına birkaç damla anne sütü sürmelidir. Emzirmeden sonra da bir miktar süt uygulanmalı ve kurumasına izin verilmelidir. Ağrı ya da yara kayboluncaya dek bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirler.

– Zeytin, Hindistan cevizi ya da tatlı badem yağı ile masaj yapıp göğüs uçları tedavi edilebilir. Anne sütünü vermeden önce kalan yağları temizlemek amacıyla göğüs ılık su ile iyice yıkanmalıdır.

– Papatya, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Papatya, göğüs yaralarını iyileştirme ve tedavi etme amacıyla kullanılabilir. Sıcak suya batırılan papatya çayı poşetleri göğüse uygulanabilir. Bebek beslenmeden önce göğüsler ılık su ile yıkanmalıdır.

– Limon bütün vücudun bağışıklığını artırıcı ve iyileşme sürecine yardımcı olup hızlandırıcı zengin C vitamini kaynağı bir meyvedir. C vitamini, hasarlı cilt dokularının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Limonu özellikle yiyerek tüketmek de yaraların iyileşmesi açısından faydalıdır.

Çay ağacı yağı antiseptik ve mantar önleyici özellikte olduğu için göğüs yarası için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı uygulayarak enfeksiyon kapma riski en aza indirilip, çabuk iyileşme sağlanabilir. Bir iki damla çay ağacı yağı güne üç dört defa meme uçlarına sürülebilir.

GÖĞÜS UCU YARALARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı göğüs ucu yarasına ne iyi gelir soğan karbonatlı su doğal kesin bitkisel çözüm ne yapılmalı balmumu ne yapılır krem göğüs ucu çatlağına çatlaklarına soğan ayva çekirdeği göğüs ucundaki kabarcıklar sızlama yaralar için çıkan yaralar tedavisi iyi gelen ne geçirir yok eder kurtulmak gidermek önlemek engellemek nasıl iyileşir geçer düzelir olur hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın