Gazlı İçeceklerin Sağlığa ve Vücuda Zararları

0
717
Okunma

Bu yazımızda sizlere günümüzde oldukça fazla miktarda tüketilen gazlı veya diğer bir adıyla asitli içeceklerin insan sağlığına ve vücuduna zararları hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Özellikle çocukluk neredeyse bebeklik döneminden itibaren kullanılan ve bağımlılık yaratan asitli ve gazlı içecekler hemen hemen her konuda bizlere zarar vermektedir.

ASTIM: Gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat maddesi, hazır gıda sektöründe koruyucu anti mikrobiyal madde olarak kullanılan ve ürünün raf ömrünü uzatan kimyasal bir tuzdur. Bu madde potasyumun kullanabilirlik düşürür. Araştırmalara göre vücudun sodyum benzoata gösterdiği reaksiyonlar egzama, astım ve kurdeşen olabilir.

DİŞ RAHATSIZLIKLARI: Gazlı içeceklerde bulunan asit ve şeker, diş minelerini zedeler. Oluşan diş çürükleri sinirlere, diş köküne veya dişin alt kısmında bulunan bölgeye ulaştığı zaman, diş özü dokusunun ölümüne sebep olabilir. Bu rahatsızlık, hemen tedavi edilmediği takdirde diş ve diş eti apsesine yol açar.

KALP RAHATSIZLIKLARI: Gazlı içecekler, birçok sağlık sorununa yol açan ve son zamanlarda yapılan ciddi araştırmalara konu olan yüksek dozda fruktozlu mısır şurubu içerir. Bu madde, aynı zamanda kalp hastalıkları ve diyabete sebep olan metabolik rahatsızlık risklerini yükseltir.

BÖBREK RAHATSIZLIKLAR: Gazlı içecekler, uzun vadede böbrek taşına ve diğer böbrek rahatsızlıklarına yol açabilen yüksek miktarda fosforik asit içerir.

ÜREME RAHATSIZLIKLARI: Gazlı içecek kutuları içeriğinde bol miktarda BPA maddesi bulunduran bir çeşit reçineyle kaplıdır. Bu madde aynı zamanda plastik şişelerde ve biberonlarda bol miktarda bulunan, iç salgı bezlerine zarar veren kanser yapıcı bir kimyasaldır. Erken ergenlik ve üretim sistemi rahatsızlıklarına yol açar.

AŞIRI ŞEKER YÜKLEMESİ: Gazlı içecek tükettikten 20 dakika sonra kandaki şeker oranı yükselir ve buna bağlı olarak insülin patlaması gerçekleşir. Artan hormon seviyesiyle karaciğer, vücutta bulunan şekeri hızlı bir şekilde yağa dönüştürür.

40 dakika sonra kafein hazmı tamamlanır. Göz bebekleri büyümeye başlar, kan basıncı yükselir ve buna bağlı olarak karaciğer, dolaşım sistemine daha fazla şeker pompalar. Beyinde bulunan adenozin alıcıları tıkanır ve vücuttaki rehavet hali ortadan kalkar.

Gazlı içecek tükettikten 45 dakika sonra vücut dopamin üretimini artırır. Bu kimyasaldaki artış, beyinde bulunan ve zevk duygusunu üreten sinir ağını uyarır.

OSTEOPOROZ: Gazlı içecekler fosforik asit ve yüksek oranda fosfat içerir. Bu maddeler, uzun vadede osteoporoz riskini yükseltir ve kemik kırılmalarına yol açar. Fosfor idrarla dışarı atıldığı zaman, kemikleri onaran ve vücudun geri kalanı için önem arz eden kalsiyum maddesini de kendisiyle birlikte götürür.

OBEZİTE: Gazlı içecek tüketimi ve vücut ağırlığı arasındaki ilişkinin çok yüksek olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre tüketilen her gazlı içecek, obezite olma riskini 1.6 kere artırmakta.

DİYABET: Daha fazla gazlı içecek tüketen kimselerin tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 80 daha yüksek.

ASİTLİ İÇECEKLERİN ZARARLARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

asitli-iceceklerin-zararlari

Bu yazı asitli içeceklerin sindirim sistemine dişlere hamilelere üzerinde etkileri zararları kalorileri faydaları neden zararlıdır soğuk içilir sindirim sistemine kilo aldırır mı hazırlanması servisi yararları üretimi nasıl yapılır üretilir nedir nelerdir ne kadar zararlı dişe zararı konusunda bilgi almak için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın