Funda Yaprağı Çayının Faydaları Zararları Hazırlanışı

0
732
Okunma

Madem hava çok soğuk o zaman bitki çayları tüketerek biraz olsun ısınalım. Bu yazımızda sizlere funda yaprağı çayının faydaları, hazırlanışı ve kullanımı hakkında bilgi aktarmak istiyorum.

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır? İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış suyu ateşten alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika süreyle demlenmesini bekleyin. Eğer arzu ederseniz isteğe göre balla tatlandırabilirsiniz.

Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 çay bardağı olarak belirtilmiştir. Funda çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Funda Yaprağı Çayının Faydaları: Halk arasında süpürge otu olarak da bilinir. Bitki her ne kadar güzel çiçekleri için dekoratif bir bitki olarak popülerlik kazanmış olsa da yüzyıllardır yaşlılığın etkilerinin azaltılmasından cildi güzelleştirmeye kadar pek çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Funda bitkisi Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında toplanarak kurutulur. Bitki çok uzun ömürlüdür ve 50 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Faydalarını sıralamak gerekirse; İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur, Sistit tedavisinde kullanılır, Böbrekleri temizler, Mesane problemlerinde kullanılır, Romatizma tedavisinde kullanılır, Gut tedavisinde yardımcı olarak içilir, Soğuk algınlığına iyi gelir, Öksürüğü alır, Çeşitli sindirim sistemi problemlerinde kullanılır, Prostat sorunlarına iyi gelir, İshale iyi gelir, Karın ağrısını alır, Uyku getirir.

Funda Çayının Yan Etkileri: Funda çayı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir ve alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi funda çayını da tavsiye edilen miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmalıyız. Bu sebepten dolayı; düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız (tansiyon ilaçları, kan incelticiler, depresyon ilaçları gibi) funda çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan tanen yönünden zengin funda çayı uzun sürelerde tüketilmemelidir. Örneğin 2 hafta içtikten sonra 2 hafta vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Sürekli olarak tanen maddesi almak karaciğer hasarına yol açabilir.

FUNDA YAPRAĞI ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAfunda-yapragi-cayi-ne-ise-yarar

Bu yazı funda yaprağı çayının zararları faydaları yan etkileri hazırlanışı yararları funda yaprağı nasıl içilir hazırlanır kullanılır demlenir yapılışı yapılır demlenir ne işe yarar nedir neye yarar nerede yetişir neye iyi gelir ne işe yarar yarıyor nerede bulunur ne kadar ne zaman içilir emziren anneler içebilir mi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın