Fosfor Nedir Ne işe Yarar

0
763
Okunma

Bugün sizlere hem insan vücudu için hem de modern kimya için çok önemli bir yeri olan fosfor minerali hakkında bilgi vermek istiyorum.

Fosforun faydaları ve kullanımı nedir, ne işe yarar, neye iyi gelir ve fosfor içeren besinler ile fosfor bulunan gıdaları sizlere kısa kısa anlatmak istiyorum.

Fosfor Nedir? Kimyasal yapılı ametal bir element olan fosfor ilk olarak 1669 yılında Hennig Brand tarafından keşfedilmiştir. Ürenin ısıtılması sırasındaki buharlaşma fosfor elementinin bulunmasına neden olmuştur.

Fosforun Özellikleri: Görünüş olarak yarı saydam ve sarı renkli bir element olan fosfor özgül ağırlık olarak 1,83 grama denk gelmektedir. Sadece 44 derecede eriyebilen özellikte olması kolay erime kabiliyetine sahip bir element olduğunu göstermektedir. Atom numarası 15 olan fosforun, periyodik cetveldeki simgesi P harfidir. Atom kütlesi ise 30,973762‘dir. Günlük fosfor ihtiyacından bahsetmek gerekirse; fosfor kullanımı yetişkinler için günlük doz  800 – 1000 miligram dır.

Fosforun Kullanımı: Zehirli bir element olmasına karşın kullanım alanı oldukça yaygın olan fosforu ampul yapımında görmek mümkündür. Diğer elementlerle olan alaşımları ile ortaya çıkan fosforik asit ise tıpkı potasyum nitrat gibi tarım ve hayvancılıkta en sık kullanılan malzemelerden biri olmaktadır. Özellikle havai fişek fabrikalarında, kibrit yapımında ve diş macunu yapımında da fosfor elementinden yararlanılmaktadır.

Fosforun Faydaları Nedir? Vücudun sinir hücrelerinde daha çok rastlanan fosfor sinirlerin uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttaki hormon üretimini artırması, zihnin açık ve dinamik kalmasına yardımcı olması gibi olumlu etkileri bulunmaktadır.

Vücuttaki asit ve baz dengesinin korunmasına yardımcı olan fosfor besinler aracılığı ile yeterince alınamadığında pek çok hastalığa neden olmaktadır. Başta kemik hastalıkları olmak üzere raşitizm, dişlerde problem, nefes almakta güçlük ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Fosfor İçeren Bulunan Besinler: Fosfor bulunan yiyecekler, gıdalar, besinler ve bitkiler arasında en çok süt ve süt ürünlerinde bulunan fosfor elementi yumurta ve kırmızı et içinde bolca bulunmaktadır. Badem ve fıstık gibi kuru yemişlerin yanı sıra mercimek ve susam gibi yiyecekler içinde de fosfor yer almaktadır. Somon balığı, uskumru, alabalık gibi deniz ürünlerinde bulunur. Sarımsak ve susam fosfor bakımından en zengin yiyecekler arasında yer alırken, meyve ve sebzeler fosfor elementi açısından çok da zengin olmayan besinlerdir.

Fosforun Görevleri Nedir? Fosfor mineralinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Canlının toplam vücut ağırlığının %1 ini oluşturmaktadır.Buna bağlı olarak hücredeki hayati faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde çok büyük bir öneme sahiptir.

2- Hücrelerimizdeki DNA ve RNA’nın temel yapıtaşlarıdır.

3- Hücredeki tüm enerji döngüsü fosfor maddesine bağlıdır.

4- Zarların ve bilgiyi oluşturan kodların üretiminde rol almaktadır.

5- Fotosentezde,solunumda ve birçok enzimin işleyişinde görev almaktadır.

Farklı bir konuda daha sonra fosfor eksikliği ve fosfor fazlalığı problemleri hakkında bir yazı paylaşacağımızı söyleyerek, şimdilik fosfor hakkında yazdığımız bu yazıyı noktalayalım.

FOSFOR MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

fosforun-bulundugu-besinler

Bu yazı fosforun simgesi sembolü bulunduğu besinler gıdalar bulunan sebzeler faydaları zararları kullanım alanları molekül ağırlığı ana kaynağı nedir değerliği değerlik elektron sayısı fosforu azaltan balıklar yükselten yiyecekler ne yükseltir yüksek gıdalar hangi besinlerden alırız düşüren yiyecekler ne düşürür düşürmek için nedir nelerde var ne işe yarar neden yükselir nereden alınır neyin yapısına katılır yapısında bulunur nerelerde kullanılır neden düşer nasıl bulundu düşürülür yükseltilir elde edilir yapılır parlar fosfor içeren ilaçlar tablet sebzeler gübreler vitamin hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın