Fil Hastalığı Nedir Neden Olur Tedavisi

0
968
Okunma

Bu yazımda sizlere çok ilginç bir adı olan fil hastalığından bahsetmek istiyorum.

Hastalığın belirtilerinde dolayı bu adı alan hastalık ülkemizde çok nadir görülmektedir. Şimdi sizlere fil hastalığının detaylarını kısaca anlatalım.

Fil Hastalığı Nedir? Fil hastalığı, başka bir deyişle lenf ödem, lenf sıvısını taşıyan lenf kanallarının yapısının bozulmasıyla oluşan ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişmelere neden olan bir hastalıktır. Vücut görüntüsünün bozulması, şişen yerlerin kaba görünmesi ve fil derisiyle benzerlik göstermesinden ötürü hastalığa bu isim verilmiştir.

Özellikle Sudan, Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya ve Hindistan’da sıkça rastlanır. Türkiye’de ise Antalya, Samsun, Elazığ, illerinde görülmüştür. Lenf ödem, bu bölgelerde insanların sivrisineklerden korkmasına sebep olmuş ve cibinlik, sineklik gibi önlemler alma zorunluluğu yaratmıştır

Fil Hastalığının Nedenleri: Genel olarak lenf sıvısının dolaşıma girmesi gerekirken doku aralarına ve deri altına yayılması sonucu meydana gelir. Parazitler durumlar dışında kanser, kanser sonrası görülen ışın tedavisi, bazı ameliyatlarda hasar gören lenf yolları, travmalar, mantar hastalıkları başlıca sebeplerdir. Tropik bölgelerde ise bu hastalığa çoğunlukla sivrisineklerin getirdiği parazitler yol açar.

Fil Hastalığı Belirtileri: Yüz, ayak, bacak, kollarda şişme, parmak ve bilekleri hareket ettirirken güçlük çekme, giysilerin ve saat, bileklik gibi aksesuarların dar gelip deriyi sıkması, derinin renk değiştirmesi yaygın olarak görülür. Öksürük ve ateşlenme de bu belirtilere eklenebilir ancak hastalığın kesin tanısı, kan testinin sonucuna bakılarak konur.

Fil Hastalığının Evreleri: Bu hastalık 3 evreden oluşmaktadır.

1)Geri Dönebilen Dönem: Bu dönemde hastalık belirtileriyle birlikte ortaya çıkar fakat net bir bilgiye sahip olunamaz, gece yarıları bacaklarda ya da kollarda şişmeler meydana gelir fakat bir süre sonra şişlikler iner ve vücut normale döner.

2)Kronik(Geri Dönmeyen Dönem): Bu dönemde hastalık iyiden iyiye kendini belli eder şişlikler uzun süreli görülür ve kolay kolay normal haline dönmez. Aşırı ağrılar ve hareketlerde zorluklar başlar. Ağır hissetme ve yanmalar bu dönemin en büyük belirtileridir.

3)Dönem 3: Bu dönemde şişlikler belirginleşmeye başlar ve son halini alır lenfler yıpranmaya ve işlevini yerine getirmemeye başlar, hareket konusunda büyük sıkıntılar yaşanır ve 2. döneme nazaran ağırlık hissi çok daha fazladır. Son dönem ise ölümcül olan lenf kanseri dönemidir. Tedavi, sonuç vermez ve ölüm kaçınılmazdır.

Fil Hastalığı Tedavisi: Doktorlar ilk aşamada spor ve egzersiz önerisinde bulunmaktadırlar, düzenli yapılan egzersizler sayesinde vücut eski halini almaktadır ve kaslar daha çok hareket ettiği için basınç bir nebze azaltılarak hasta daha hareket etmeye başlayacaktır.

Bunun yanı sıra cerrahi tedavi yöntemleri de mümkündür. Cerrahi yöntemler kesin sonuca ulaşmak için yeterli değildir. Hacim küçültücü operasyonlar, lenfatiklerin drenajına yönelik girişimler ve iki seçeneğin aynı anda uygulanması tedavi yöntemleri arasındadır.

FİL HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

fil-hastaligi-neden-olur

Bu yazı fil hastalığının belirtileri tedavisi sebepleri nedir neden olur nedenleri nasıl anlaşılır oluşur bulaşır başlar fil hastalığına yakalanan kadın hangi bitki iyi gelir hangi doktor bölüm bakar iyi gelen bitkiler için hacamat ekşi etkeni tedavisi doktoru ameliyatı kimlerde görülür konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın