Fatih Sultan Mehmet Macunu Tarifi ve Kullananlar

0
486
Okunma

Bu yazımızda sizlere çok önceleri Fatih Sultan Mehmet için hazırlanan kuvvet macununu tanıtmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu, Zahide ile Yetiş Hayata programında bu macunu tanıtmıştı.

İlk önce sizlere şunu belirteyim. Ben bu karışımı harfiyen uyguladım. Fakat bilmelisiniz ki bazı malzemeler gerçekten çok zor bulunuyor. Ankara gibi merkezi bir şehirde 3-4 aktar veya bitkisel ürünler satan mağaza gezdikten sonra listede adı geçen bitkileri tamamlayabildim.

Karışımı hazırlama aşamasında kesinlikle ev için kullanılabilecek hassas terazi kullanmanız gerekiyor. Zira 32 gram veya 16 gramı tartmak gerçekten çok zor. Gramları ve macunun hazırlanış aşamalarını harfiyen uyguladıktan sonra karşıma tadı ve kokusu iğrenç denebilecek bir macun çıktı. Şahsen faydalı olacağını bilsem bile ben bu macunu o kokusu ile asla kullanmam ve kullanılmasını da tavsiye etmem. Gerçekten sizde uygularsanız göreceksiniz kokusu ve tadı berbat bir kuvvet macunu ortaya çıkıyor.

Karışımı mutlaka demir havan kullanarak karıştırın. Ayrıca saf bal kullanmazsanız pek fayda sağlanmayacağını unutmamanız gerekiyor.

Bu kür için, İranlı ve Arap bitkisel tedavi uzmanları ile Osmanlının otacı kültürüne sahip olan en yetkili kişiler tarafından Fatih Sultan Mehmet için bir kuvvet macunu olarak hazırlamıştır.

Malzemeler: 32 gram tarçın, 32 gram karanfil, 32 gram anasonu mısırı, 16 gram kereviz tohumu, 16 gram ud-ul kahr, 32 gram fulful, 32 gram kebabe, 32 gram ısırgan otu, 32 gram havuç tohumu, 32 gram şalgam tohumu, 32 gram turp tohumu, 32 gram mastika sakızı, 32 gram sinameki, 32 gram ak günlük, 32 gram üzerlik tohumu, 32 gram acı badem yağı, 64 gram çörek otu, 16 gram mis, 
192 gram şeker, 
2 ¼ kilo bal

.

Yapılışı

: Demir bir havanın içinde bütün baharatlar iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra bu toz 2250 gram saf balla iyice karıştırılır.

Kullanımı: Tam 1 saat boyunca karıştırılan malzemeler, bu sürenin sonunda istenilen macun kıvamına getirilir. Bu macun sabahları ve akşamları aç karnına 19.2 gramlık parçalar halinde yenir.

Topkapı Sarayı arşivinde bulunan tarihi bir yazıda bu macun için şu cümleler yazılmıştır: “İşbu macun, padişah hazinesinden çıkmıştır ki Arap ve Acem hekimleri ittifakla Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerine terkip edip yapmışlardır. Cümleten nef”i budur ki bir kimse erlikten kalmış olsa, bir hatun doğurmasa veya bedeninde ne tür illetler varsa, kırk sabah kırk akşam bu macunu yediği vakit 15-20 yaşında yiğit gibi kadın ise çiçeği burnunda kız gibi olur.” Gerçekten kısa ve öz şekilde macunun ne işe yaradığını anlatmış vaziyette.

KUVVET MACUNLARI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

fatih-sultan-mehmet-macunu-nasil-yapilir

Bu yazı fatih sultan mehmet macunu kullananlar tarifi faydaları ibrahim saraçoğlu nasıl yapılır fiyatı malzemeleri ne işe yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın