Evde Elma Sirkesi Yapımı Nasıl Yapılır

0
548
Okunma

Sizlere bu yazımızda İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Feridun Kunak, Oktay Usta ve Canan Karatay tarafından sıkça tavsiye edilen evde doğal ve organik elma sirkesinin yapımını anlatmak istiyorum.

En çok kullanılan ve sevilen sirke çeşitlerinin başında geliyor elma sirkesi. Şifası bol bu sirkenin, tadı da bir o kadar şahane. Özellikle doğal, tatlı mı tatlı elmalardan yapıldığında lezzeti iki katına çıkıyor. Ev temizliğinden salata sosuna kadar birçok alanda kullanabileceğiniz bu güzelliğin gelin yapılışına göz atalım.

Malzemeler: 1 adet 5 litrelik geniş ağızlı bir cam kavanoz, Kavanozun ağzını kapamak için tülbent parçası, Tülbenti bağlı tutmak için paket lastiği / ip parçası, 2 kilo organik elma, 1 avuç kadar nohut, Varsa 1 su bardağı kadar ev yapımı sirke, Varsa bir parça sirke anası.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Daha kolay şekilde anlamanız için evde organik elma sirkesi tarifini adımlar halinde anlatacağım.

1.Adım: Kış mevsiminin en olgun ve şeker oranı en yüksek organik elmalarını alın. Yeşil, ham, ekşi elmalardan kaçının. Eğer bir elma ağacınız varsa, diplere dökülen çürük çarık (ama küflü olmayan ) elmalar varsa harika olur.

2.Adım: Sirke yapımında kullanılacak kavanoz ve elmaları güzelce yıkayın. 3 farklı yöntem var: Elmaları katı meyve sıkacağı ile sıkarak suyundan sirke yapabilirsiniz. Elmaları yeyip sadece kabuklarından sirke yapabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi en pratik şekliyle elmaları 4 eşit bölüp, ortadaki sert kısım haricinde çekirdekleriyle birlikte kavanoza koyabilirsiniz.Her türlü sirkeleşme olur. Farklılık sirkenin tadında ve bulanıklılık derecesinde olabilir.

3.Adım: Nohut ve varsa sirke ya da sirke anasını bu aşamada kavanoza koyun. Şart değildir sadece fermantasyon sürecini hızlandıracaktır. Elmaların üstünü kavanozun üstünde birazcık boşluk bırakana kadar içme suyuyla doldurun.

4.Adım : Tülbent parçasını 2 kat yaparak paket lastiği ile kavanoza bağlayın. Sirke oluşumunun olabilmesi için mutlaka hava alması gerekir ve tülbent bunu sağlayacak. Bir müddet sonra sirkenin etrafında sirke sinekleri oluşacak ve ertesi gün kaybolacaklar. İşte paket lastiği de bu sinekler kavanoza girmesin diye. Sirke oluşana dek kavanozun kapağını kapatmayın. Aksi takdirde havayla teması kesersiniz ve bakteri kardeşler çalışamazlar.

5.Adım: Kavanozu direkt güneş ışığı almayan loş ve ılık bir yerde tutun. İlk yapıldığında elmalar henüz suyun üstündedir. 1 -2 hafta sonra yavaş yavaş aşağıya inecekler, en sonunda da kavanozun dibinde kalacaklar. Elmalar suyun altında kalana dek yaklaşık 1 hafta kadar gün içinde 2-3 kez kavanozu karıştırmanız gerekiyor. Böylelikle elmalar suyla temas edecek ve küflenme olmayacaktır.

6.Adım: Kullandığınız elmaların türüne bağlı olarak sirke 1-2 hafta sonra önce şarap gibi kokacak, beklemeye devam ettikçe sirke kokusunu almaya başlayacaksınız. Bu yaklaşık 2 ay gibi bir süredir. Daha fazla beklemeye devam ederseniz fermantasyon sürecek ve kavanozun ağzında balıkçı ağlarını andıran dantel gibi beyaz bir tabakanın oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu tabaka beklemeye devam ettiğinizde fotoğrafta görüldüğü üzere bir sirke anasına dönüşecek. Sirke anası sirkeyi oluşturan bakterilerin atıkları. Elmalar tamamen dibe çöktüğünde keskin sirke kokusunu ve tadını aldığınızda kendiniz tebrik edip sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

7.Adım: Sirkenizi tülbentten geçirerek gerekiyorsa 2 kez süzün. Süzülmüş sirkeleri ince uzun şişelere alın ve havayla temasını kesin. Serin ve loş bir yerde muhafaza edin. Oluşan sirke anasını da yaptığınız sirkeden bir miktar alıp içinde, buzdolabında, kapağı kapalı halde cam bir kabın içinde 1 yıl muhafaza edebilirsiniz.

Not: Elinizde sirke anası varsa bal, bulgur ve nohut kullanmanıza gerek olmadan sirke yapabilirsiniz.

Püf Noktası: Temiz içme suyu şart. Karanlık ve kuytu bir yer olmasına özen gösterin. Ara ara kavanozu karıştırın ve açıp kontrol edin.

Daha önce yazdığımız elma sirkesi ile zayıflama ve sirkenin faydaları konulu yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

ELMA SİRKESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

evde-elma-sirkesi-yapimi

Bu yazı evde elma sirkesi yapımı yapılışı yapanlar nasıl yapılır yapılıyor olur yapabilirim ibrahim saraçoğlu feridun kunak oktay usta cahide jibek canan karatay erkan şamcı uzman tv kadınlar kulübü evde elma sirkesinin faydaları ne kadar sürede kaç günde olur hazırlama fiyatı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın