Esneme Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
1062
Okunma

Bazı faaliyetler vardır ki tıbbi bir sorun olmasa bile yine de can sıkıcı bir hal almakta ve çözüm gerektirmektedir.

Bu yazımızda sizlere esneme hakkında bilgiler vereceğiz. İnsanlar neden esner ve esnemeye ne sebep olur ilk önce bunu aktaracağız. Daha sonra ise esneme nasıl önlenir ve esnemek nasıl geçer sorularını irdeleyeceğiz.

Esneme Nedir? Esnemek; insanların genelde iradesinde olmadan gelişen bir harekettir. Esnemek aynı zamanda bir yüz refleksidir. Beyinde esnemeyi sağlayan merkez hipotalamus da bulunmaktadır.

Geçmiş dönemde esneme, insanların yorgun olduklarında kandaki oksijen miktarını arttırmak amacıyla vücudun yaptığı bir solunum hareketi olarak bilinmekteydi. Ancak yapılan araştırmalarla birlikte esnemenin solunum olayında önemli bir işleve sahip olmadığı tespit edilmiştir.

Esneme Neden Olur? Esneme faaliyetinin ortaya çıkmasına neden olan bazı etkenler vardır. Şimdi dilerseniz bunları sıralayalım.

– Uyku gelmesi
– Can sıkılması, monoton konuşma veya müzik dinleme
– Havasız yerde oturma
– Esneyen birini görme, en bariz esneme nedenleridir.

– Epilepsi belirtilerinden biri olabilir. Daha çok petit malepilepside (absans) görülür. EEG ile teşhis edilir.
– Ensefalit geçirdikten sonra sık görülür
– Serebrovasküler yetersizliklerde, serebral arteriosklerozda
– Beyin arka çukuru tümörlerinde oluşan çeşitli nörolojik belirti ve bulgular esnemeye neden olan sağlık problemleri olarak sıralanabilir.

Esneme Bulaşıcı mıdır? Kısaca cevap vermek gerekirse cevap evet olacaktır. Esneme olayı bulaşıcı bir fiildir. Yüz hatlarımızda gerçekleşen değişimi gören kişiler bundan etkilenir ve esnemeye başlar. Bu olay tıpkı gülme olayında karşındakinin etkilenip gülmesi gibidir.

Esneme Nasıl Geçer? Esnemeyi geçiren çeşitli yöntemler vardır. Şimdi sırayla bunları aktaralım.

– Dudaklarınızı ön dişlerinizin arasına çekip hafifçe ısırarak esnemeyi önleyebilirsiniz.

– Çevrenizde esneyen birini görürseniz yüzünüzü çevirin ve bakmayın. Esnemeyle alakalı hiçbir şey düşünmeyin.

– Önemli günlerden önce iyi uyumak ve dinlenmek aşırı esnemeyi önleyecektir.

– Sıcak içeceklerden kaçının ve soğuk içecekleri tercih edin. Kahvedeki kafein uykuyu açar ama sıcaklığı dezavantaj oluşturduğu için soğuk kahve çeşitlerini tercih edin.

– Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

– Hava alın ve hareket edin.

ESNEME HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ BÜTÜN SORULARI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

esneme-nasil-gecer

Bu yazı esneme nedir neden olur ne demek nasıl geçer olur bulaşır nazar mı bulaşıcı mıdır esnemeye karşı dua için ne yapmalıyım hareketler esnemek namazı abdesti bozar mı ne işe yarar neden kaynaklanır neden şeytandandır nazar belirtisi mi nasıl engellenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın