Enginar Çayının Faydaları Zararları Yapılışı

0
721
Okunma

Her meyve ve sebzenin şüphesiz birçok özelliği var. Şahsen benim nefret ettiğim ağzıma bile vuramadığım enginar kullanılarak yapılan bitkisel çayın faydalarını duyunca hemen sizlerle paylaşmak istedim. Ben içemiyorum ama umarım sizin işinize yarar.

Sizde enginar çayının faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmek isterseniz sadece beş dakikanızı ayırmanız yeterli. İşte merak edenler için enginar çayının faydaları ve yararları. Tabi zararları konusuna değinmeden geçmek de olmazdı.

– Enginar çayı geleneksel olarak safra kesesi, böbrek ve karaciğer enfeksiyonlarından korunmak için tüketilen çaylar arasındadır.

– Enginar çiçekleri enginar bitkisinin antioksidan bakımından çok zengindir. Antioksidan ise vücutta çeşitli hastalıkları tetikleyen ve bu hastalıkların gelişim sürecini hızlandıran serbest radikallere karşı koruma sağlar.

– Düzenli egzersizle birlikte tüketilen enginar çayının kasların şekillenmesine yardımcı olduğu ve kas hastalıklarına karşı koruma sağladığı söylenmektedir.

– Enginar çayı safra akışını arttırarak karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Karaciğerin doğru çalışması ise safra kesesinin çalışmasını sağlar ve karaciğer ile ilgili hastalıkların görülme riskini azaltır.

Enginar çayı hazımsızlığa iyi gelir ve özellikle ağır bir yemekten sonra mide rahatsızlıklarını hafifletir. Ayrıca iştah açıcı etkisiyle iştahsızlık çekenlere önerilmektedir.

– Kusma, ishal, bulantı ve diğer sindirim sorunlarına iyi gelir. İshal, kabızlık, mide yanması, şişkinlik ve mide ağrısı gibi durumlarda enginar çayını deneyebilirsiniz.

– Enginarın kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü yükselten özelliği kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma amaçlı olarak içilmesini sağlamaktadır.

– Kahve veya çay için alternatif bir sıcak içecek arıyorsanız enginar çayını önerebilirim. Çünkü enginar çayı kafein içermez ve kafeinin neden olduğu çarpıntı, stres, kaygı gibi yan etkileri yoktur.

– Bu konuda yapılmış ve genel kabul gören bir bilimsel araştırma bulunmamasına karşın enginar çayının yağ yakılmasını arttırarak kilo vermeye yardımcı olduğu söylenmektedir.

– İdrar söktürücü olan enginar çayı fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar ve ödem oluşumunu engeller.

Zararları: Enginar çayının pek çok faydası olduğu ve genel sağlığa katkıda bulunduğu doğrudur. Ancak diğer bitkiler ve baharat çayları gibi kontrolsüz tüketiminin bazı yan etkileri olabilir. Kendinizi bu yan etkilerden korumak için günlük tüketimi 2-3 bardakla sınırlayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullananların ise doktora danışmadan düzenli olarak bitkisel çay tüketmesi önerilmemektedir.

ÖNEMLİ: Enginar çayı her ne kadar böbrek ve safra kesesine iyi gelse de bu organlardan biriyle ilgili rahatsızlığı bulunanlar enginar çayı içmemelidir.

ENGİNAR ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAenginar-cayi-nasil-icilir

Bu yazı enginar çayının faydası zararları yapılışı faydaları hazırlanışı tadı nasıl hazırlanır içilir demlenir yapılır kullanılır ne işe yarar neye iyi gelir nerede satılır ne zaman içilir nelere iyi gelir ne kadar içilmeli tarifi sivilce kullananlar satın al tarifi zayıflatır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın