Enerji İçeceklerinin İçeriği ve Zararları Nedir

1
2153
Okunma

Geçmiş yıllarda enerji içeceği nedir bilmezken, piyasada bir anda enerji içeceği adı altında giderek türeyen ve satılan içecekler görülmeye başladı.

İçerdikleri yüksek miktardaki kafeinle dikkat çeken bu içecekler hakkında pek çok haber yapıldı, öldürücü bile olabildikleri söylendi. Peki, enerji içecekleri gerçekten de zararlı mı? Zira bazı Avrupa ülkeleri enerji içeceklerinin satışına sınırlamalar getirirken, bazı müslüman ülkeler enerji içeceğinin ülkelerinde satılmasını ve tüketilmesini yasakladı.

Şimdi kısaca enerji içecekleri hakkında öğretici ve aydınlatıcı bilgiler verelim.

Temel içerik maddeleri nelerdir?
Enerji içeceklerinin temel maddeleri kafein, taurin ve glukuronolaktondur. Piyasaya çıkan bazı yeni ürünler, haşhaş tohumu özü veya efedrin de içermektedir.

Taurin: Vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir. Amino asitler, Protein üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındırdıkları da elde edilen bulgular arasındadır. Stresli zamanlarda ve yoğun fiziksel faaliyetlerde, vücut az miktarda taurin kaybedebilir. Bazı kimseler, enerji içeceklerini vücutlarındaki taurin seviyesini eski seviyesine döndürmek ya da artırmak için içerler.

Glukuronolakton: Vücutta doğal olarak bulunur. Doğal bir metabolit ve glikoz parçalandığında oluşan karbonhidrattır. Vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım eder, anında enerji verir.

Kafein: Merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandıran; böylece kişinin daha uyanık ve aktif olmasını sağlayan bir uyarıcıdır.

Bazı popüler içeceklerde bulunan kafein miktarı
Red Bull 80 mg
Coca-Cola 48.75 mg
Diet Kola 48 mg
Pepsi 40 mg
Diet Pepsi 44 mg
Pepsi Max 44 mg

Enerji içeceklerinin yan etkileri nelerdir?

– Çocuklar, gebeler, kalp-damar hastaları, yaşlılar ve diğer risk altında bulunanların tüketmesi sakıncalıdır. Bu kişiler kesinlikle tüketmemelidir.

– Bol miktarda kafein içerdiğinden dolayı sıvı kaybını tetikler ve performansınızı düşürerek yorgunluğa yol açar.

– Aşırı su kaybından oluşan ölümlerin temel nedenlerinden biri bu tür içeceklerdir. Gün içinde yetişkin bir kişinin maksimum 400 miligram kafein alması gerekir zaten bunu içilen çay ve kahve ile yeterince karşılıyoruz.

– Bunun yanı sıra idrarda 12 miligram üzerinde kafein çıkması sporcular için doping kullanıma girmektedir. Gün içerisinde tüketilen çay kahve kolanın yanı sıra tüketilen bu tür içecekler idrarda kafeinin artmasına yol açabilir.

– En önemli noktalardan biri ise enerji içecekleri ağır egzersizlerin öncesinde veya sonrasında kullanmamasına dikkat etmektir. Şeker oranı yüzde 10’dan fazla olduğundan ve kafein içerdiğinden sıvı kaybına neden olabilmesi mümkündür. Kişi sıvı aldığını düşünerek su da içmediği için ciddi bir sıvı kaybı yaşanır.

ENERJİ İÇECEKLERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

enerji-iceceginin-etkisi-kac-saat

Bu yazı enerji içeceğinin içinde ne var etkisi kaç saat zararları nelerdir yapılışı etki süresi kalbe cinselliğe yan etkileri zararı enerji içeceklerinin isimleri içinde alkol var mı boğa spermi içeriği etkisi ne işe yarar neden yapılır neye ne işe yarar ne zaman içilmeli etkisini gösterir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın