Endoskopi Nedir Neden Nasıl Yapılır

0
629
Okunma

Vücudun iç organlarında oluşan hastalıklar veya rahatsızlıklar için kimi zaman detaylı bir inceleme gerekmektedir.

Bu tip durumlarda endoskopi adı verilen işlemin yapılması zorunlu hale gelir. Çoğu kişi endoskopiden çekinse bile bu işlem sağlığımız için zaruridir.

Bu yazımızda endoskopi hakkında merak edilen  ve en çok sorulan sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Endoskopi Nedir? Bazı organların ve vücut boşluklarından belirli bölümlerin, özel aletlerle bakılarak incelenmesi ve farklı hastalıklar ile rahatsızlıkların araştırılması işlemine endoskopi denilmektedir.

Endoskopi Çeşitleri: Eğer yemek borusu incelenecekse özofagoskopi, mide incelenecekse gastroskopi, onikiparmak bağırsağı incelenecekse duodeneskopi, son bağırsak incelenecekse rektoskopi, mesane incelenecekse sistoskopi, akciğerin bronşları incelenecekse bronkoskopi, karın boşluğu incelenecekse laparoskopi, rahim incelenecekse histeroskopi adı verilen incelemeler yapılır. Endoskopi için kullanılan aletlere genel olarak endoskop ismi verilmektedir.

Endoskopi Nasıl Yapılır: Hastalar genel olarak endoskopi işleminden önce bilinçli kalacak şekilde sakinleştirilir. Uygulamaya girmeden önce hastanın bir süre bir şey yememiş ve içmemiş olması gerekir. Bazı durumlarda bağırsakları temizlemek için hastaya ishal edici ilaçlar verilir. Bazı hastalara enfeksiyonlardan kurtulmak için antibiyotik verilir. Endoskopi uygulaması genelde ağrısız olur.

Hasta uygulama için hazır olduğunda doktor nazik ve yavaş bir şekilde endoskobu vücudun içine yerleştirir. Endoskobun vücuda girişi bakılacak bölgeye göre değişir. Normalde endoskobun vücuda girişi boğaz, anüs ve üretradan birisi olur. Bazı durumlarda endoskob, deriden bir bölge kesilerek yerleştirebilir. Tüm uygulama oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir.

Uygulamanın rutini şu şekildedir; 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru yemek borusundan mideye ve onikiparmak bağırsağına yönlendirilip ulaştırılır. Aşağı yukarı uzunluğu 110-120 santim arasında olan cihazın ucunda kamera vardır ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtır. Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgenin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor.

Endoskopi işlemi sonrasında genel olarak hastanede kalmaya gerek yoktur. Endoskopi işleminin süresi 20 dakika ile 60 dakika arasında değişmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık olarak 1 saatlik bir dinlenme yeterli olacaktır.

Ağrıya neden olmaması ve şüphe edilen hastalıkların net şekilde bulunması veya durumun netlik kazanması için çok faydalı bir işlemdir.

Elbette ki endoskopi uygulamasının bazı yan etkilerinin oluşması normaldir. Şimdi bu yan etkiler hakkında bilgi verelim.

Endoskopinin Yan Etkileri: Göğüste bir miktar ağrı olması, Ateş, Koyu renkte dışkı oluşması, Mide bulantısı ve kusma durumunun oluşması, Yiyecekleri yutmada zorluk meydana gelmesi, Karında geçmeyen ağrı ile karşılaşılması gibi yan etkiler oluşabilir.

Eğer bu tip belirtiler endoskopinin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen hala devam ediyorsa, mutlaka doktorunuzla iletişim kurun.

ENDOSKOPİ İŞLEMİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

endoskopi-neden-yapilir

Bu yazı endoskopi nedir neden yapılır ne kadar sürüyor sürer ne işe yarar ne için yapılır ne demektir nasıl yapılır uygulanır hazırlanır narkozu narkozsuz endoskopinin yan etkileri faydaları riskleri komplikasyonları zararları tarihçesi yararları yapılışı riski fiyatları öncesi su anestezi sigara içilir mi ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın