Emar Nedir Nasıl Çekilir Ne işe Yarar

0
983
Okunma

Dilimizde üç farklı kullanımı olan; mr, mrg ya da emar tamamen aynı işlemi nitelendiren tıbbi bir işlemdir.

Eminim bu terimleri mutlaka duydunuz. Hatta bu tıbbi işlemi yaşamış bile olabilirsiniz. Lakin çoğu kişi emar nedir, emar nasıl çekilir, emar ne işe yarar, emarın yararları ve zararları nedir bilmiyor.

Bu yazı emar veya mr hakkında sizlere bilgi vermek için yazılmıştır. Umarım fayda sağlar.

Emar Nedir? Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en gelişmiş olanlardan birisi olan manyetik rezonans görüntüleme ya da kısaca emar, mrg ve mr olarak nitelendirilen işlem; ağrısız alerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve zararlı ışınlar kullanılmayan bir tanı yöntemidir.

Hasta veya emar çektiren kişi, elektromanyetik dalga içeren büyük ve geniş bir silindirin içini andıran emar cihazında yatarken, vücutta bulunan hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları hastaya gönderilerek işlem gerçekleştirilir.

Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi ve veri bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi ortaya çıkarılır. Radyolog adı verilen emar uzmanı doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında yorum yapabilirler.

Emar Ne Kadar Sürer? Emar veya mr incelemesi ortalama olarak 20 ile 45 dakika arasında bir sürede bitirilir. Sürenin uzaması veya kısalması incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilginin miktarına bağlı olarak değişir.

Emar Ne işe Yarar? Emar kullanılarak bulunan ve tedaviye yönelinen hastalıklar şunlardır. Eğer ki mr cihazı olmasa bu hastalıkların tespiti oldukça zor olurdu.

– Emar işlemi ile kemiklerin içi görülebildiğinden derin bölgeleri ve kemik yapısının altında kalan noktaları incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak, beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir.

– Kaslar, kaslara bağlı kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organları emar ile taramak mümkündür.

– Beyin yapısını inceleme fırsatı vermesinden dolayı ruhsal bozuklukların tespitinde de kullanılabilir.

– Emar işlemi çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları ile patolojilerinin görüntülenmesinde en etkin kullanılan yöntemdir.

Kimler Emar Çektiremez? Ne yazık ki bazı sağlık durumlarından dolayı kimi kişiler emar çektiremez. Vücudunda metal protez bulunanlar, kalp pili takılı olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler, metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar emar çektiremez.

Bunların dışında bulunan bebekler ve hamilelik dönemi yaşayan kişilerin ise emar çektirmesinde bir sıkıntı yoktur.

EMAR ya da MR İŞLEMİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

emar-nasil-cekilir

Bu yazı emar nedir ne demek ne işe yarar ne kadar neden çekilir ne işe yarar neden gece çekilir nasıl çekilir girilir çalışır ne kadar sürer emarın faydaları sesi yan etkileri diğer adı açılımı anlamı fiyatı için hangi bölümden randevu alınır ilaç sonucu cihazı sonuçları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın