Elma Çayı Neye iyi Gelir Nasıl Yapılır

0
526
Okunma

Fırsat buldukça sizlere bitkisel çaylar hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Kış ayları geldi ve manav reyonlarında sebze ve meyveler renk değiştirmeye başladı. Bizde bu dönemde sıkça tüketilen bir meyve olan kırmızı ve yeşil elmayı kullanarak elma çayı hazırlayacağız.

Şimdi ilk olarak sizlere elma çayı nasıl yapılır bunu anlatalım, daha sonra ise elma çayının faydalarını ve kullanımını aktaralım.

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Elma çayını yeşil veya kırmızı elma kabuklarıyla hazırlayabilirsiniz. Kabukları tarım ilaçlarından iyice arındırmak için musluk altında 2-3 dakika yıkayın. 1 bardak çay için 3-4 adet orta uzunlukta kabuk yeterli olacaktır.

İhtiyacınız kadar suyu kaynattıktan sonra içine kabukları atın ve 5 dakika kadar kaynatın. 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra kabukları süzüp çayınızı içebilirsiniz. Bu kadar basit. Elma kabuğunu diğer bir bitki çayıyla birlikte kullanmak isterseniz kabukları kaynattıktan sonra tencereden alın ve bu suyu bitki çayınızı demlemek için kullanın. Çubuk tarçınla birlikte hazırlanan elma çayı ise ayrı bir haz vermektedir damaklara.

Elma Çayının Faydaları: Evde hazırladığınız organik elma çayının kullanımı birçok sağlık problemine karşı fayda sağlamaktadır. Şimdi bunların arasından en önemli ve faydalı olanlarını sıralayalım.

Dayanıklılık: Elma çayı egzersiz dayanıklılığını artırmaya yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, elma çayı antioksidanlardan kateşin içerdiği için bu artmış kas dayanıklılığı anlamına gelen yağı yakmak için vücudun yeteneğini artırmada yardımcı olmaktadır.

Kemikler: Elma çayı kemikleri güçlü tutmakta ve artrit veya b riskini azaltmaktadır. Elma çayında bulunan fitokimyasallar kemik sağlığı için iyidir ve birçok faydaya sahiptir.

Kilo Verme: Elma çayını soyup yedikten sonra kabuklarıyla da lezzetli bir çay hazırlamayı artık düşünebilirsiniz. Aynı zamanda, elma çayıyla daha fazla kalori yakabilirsiniz. Böylece elma çayı zayıflamak için size yardımcı olacaktır.

Göz Sağlığı: Elma çayı antioksidan bakımından oldukça zengindir; bu nedenle düzenli olarak elma çayı tüketmek, göz sağlığına yardımcı olarak katarakt riskini azaltır ve körlüğü önlemektedir.

Bağışıklık Sistemi: Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde elma çayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Diğer yandan hastalık ve enfeksiyonlardan uzak kalmak için mücadele kabiliyetini artırır. Sabah erken saatlerde tüketilen bir fincan elma çayı gün boyunca kişiyi sağlıklı ve enerjik tutmayı sağlayacaktır.

Baş Ağrısı: Elma çayı hem kalori açısından düşüktür hem de buna rağmen oldukça sağlıklıdır. Baş ağrıları başladığı zaman serinletici bir fincan elma çayı oldukça etkili olacaktır.

Parkinson Hastalığı: Elma çayı Parkinson hastalıkları ile ilişkili riski düşürmede yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak elma çayı içmek hafızayı geliştirmektedir; böylece vücutta bağışıklık oluşturur ve Parkinson hastalığı riskini azaltır.

Kötü Kolesterol: Elma çayı vücutta düşük kötü kolesterol düzeylerini azaltması nedeniyle kardiyovasküler hastalıkların yaşanması riskini daha fazla düşürerek vücuda yardımcı olmaktadır.

ELMA ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

elma-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı elma çayının faydası cilde öksürüğe faydaları yan etkileri nelerdir yapılışı kalorisi zayıflatır mı içindekiler neye iyi gelir nerede satılır ne zaman içilir ne işe yarar nasıl yapılır hazırlanır tarifi hazırlanışı yapılışı kurutulmuş tarçın kabuğu taze yeşil kırmızı elma tozu fiyatı süt yapar mı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın