Elektrik Çarpmasına Ne Yapılır Nasıl Müdahale Edilir

1
2113
Okunma

Bu yazımızda sizlere gündelik hayatta her an başımıza gelebilecek olan bir kaza türü olan elektrik çarpması hakkında ilk yardım bilgileri ve elektrik çarpması durumunda yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Olayın ne derece büyük olduğunu hesaba katmak için elektrik çarpması ile kas krampları, kırıklar, sinir felci, solunum merkezinin felci, solunum ve kalbin durması durumları ile karşılaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Elektrik Çarpması Nedenleri: Elektrik çarpmasının nedenlerini 2 farklı kategoride incelemek gerekir.

1- Yüksek gerilimli elektrik çarpmaları: Bunların büyük bölümü iş kazalarıdır ve yaralananların çoğunluğunu da genç erkekler oluşturmaktadır. Çalışılan işle ilgili olarak kullanılan cihazların güç hatlarına teması, koruyucu giysi ve ekipmanları olmadan yüksek gerilim taşıyan hat direklerine çıkılması, özellikle yağışlı havalarda olmak üzere bu hatlara güvenlik mesafesinden daha fazla yaklaşılması gibi nedenlerdir.

2- Düşük gerilimli elektrik çarpmaları: Bunlardan en çok etkilenenlerin çoğunluğunu ise çocuklar ve kadınlar oluşturmaktadır. Küçük çocukların kabloları ısırması, prizlere metal cisimler sokması, Ev içerisinde başta banyo, mutfak gibi direkt zemin ile temas edilebilen yerlerde kullanılan elektrikli cihazların kullanımı ile yalıtımının yetersiz olması, elektrik kaçağı bulunması, ıslak eller ile elektrikli cihazlara dokunulması, yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişilerin enerji kesilmeden elektrikle ilgili tamir işlemlerine girişmeleri gibi durumlarda bu tür elektrik çarpmaları görülmektedir.

Elektrik Çarpmalarında Yapılmaması Gerekenler
– Elektrik çarpan kişiye kalın lastik tabanlı ayakkabınız yoksa dokunmayın.

– Sigortaları kapatmadan yaralıya temas etmeyin.

– Çıplak elle çarpılmış kişiye dokunmayın.

– Çocukları olay yerinden uzak tutun.

– Dokunmak için iletken cisimler kullanmayın.

Elektrik Çarpmasında İlk yardım: Bu konuyu 3 farklı bölüm halinde anlatmak istiyorum. Sırası ile hepsi tatbik edilmelidir.

1. Elektrik akımı şalterden kesilmelidir; bu yapılamıyorsa kazazedenin çıplak kablo ile teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir.

2. Kaza ortamında hemen kazazedenin soluk yolu, solunum ve kalp atış düzeni kontrol edilmeli ve gerekiyorsa sağlanmalı, bilinç kaybı var ise koma pozisyonu verilmelidir.

3. Yanık varsa bakımı yapılır; kazazede fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatılır ve ayağa kaldırılmadan nakli sağlanır. Düşmeye bağlı kırık varsa tespit işleminden sonra nakil gerçekleştirilir.

ELEKTRİK ÇARPMASI HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

elektrik-carpmasina-ne-yapilir

Bu yazı elektrik çarpması nedir nasıl korunuruz nelere yol açar nasıl geçer olur öldürür anlaşılır ne iyi gelir neden olur nedenleri ne yapılır yaklaşım nasıl müdahale edilir karşı alınacak önlemler elektrik çarpmasına elektrik çarpınca ne olur su içilir mi ne yapılmalı çarptığında ne yapmalıyız yapılması gerekenler ilk yardım tedavi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: elektrik çarpmasına ne iyi gelir

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın