El Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

0
957
Okunma

Aslına bakarsanız çoğu kişinin önemsemediği fakat çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabilen bir durumdur el ve ayak şişmeleri.

Peki el şişmesi ve ayak şişmesi neden oluşur. Hangi durumlarda basit bir tedavi ile geçiştirilir ya da hangi doktora ve bölüme gidilerek daha detaylı bir tedavi uygulanır. İşte bu kısa ama öz yazımızda el ayak şişmesi hakkında merak edilen sorulara yanıt arayacağız.

El ve Ayak Şişmesinin Nedenleri: Farklı hastalıklar, ilaçlar ve genetik durumlar neticesinde elde ve ayakta şişme görülmesi normaldir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

Lupus: Lupus, çeşitli dokularda kronik iltihaplanma olarak görülen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Belirtileri; yorgunluk, eklem şişliği, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda ödem, yine aynı bölgelerde ve yüzde deride kızarıklık ve döküntüdür.

Gebelik ve Hormonlar: Gebelik döneminde, premenstrüel semptomlar yaşayan ve östrojen takviyesi alan kadınlarda el ve ayak şişmesi görülebilir. Bu dönemde tuzlu gıdalarla beslenmek ve aynı pozisyonda uzun süreler durmak şişliği arttırabilir.

İlaçlar: Şişlikler bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı ve migren tedavisinde kullanılan kalsiyum blokerleri, aspirin gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı diyabet ilaçlarını bu ilaçlar arasında sayılmaktadır.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği: Atıkların vücuttan atılmasını sağlayan organlarda oluşabilecek fonksiyon bozuklukları el, ayak, bacak ve yüzde şişlik yaratabilir. Bu organlarda oluşan hasarlar ve hastalıklar vücudun fazla su tutmasına neden olur.

Yaralanmalar: Diz, ayak bileği, el bileği, ayak ve bacakta oluşan kırılmalar, kemik çatlaması, bileğin dönmesi, yumuşak doku zedelenmesine yol açan yaralanmalar bu bölgelerde şişlik oluşturabilir. Soğuk kompres ile şişlik azaltılabilir.

Derin Damar Trombozu: Derin damarlarda kan pıhtısı birikimi olarak görülen hastalık çoğunlukla bacaklarda şişlik ile kendini gösterir. Hastalığın diğer belirtisi bu bölgelerde yaşanan ağrılardır.

El ve Ayak Şişmesi Tedavisi: Tedavi aşamasında beslenme, egzersiz, buz tedavisi, ilaçlar ve masaj size fayda sağlayacaktır.

Beslenme: Dengeli beslenerek ve tuzdan uzak durarak ödemin ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Yüksek sodyum (tuz) düzeyi el ve ayak şişmesinin yaygın bir nedenidir. Az tuzlu bir besin düzenine uymak, genellikle ayak şişmesine neden olan ödemi azaltmaya yardım edebilir. Yüksek sodyum içeren besinlerden kaçının ve yemeğinize fazladan tuz atmayın.

Egzersiz: Düzenli egzersiz, el ve ayak şişmesi için başka bir basit tedavi aracı ve önleyici tedbiridir. Egzersiz, kan akışının kalbe geri gönderilmesine yardım ederek el ayak şişmesini azaltacak şekilde, dolaşımı düzenler.

Buz Tedavisi: Ayağınızdaki ve ellerde oluşan şişme özellikle sakatlık sonucu meydana geldiyse, şişen el ve ayağa buz uygulamak şişmeyi azaltacaktır. Buz, lokal kanama miktarını azaltmada yardımcı olur ve böylece şişmeyi indirir. Buz torbaları, birkaç saatte bir 10 dakika kadar kullanılmalıdır.

İlaçlar: Diüretik ilaçlar, idrar üretimi arttırarak sıvı birikimini azaltan bir ilaç çeşididir. En yaygın olarak kalp yetmezliğine bağlı ayak şişmesinde kullanılırlar. Bunlar her şişme duruma uygun değildir, o yüzden bunları kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Sargı Bezi: Tubigrip gibi boru şeklindeki sargı bezleri, şişmeyi azaltmak için harika bir yoldur. Tubigrip ayağınız, eliniz ve baldırınıza tam oturması için özel olarak boru şeklinde dizayn edilmiştir. Bölgeye eşit bir şekilde baskı uygulayan yumuşak bir kumaşla sarılmış elastik ipliklerden yapılmıştır.

Masaj: Masaj dolaşımı arttırmaya yardımcı olur ve sıvıyı şişen ayaktan nazikçe uzaklaştırmada kullanılabilir. Masaj sırasında rahatlamanız için birinden yardım alın.

EL VE AYAK ŞİŞMESİ HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? ÖYLEYSE YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZDAN YARDIM İSTEYİN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

el-ayak-sismesi-neden-olur

Bu yazı el şişmesi ayak şişmesi nedir nedenleri sebepleri tedavisi belirtileri nedir neden olur nasıl geçer iner giderilir tedavi edilir önlenir hangi bölüme doktora gidilir ne iyi gelir neden meydana gelir ne yapılır hangi doktora gitmeliyim alerji ödem çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: ellerin ayakların çabuk şişmesi yorym

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın