Eklem Kireçlenmesine Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

0
896
Okunma

Daha önce sitemizde kireçlenme ve boyun kireçlenmeleri hakkında yazılar paylaşmıştık. Bu kez ise eklem kireçlenmesine karşı doğal ve bitkisel çözümleri konu aldığımız bir yazı yazmak istiyorum.

Yazımızın içerisinde eklem kireçlenmesine iyi gelen bitkiler, bitkisel yağlar, besinler, hareketler ve kaplıcalar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eklem Kireçlenmesine Bitkisel Çözüm: 1 çay kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi ile balı 1 bardak ılık su içerisine ekleyiniz. Bu karışımı tercihen yemeklerden önce günde iki defa içiniz.

Ya da alternatif olarak, 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi ile sızma zeytin yağını karıştırıp, günde iki defa, kireçlenmeden etkilenen bölgeye masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.

Eklem Kireçlenmesine Ne iyi Gelir? Eklem kireçlenmesi durumunda uygulanan sıcak ve soğuk kompres ile masaj oldukça fayda sağlayacaktır.

Bir sıcak su şişesini, ince bir havluya sararak etkilenen bölge üzerinde 2-3 dakikalığına sıcak kompres yapabilirsiniz.

Az miktar buz parçasını ince bir havlu içine sararak da, 1 dakika kadar soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu işlemleri günde birkaç defa 15-20 dakika süreyle yapabilirsiniz.

Kireçlenmeden etkilenen bölgeye, ılık zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile günde birkaç defa masaj yapabilirsiniz. Ama eğer durum daha kötüye gidiyorsa yapmayınız.

Eklem Kireçlenmesine iyi Gelen Bitkiler: Zencefil, zerdeçal, çemen otu, yeşil çay ve tarçın eklem kireçlenmesine iyi gelen bitkilere örnek gösterilebilir.

Günde 2-3 fincan içerisine bal eklenmiş zencefil çayı içebilir ya da ağzınızda taze veya pişirilmiş zencefil çiğnemeniz faydalı olacaktır.

1 çay kaşığı zerdeçal tozunu bir su bardağı süt içine ekleyerek kaynatın ve sonra içerisine bal ekleyerek, en az birkaç gün, günde 2 kere içiniz.

1 çay kaşığı çemen otu tohumunu geceden suya yatırınız ve sabahına bu tohumları tüketiniz. Bu işlemi her gün yapınız.

1 çay kaşığı yeşil çayı, bir bardak sıcak su içine ekleyiniz ve üzeri kapalı halde birkaç dakika demlemeye bırakınız.

1 çay kaşığı tarçın tozu ile 1 çorba kaşığı balı, bir su bardağı ılık su içerisine ekleyiniz.

Eklem Kireçlenmesine iyi gelen Hareketler: Aerobik egzersizleri, yürüyüş, bisiklet ya da yüzme gibi egzersizleri haftada 5 kere günde 30 dakika kadar yapmak etkilidir.

Hafif şiddette ağırlık çalışması ve dayanıklılık egzersizleri gibi hareketler, haftada birkaç kere yapıldığında, güçlü kas yapılanmasını sağlamaktadır.

Yüksek etkili sporlarda ise yaralanma riski olduğundan, uzak durmak daha faydalıdır. Gereksinim duyulması halinde, bir uzmandan yardım da alınabilir.

Kireçlenmeye iyi Gelen Kaplıcalar: Ülkemiz bulunduğu coğrafi yapı sayesinde oldukça fazla sayıda kaplıca ve termal tesise sahiptir. Kireçlenmeye karşı size önerebileceğimiz en etkili kaplıca Kırşehir Terme Kaplıcalarıdır.

Eklem Kireçlenmesi Tedavisi: Eğer doğal ve bitkisel çözümleri uygulamak istemezseniz, eklem kireçlenmesi için şu tip tedavi yöntemlerini takip edebilirsiniz.

İlaç Tedavisi: Asetaminofen (Tylenol vb.), steorid olmayan anti-iltihap ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB vb.) ve naproxen (Aleve vb.).

Terapi: Fizik tedavi, ergoterapi, ve destekler ya da ayakkabı ekleri.

Cerrahi İşlemler: Kemiklerin yenilenmesi (osteotomi) ve eklem değiştirme (artroplasti).

Aşı ve İğneler: Kortizon aşıları ile eklem kemiklerini kayganlaştırıcı iğneler.

EKLEM KİREÇLENMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

eklem-kireclenmesine-ne-iyi-gelir

Bu yazı eklem kireçlenmesine iyi gelen bitkisel yağlar bitkiler besinler hareketler kaplıcalar yiyecekler ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm evde tedavi nasıl geçer oluşur önlenir tedavi edilir geçer giderilir anlaşılır için ilaçlar hangi doktora gidilmeli yapılması gerekenler hangi bölüm bakar eklem kireçlenmesini önleyen ne geçirir eklemde kireçlenme konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kemıkte kireclenmeye ne iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın