Ekinezya Çayının Faydaları Yan Etkileri Zararları

0
569
Okunma

Havalar soğudukça giderek daha yüksek oranda bitkisel kış çayları tüketmeye başlıyoruz. Son dönemde en favori çaylardan birisi de ekinezya çayı.

Bu yazımda sizlere ekinezya çayının faydaları ve hazırlanışı hakkında kısa bilgiler vermek  istiyorum.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır? Ekinezya bitkisinin hem yapraklarından hem de kökünden çay demlemek mümkündür. Sizlere tavsiyem kurutulmuş ekinezya kökü almanız. Biraz acı olabilir ama bu sorunu da hafif bal katarak kolayca çözebilirsiniz. Eğer damak tadı size uygun değilse bu seferde yapraklarından çay yapmanızı öneririm.

1 bardak sıcak suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezya atmanız yeterli olacaktır. 5-10 dakikalık demlenme süresinden sonra ekinezya çayını sıcak olarak tüketin. Günde 3 kereden fazla ekinezya çayı içmeyin. 10 gün aralıksız içerseniz de 2 hafta ara vererek kullanın.

Ekiznezya Çayının Faydaları: Özellikle soğuk algınlığına karşı iyi gelir ve ekinezya çayının antiseptik özelliği vardır. Bunların yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelir, kuru öksürüğü geçirir, boğaz şişkinliğini alır, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir, kansere karşı korunma amacıyla kullanılır, basur tedavisinde kullanılır, çok iyi derecede ateş düşürücüdür, orta dereceli enfeksiyonları tedavi eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılır, saman nezlesine iyi gelir, migren ağrısını hafifletir, alerji belirtilerini yok eder.

Bu kadar faydasından sonra eminim sizde en kısa sürede ekinezya çayı tüketmeye başlayacaksınız. Fakat son uyarıları mutlaka dikkate alın.

Ekinezyanın Yan Etkileri: Sizde hak verirsiniz ki her güzel şey gibi ekinezya bitkisinin de insan sağlığı için yan etkileri var. Bağışıklık sistemi hastalıkları, HIV ya da AIDS, tüberküloz hastalıkları bulunan kişilerin ekinezya kullanmaya başlamadan önce mutlak suretle doktorundan onay alması şarttır.

Çok nadir olsa da ekinezya bitkisi bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Astım hastalığı olanlar, papatya ve diğer çiçeklere alerjisi bulunanlar ekinezya çayı kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.

EKİNEZYA ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ekinezya-cayi-nasil-icilir

Bu yazı ekinezya çayının faydaları zararları yan etkileri faydası gebelikte kullanımı içinde ne var hazırlanışı zayıflamaya etkisi yapılışı ne işe yarar neye iyi gelir nasıl hazırlanır demlenir yapılır ne zaman içilir nerede satılır kullanılır bebeklere verilir mi fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın