Ebegümeci Çayının Faydaları Zararları Yapılışı

Bazı bitkiler ve bitki çayları var ki sadece faydaları ve yararları ile anılırlar. Neredeyse hiç yan etkisi veya zararı yoktur. Bu tarife en çok uyan bitki çaylarından birisi de ebegümeci çayıdır.

Bu yazımızda ebegümeci çayının yapılışı ve faydaları hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır? Çeyrek litre (250 gram) kaynamış suya 2-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atarak 10 dakika süreyle demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları: Ebegümeciyle aynı familyadan olan diğer bitkiler arasında hibiskus, kola fındığı ve kakaoyu sayabiliriz. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümecine bu ad cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiştir.

Boğaz kuruluğuna iyi gelir, Kuru öksürüğü geçirir, Gastrit ülser tedavisinde kullanılır, Mide ağrılarını hafifletir, Cilde yumuşaklık verir, Sindirimi hızlandırır, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Yatıştırıcı etkisi vardır.

Ebegümeci Bitkisi ve Çayının Yan Etkileri: Ebegümeci bitkisi genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanım için doktorunuza başvurun.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

ebegumeci-cayi-ne-ise-yararBu yazı ebegümeci çayı ne işe yarar neye iyi gelir nerede satılır nelere iyi gelir nedir ebegümeci çayının faydaları zararları yan etkileri yapılışı fiyatı kalorisi nasıl yapılır demlenir hazırlanır tarifi satın al bebeklere verilir mi zayıflatır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.