E Vitamininin Faydaları Bulunduğu Besinler Nelerdir

0
584
Okunma

E Vitamini (diğer adıyla Tokoferol), en önemli antioksidanlar arasındadır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.

Bu yazımızda sizler için, E Vitamininin faydaları, önemi ve bulunduğu besinler, E Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

E Vitamininin Faydaları: E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

E Vitamini Hangi Besinlerde ve Nelerde Bulunur: Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

E Vitamini Eksikliği: Son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

Günlük E Vitamini İhtiyacı: Bebeklerde 5 – 6 miligram, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 miligram ve 12 yaşından büyüklerde ise 8-10 miligram kadardır.

E VİTAMİNİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

e-vitamini-ne-ise-yarar

Bu yazı e vitamininin faydaları özellikleri zararları bulunduğu besinler cilde yararı eksikliğinde ne olur nelerde bulunur nedir ne işe yarar nereden alınır neye iyi gelir nasıl kullanılır elde edilir emilir üretilir anlaşılır korunur yapılır kullanılır e vitamini nelerde var tablet kapsül yağı olan besinler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın