Düşük Tansiyona iyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

0
1009
Okunma

Halk arasında neredeyse herkeste tansiyon problemi var. Kimileri düşük tansiyondan, kimileri ise yüksek tansiyondan şikayetçi.

Biz bu yazımızda düşük tansiyon üzerinde duracağız. Farklı bir yazımızda ise yüksek tansiyon hakkında bilgiler aktaracağız.

Dilerseniz tansiyon düşmesine veya tansiyon düşüklüğüne iyi gelen şeyleri sıralamadan önce tansiyonun düştüğü nasıl anlaşılır veya neden düşer bunu belirtelim. Daha sonrasında ise düşük tansiyona ne iyi gelir bunları okuyacağız.

Düşük Tansiyon Nedenleri: Sıcak çarpması, az su içme, ishal veya yoğun spor sebebi ile vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme, gebelik, tansiyon ve kalp ilaçları ile anti depresan ilaçlar, tiroit sorunları ve diyabet, bazı kalp rahatsızlıkları, kansızlık, parkinson ve bazı enfeksiyonlar neticesinde düşük tansiyon problemi ile karşılaşmak mümkündür.

Düşük Tansiyon Belirtileri: Tansiyon düşüklüğünün en belirgin belirtileri, baş dönmesi, ayakların yerden kesilmesi hissi, göz kararması, ve uyku isteğinin oluşmasıdır.

Bu gibi durumları ağır şekilde yaşıyorsanız tansiyonunuzu kontrol etmenizi ısrarla öneririm. Büyük ihtimalle tansiyonunuz düşmüş demektir.

Düşük Tansiyona Ne iyi Gelir Ne Yapılır? Tansiyon hakkında bilgi ve uyarılardan sonra artık tansiyon düşmesi durumunda neler yapabileceğinizi, düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler ile besinlerden ve şifalı bitkilerden bahsedelim.

Düşük Tansiyona iyi Gelen Besinler ve Yiyecekler: Tansiyon düşmesi durumunda tuz alımını bir miktar artırmalı, daha çok su içmeli, alkollü içeceklerden uzak durmalısınız.

– B12 ve folik asit yönünden zengin beslenme; yani et, yumurta, süt, börülce, ıspanak, karaciğer tüketimini arttır malısınız.

– Sık ve az yemeli, uzun süre aç kalmamalı, uykunuzu iyi almalı, ayakta uzun süre kalmamalı ve kendinizi fazla yorma malısınız.

Düşük Tansiyona iyi Gelen Bitkiler: Şifalı bitkiler kullanarak hızlıca tansiyon düşmesini engellemek istiyorsanız biberiye tüketmelisiniz. Mesela bir bardak biberiye çayı tansiyon düşmesi için bulunmaz bir hazinedir.

– Magnezyum alımına önem vererek kan basıncını ayarlamalı; yani, ıspanak, soya, badem, lahana gibi yiyecekleri bolca tüketmelisiniz. Böylece tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

– Ani bedensel hareketlerden kaçınmalı, özellikle, yataktan kalkarken, oturur durumdan ayağa kalkarken yavaş ve kademeli hareket etmelisiniz.

– Aşırı sıcak ortamlarda (örneğin, çok sıcak küvette, hamamda, buhar banyosunda, saunada) kalmamalı, güneşlenirken dikkatli olmalısınız.

– Sığır kuyruğu otu içeriği sayesinde düşük tansiyonu kolayca yükseltir. Bu bitkinin çayı tansiyonu normal değerine yükseltir.

Ayrıca ısırgan otu, mersin yaprağı, tarçın ile hazırlanacak bitkisel çay tansiyonunuzu bir miktar yükseltmeye yardımcı olacaktır.

DÜŞÜK TANSİYONUNUZ MU VAR? UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ? YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dusuk-tansiyona-iyi-gelen-bitki-caylari

Bu yazı düşük tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler yiyecekler şeyler meyveler gıdalar besinler bitki çayları tuzlu ayran ne iyi gelir ne yapılır limon çözüm karşı sabah kahvesi ibrahim saraçoğlu doğal kesin bitkisel çözüm çare nedir için serum ne içilir ne yenir ilaç düşük tansiyona nasıl müdahale tedavi edilir yükselir dengelenir düzelir anlaşılır çıkarılır yükseltilir geçer için yapılması gerekenler ne yapmak gerekir evde ne yapılır hangi bölüme gidilir ne yenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın