Dudak Soyulması Neden Olur Nasıl Geçer

0
1162
Okunma

Dudaklarımız dışarıdan net şekilde görülen ve en ufak bir kusurda bile rahatça fark edilecek kadar ortada olan bir noktadır.

Güzellik ve bakım konusunda hassas olan kadınlar hatta erkekler için bile dudak bakımı çok önemlidir. Toplum içerisinde kimi zaman dudaklarımızın sağlığı ve görüntüsü yüzünden memnuniyetsiz olmamız gayet olasıdır.

Aslında bu yazımızda bahsetmek istediğim şey hemen hemen herkesin başına gelen dudak soyulması problemi.

Şimdi ilk önce dudak soyulmasının nedenleri, daha sonra ise dudak soyulmasına karşı alınacak önlemler ve tavsiyeler hakkında uyarılarımızı paylaşmak istiyorum.

Dudak Soyulmasının Nedenleri: Dudak genel olarak 3 ana etken neticesinde soyulur.

– Dudak soyulmasının en büyük nedeni soğuk havanın kişilerde meydana getirdiği etkidir. Özellikle kış aylarında kişilerin dudağına temas eden soğuk hava ile kuruyan dudaklar soyulur ve bazen de çatlamalar bu duruma eşlik eder. Ayrıca yaz aylarında kavurucu güneşte aynı etkiyi gösterecektir.

– Dudak soyulmasında bir diğer neden ise kişilerde görülen vitamin eksikliğidir. Dudak soyulması vitamin eksikliğine bağlı olarak son derece yaygın olarak görülür. Özellikle küçük çocuklarda görülen bu sorun ilaç tedavileri ile net bir şekilde tedavi edilir.

– Dudak soyulmasına neden olan bir diğer etken ergenlik dönemidir. Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde oluşan hormonsal değişikliklere bağlı olarak dudak soyulmasına rastlanır.

Dudak Soyulması Tedavisi: Şimdi ise sizlere dudak soyulmasına karşı neler yapılabilir bunları kısaca aktaralım.

– İlk olarak vücudunuz için yeteri kadar su tüketmeye çalışın. Yetişkin bir insanın sıcak yaz aylarında en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Yeterli su içmeyen insanların vücudu tepkime olarak ilk önce dudak derisinde soyulmalar başlar.

– Vitamin yönünden zengin besinler tüketmeye çalışın ve mümkün olduğunca beslenme düzeninize dikkat edin.

– Kozmetik ürünleri seçerken ucuz ve kalitesiz dudak bakım ürünlerinden uzak durun. Zira dudak soyulmasının en belirgin nedenlerinden birisi de özellikle alerjik bir cilde sahip olan bayanlarda ucuz makyaj ve dudak bakım malzemesi kullanmaktır.

– Dudaklarınız için nemlendirici etkiye sahip olan kremleri kullanmanız faydalı olacaktır. Gün içerisinde iki kere süreceğiniz lip stick ya da dudak kremi dudakların soyulmasını önler. Dudakların mümkün olduğunca nemli olması soyulmaya karşı en etkili önlemdir.

– Soyulmuş dudaklarda hızlı bir şekilde yeniden ölü deriyi canlandırmak istiyorsanız dudak balsamı kullanmalısınız. İnce bir fırça yardımıyla dikkatlice dudağınıza balsamı uygulayın ve şaşırtıcı sonucu kısa sürede gözlerinizle görün.

DUDAK BAKIMI VE DUDAK SOYULMASI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dudak-soyulmasi-abdesti-bozarmi

Bu yazı dudak soyulmasının nedenleri sebebi dudak soyulmasına ne iyi gelir nedeni neden olur abdesti bozar mı nasıl geçer için krem maske hangi vitamin eksikliği bebeklerde çocuklarda hamilelikte gebelikte dudağın içinin iç kısmının soyulması deri dökülmesi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın