Dudak Şişmesi Niye Olur Nasıl Geçer

0
2630
Okunma

Bu yazımızda sizlere dudak şişmesi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Dudak şişmesinin nedenleri ve dudak şişmesinin sonuçlarının ardından dudak şişmesine ne iyi gelir veya nasıl geçer gibi sorularınıza yanıt bulacağınızı umuyorum.

Çok farklı nedenlerle oluşabilen dudak şişmesi problemi, esasında çok fazla önemli soruna neden olmadığı veya hayati riskler taşımadığı için sözü fazla uzatmaya gerek yok. Dilerseniz ilk önce dudak şişmesinin nedenlerini irdeleyelim.

Dudak Şişmesinin Nedenleri: Dudak şişmesine neden olan farklı sebepler vardır. Mesela herhangi bir nedenle dudak yaralanması sonucunda dudakta şişlikler oluşabilir.

En sık rastlanan ikinci sebep ise alerji görülmesidir. Mesela lateks alerjisi, penisilin alerjisi, gıda alerjisi, kozmetik ürünleri veya polen alerjisi sonucunda dudakta şişlikler meydana gelebilir.

Güneş yanığı veya susuzluk sonucunda dudakta çatlamalar olması ya da uçuk çıkması ile dudakta şişmeler oluşabilir.

Mantar, virüs veya bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyonlar ile genelde B grubu vitamin eksikliği dudak şişmesine yol açabilir.

Dudak Şişmesinin Sonuçları: Dudağın şişmesi ile ilgili komplikasyonlar ilerleyici olabilir ve şişliğin altında yatan nedene bağlı olarak farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Dudak şişmesi durumu genel olarak 3-5 hatta 1-2 günde kendiliğinden geçer. Eğer ki şişme 5 gün süreyle geçmiyorsa derhal doktora gitmeniz gerekecektir. Zira tedavide geç kalınması durumunda dudak şişmesi ciddi hastalıklara yol açarak kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Kalıcı hasar olarak karşılaşma ihtimaliniz olan durumlar şunlardır; dudakta şekil bozukluğu, nefes darlığı veya solunum durması, deri veya diğer dudak dokularının alınması, kan da dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerine enfeksiyonun yayılması.

Dudak Şişmesi Tedavisi: Dudak şişmesini önlemek ve tedavi edebilmek için ilk önce, dudak şişmesine neden olan problemi çözmek gerekir. Öyle ki vitamin eksikliğinden kaynaklanan dudak şişmesi için sadece vitamin takviyesi yeterli olabilecektir.

Dudak Şişmesine Ne iyi Gelir? Yukarıda verilen örnekler ve ilaç tedavisi dışında dudak şişmesine karşı soğuk ve sıcak kompres, zerdeçal, tuz, bal ve çay ağacı yağı ile doğal tedavi yöntemleri uygulamak mümkündür.

– Bir çorba saf bala temiz bir pamuğu daldırın ve şişen dudaklara direkt olarak uygulayın.

– Çay ağacı yağını saf olarak uygulamak dudaklara zarar verebileceği için, bu özel yağı herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırarak dudaklarınıza sürebilirsiniz.

– Kesikler ve yaralanmalar sebebiyle oluşan şişmeyi gidermek için bir yemek kaşığı tuzu biraz ılık bir suda eritin. Daha sonra temiz bir pamuk alın, suya batırın ve kesiğin olduğu yere sürün.

– Bir çay kaşığı toz zerdeçal bitkisini biraz soğuk suyla karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla şişen bölgeye sürün ve biraz bekledikten sonra yıkayın.

– Sıcak ve soğuk bez ile dudaklara kompres yapmak şişliği indirecektir.

DUDAKLARINIZ HAKKINDA HER TÜRLÜ SORUNUZU, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dudak-sismesine-hangi-bolum-bakar

Bu yazı dudak şişmesine hangi bölüm bakar hangi ilaç krem iyi gelir için ne yapılmalı hangi doktora gidilir nedenleri neyin belirtisi ne kadar sürer ne zaman geçer nasıl geçer indirilir olur bitkisel çözüm ne iyi gelir dudak şişliğini indirme ne geçirir dudak şişmesini ne indirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dudak şişmesi için hangi doktora gidilir, dudak şişmesi hangi doktor, dudak şişmesine hangi bölüm bakar

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın