Dudak Morarması Neye İşarettir Nasıl Geçer

0
526
Okunma

Kimisi için bir güzellik kusuru olan ve yanlış şekilde önlenmeye çalışılan dudak morarması sorunu aslında bazen önemli hastalıkların belirtisi ve habercisi olabilir.

Bu yazımızda sizler için dudak morarması nedenleri ve dudak morluğu tedavi yöntemlerini toparlamaya çalıştık.

Dudak Morarması Nedenleri: Dudakta ve dudak çevresinde oluşan morlukların ve morarmaların farklı nedenleri vardır. Şimdi kısa kısa bunları anlatalım.

Anemi: Anemi genelde demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin azalması ya da bu hücrelerde bulunan hemoglobin maddesinin yoğunluğunun düşmesi ile kan akışında bozulmaya yol açan anemi cildi solgun bir hale getirir ve dudak rengini değiştirebilir.

Yaşam Tarzı: Sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, çok kahve ve çay içmek gibi nedenlerle dudak renginde kararma ve morarma görülebilir.

Güneş Işınları: Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları melanin üretimini tetikleyerek dudakta morarma ile sonuçlanabilir.

Dudak Kuruluğu: Dudak kuruluğu kolaylıkla dudak çatlamasına neden olur. Bu da dudak renginde bozulmaya yol açar.

Siyanoz: Vücut dokularına giden kanın oksijensiz olma durumudur. Vücudun çeşitli yerlerinde morarma ile kendini gösterir. Siyanoz birçok kan, kalp ve akciğer sorunu neticesinde ortaya çıkabilir.

Dudak Morarması Tedavisi: Dudak morarmasının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Limon Suyu ve Bal: Limon suyu ve balı karıştırın ve bunu bir süre buzdolabında bekletin. Sonra dudaklarınıza sürün. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. Limondaki ve baldaki bazı maddeler cildin yenilenmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Dudaklarınızı Nemlendirin: Dudakların sağlıklı görünmesi için sürekli nemli kalması çok önemlidir. Bunun için gliserin veya nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bol Su İçin: Vücudun susuz kalması ciltte solgunlaşma ve morarmaya neden olabileceği için, günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. Sadece dudakta morarma için değil, normal vücut fonksiyonlarının da sağlıklı çalışması için yeterince su içmeye özen göstermelisiniz.

Pancar: Pancarı rendeleyip, dudağınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede dudaklarınız pembemsi bir renk alacaktır.

Güneş Kremi Kullanın: Güneş ışınları dudak rengini değiştirebilir. Bu yüzden ultraviyole ışınlarının deriyle direkt temasını engelleyecek krem ve losyonlar kullanın.

Dudaklarınıza Masaj Yapın: Masaj kan akışını artırarak, dudaklarınızın daha canlı görünmesini sağlayabilir. Örneğin, badem yağını kullanarak, yatmadan önce dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

DUDAK MORARMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dudak-morarmasi-neye-isarettir

Bu yazı dudak morarmasının sebepleri nedenleri tedavisi neye işarettir ne zaman geçer neden olur nasıl kapatılır olur gider için hangi doktora bölüme gidilir krem ne yapılır dudak morarmasına çözüm ne iyi gelir buz iyi gelir mi dudak renginde morarma ve şişmesi uyuşması kalp titreme dudak morarmasını ne geçirir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın