Dudak Morarması Nasıl Giderilir Neye İşarettir

0
1450
Okunma

İnsan vücudu o kadar ilginç ve olağan üstü yaratılmış ki, kimi zaman kendi kendini tamir ediyor, yeniliyor ve sürekli olarak geliştiriyor.

Vücudumuz farklı etkilere, farklı tepkiler gösterebilir. Dudak morarması da buna en güzel örneklerden birisidir. Farklı sebepleri olan dudak morluğu çoğu zaman daha bizim dikkatimizi bile çekmeden kendiliğinden geçmektedir.

Bu yazımızda sizlere dudak morarması hakkında bilgi vermek istiyorum. Dudak neden morarır? Dudak morluğu nedenleri ve sebepleri ile nasıl tedavi edilir veya geçer gibi sorulara yanıt arayacağız. İlk önce dudak morarması nedir bu konudan başlayalım.

Dudak Morarması Nedir: İlk önce şunu üzerine basa basa belirtmek gerekir; dudakta oluşan morluk, vücuttaki kan dolaşımında tıkanıklık veya bir yavaşlama olduğunun işaretidir.

Dudağı mor olan veya moraran insanlarda genelde nefes alma zorluğu, göğüs ağrısı ve gece kabus görme gibi şikayetler görülür. Dudak kenarında meydana gelen morluklar bu noktaya yeterince kan ulaşmaması ile ortaya çıkar. Kan dolaşımının tam olmaması dudak rengini mor veya morumsu bir hale getirir ve neticede dudak morarması dediğimiz sıkıntı ortaya çıkar.

Dudak Morarması Nedenleri: Bu kısımda dudak morarmasına neden olan bütün sebepleri sıralamak istiyorum. Bu nedenlerin hepsi kan dolaşımı ile alakalı problemlerdir.

– Kardiyolojik etmenler: Kalbin yeteri derecede kan pompalamaması sonucu kandaki oksijen miktarının azalması nedeniyle ve siyanoz adı verilen durum.

– Soğuk: Soğuğun etkisiyle kılcal damarlarda taşınan kanın merkeze çekilerek, soğuğa karşı  gösterilen savunma mekanizması nedeniyle dudaklarda morarma görülebilir.

– Akciğer ve solunumla ilgili etmenler: Kan içinde bulunan oksijenin yeterli oranda vücutta dolaşamamasından dolayı dudak morarır.

Dudak morarması sorunu ile karşılaşırsak nasıl bir tedavi uygulayabiliriz. Ya da tedavi uygulamak zorunda mıyız?Esasında vücut kendini sürekli tamir ve yenileme içerisinde olduğu için çoğu zaman biz fark etmeden dudak morarması geçer.

Siz yine de bu duruma kendiniz müdahale etmek isterseniz size vereceğim öneriler dudak morarmasını geçirmek için fazlasıyla yeterlidir. Yinede içiniz rahat etmezse dahiliye uzmanına görünmenizi öneririm. Dudak morluğuna bakan bölüm dahiliye, bakan doktor ise dahiliye uzmanıdır.

Dudak Morarması Tedavisi: Dudak morluğuna ne iyi gelir bunu merak eden arkadaşlar her gün 30 dakika süren hafif tempoda koşu dudağınızın rengini normale döndürebilir. Koşu ile kan akışı normale dönecektir.

Tahıldan yapılan sirke damar tıkanıklığını giderme işlevine sahip olmasından dolayı günde içilen 1-2 yemek kaşığı sirke, mor renkli dudağın belli bir süre sonra kırmızıya dönmesine yardım eder. Sigara içen kişiler sigara miktarını azaltırsa dudak morlukları daha hızlı geçer.

DUDAK MORLUĞU VE DUDAK MORARMASI HAKKINDA SORULARINIZI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA DANIŞABİLİRSİNİZ. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

dudak-morarmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı dudak morarmasının nedeni sebepleri tedavisi neden olur nedenleri neye işarettir nasıl giderilir gider kapatılır geçer için krem hangi doktora gidilir hangi bölüm bakar ne zaman geçer ne iyi gelir nedeni nedir neyin belirtisi buz iyi gelir mi bitkisel çözüm öpüşme dudak morluğu tedavisi kaç günde geçer dudak morluğunu ne geçirir ne giderir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dudak morarmasına ne iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın