Doğum Lekeleri Ne Zaman Nasıl Geçer

0
623
Okunma

Biz kadınlar başta olmak üzere aslında herkesin cilt güzelliği ve cilt kusurları konusunda bazı hassas takıntıları vardır. Bu takıntıya örnek olarak doğum lekesi veya doğum lekelerini örnek gösterebiliriz.

Bu yazımızda sizlere, doğum lekeleri neden olur, doğum lekesinin sebepleri ve nedenleri nelerdir, doğum lekelerine ne iyi gelir ve bitkisel çözüm önerileri gibi konularda bilgi vereceğim.

Doğum Lekesi Nedir? Doğum lekesi, yeni doğanların  % 0.3’de görülen damarsal bir anomalidir.  Doğum lekesi en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Ortaya Çıkar? Bu lekeler genelde doğumda mevcuttur. Çocuk büyüdükçe leke de büyür. Şarap lekesi tipindeki doğum lekesi asla gerilemez. Zamanla rengi koyulaşır ve kalınlığı artar. 40 yaş sonrası %65 vakada bu lezyonlar iyice kalınlaşarak yumru haline gelebilir. Kendiliğinden veya travma ile kanama riski ortaya çıkar.

Neden Olur? Doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Doğum lekesi genetik bir hastalık değildir.

Tedavisi Nasıl Olur? Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir.

Bir süre sonra  damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar. Lazer tedavilerinin özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir. Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

Tedavi Çeşitleri: Doğum lekelerini yok etmek için kullanılan lazer çeşitleri; Pulsed dye lazer (PDL) KTP lazer İntense Pulsed Light (IPL) Long pulsed ND YAG lazer olarak sıralanabilir.

Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan en etkili lazer pulse dye lazerdir. Derin yerleşimli  ve kabarık doğum lekelerinde, daha derin dokulara inme özelliği olan  long pulsed ND:YAG lazer tedaviye eklenebilir. IPL ışık sistemi olup diğer lazerlerin etkili olmadığı durumlarda denenebilir.

Tedavi Süresi: Doğum lekesi lazerle tedavileri 4-8 hafta aralıklarla yapılır. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-20 seans)  kişiden kişiye değişebilir.

Tedavinin Yan Etkileri: Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk ve ödem oluşabilir. Diğer lazer uygulamalarında kızarıklık ve ödem oluşabilir. Bu tür yan etkiler geçicidir. Her işlemden 1-2 ay sonra lekenin rengi açılmalıdır. Leke açılması durduğunca lazerin cinsi değiştirilerek etkinlik arttırılabilir.  Cilt rengi çok koyu olanlarda lazer tedavilerinde dikkatli olunmalıdır. Lazer tedavisinden sonra güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

Doğum Lekelerine Ne iyi Gelir? Doğum lekelerini yok etmek için sizlere İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya tarafından önerilen bitkisel çözümleri ve kürleri anlatacağım.

İbrahim Saraçoğlu Gül Maskesi: Malzeme olarak; 10 yaprak doğal kırmızı gül, 100 gram kadar kil, 1 çay kaşığı bal, 1 bardak kaynar su temin edilir.

1 bardak kaynayan suyun içerisine 10 yaprak kadar doğal gül atınız. 5 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Gül suyu soğuyana kadar bekletin ve 6-7 yemek kaşığı kadar kil ilave edin. Kil krem kıvamına gelene kadar gül suyu eklemeye devam edin. Daha sonra 1 çay kaşığı bal bu karışıma eklenerek karıştırılır. Son olarak, cildinize sürüp 10-15 dakika kadar bekletin ve bol suyla yıkayın.

Suna Dumankaya Cilt Maskesi: Malzemeler; 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı çiğ patates suyu.

Bütün malzemeleri karıştırın. Lekeli bölgeye masaj yaparak bu karışımdan sürün. Maske kurudukça sürme işlemini tekrarlayın. 1 saat bekledikten sonra ovarak çıkartın. Haftada 1 kez bu maskeyi uygularsanız lekelerin azaldığını fark edeceksiniz.

DOĞUM LEKELERİ HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dogum-lekesi-aldirma

Bu yazı doğum lekelerinin bitkisel tedavisi anlamı sebepleri nedenleri ne zaman geçer başlar neden olur ne anlama gelir nasıl alınır çıkar olur silinir gider geçer gidiyor için ilaç evde yapılan maske krem doğal çözüm inançları lekelerinden nasıl kurtulurum doğum lekesi lazer tedavisi maskeler aldırma çeşitleri lekesine lekelerine dövme elma sirkesi ne iyi gelir hangi doktor bölüm bakar iyi gelen yağlar doğum lekelerini ne geçirir kapatan fondoten giderici yok etme giderme gideren konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın