Dizanteri Nedir Neden Olur Nasıl Bulaşır

0
578
Okunma

Çoğumuzun pek umursamadığı ama sinsice ilerleyen ve daha vahim sonuçların oluşmasına çok yatkın olan bir hastalık dizanteri hakkında bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Sizlere ilk önce dizanteri hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında, daha sonra ise dizanteriye iyi gelen yiyecekleri ve bitkisel çözümleri sıralamak istiyorum.

Dizanteri Nedir? Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Yaşlılarda, küçük çocuklarda ve Bebeklerde dizanteri çok daha tehlikelidir ve ölümlerle dahi sonuçlanabilir.

Dizanteri Belirtileri: Başlıca belirti sık ve kanlı ishaldir. İştahsızlık, şiddetli karın ağrısı ve ateş de görülebilir. Kimi durumlarda ishale bulantı ve kusma da eşlik edebilir.

Dizanterinin Nedenleri: Dizanterinin başlıca nedenleri kirli su ve iyi yıkanmamış yiyeceklerdir. Bu nedenle su, el ve gıda temizliğine özen göstermek gerekir.

Dizanteri Nasıl Bulaşır? Kirli su ve besinler yoluyla bulaşır. Okul gibi kalabalık ortamlar hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır. İki çeşit dizanteri vardır:

Amipli Dizanteri: Vücuda mikrop girmesinden 10-21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastada kanlı ishal, ateş, karın krampları, kilo kaybı ve halsizlik görülür.

Basilli Dizanteri: Mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın salgın halini almasında kara sinekler başrolü oynar. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal, karın ağrısı, halsizlik ve ateş görülür. Yapılacak ilk iş; hastayı diğer insanlardan ayırarak hastalığın yayılmasını engellemektir.

Dizanteri Tedavisi: Tedavi için öncelikle hastalığa neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda da antibiyotik şikayetleri arttırabilir. Bu durumda doktor uygun tedavi yöntemi ile tedaviye devam eder. Özellikle yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde sıvı ve mineral kaybının telafi edilmesi hayati önem taşır.

Dizanteriye iyi Gelen Yiyecekler: Portakal suyu içmek ya da direk portakal tüketmek, dizanteri hastalığını oyalamak için iyi bir seçenektir. Ayrıca alternatif olarak ayran da içilebilir. Bu durum aynı zamanda mide ve bağırsakta dost bakterileri teşvik ederek gelişime ve sağlığın korunmasına yardımcı olur. Alternatif olarak, peynir de tüketilebilir. Ayran ve lor, asetik asit üreten ve midedeki zararlı bakterileri yok eden sağlığa yararlı bakterileri içerisinde barındırır.

Dizanteriye Bitkisel Çözüm: Hint yağı, küçük dozlarda alındığında hastanın bağırsak hareketini zorlayarak bağırsak hareketliliğinin en üst seviyeye taşınmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki toksik maddelerden normalden çok daha çabuk kurtulmak mümkün olur. Hint yağı bağırsakları yağlayıcı ve müshil görevi gören bir yağdır. Ancak vücut sağlığı için az miktarda alınması gerekmektedir. Bu miktarın en doğrusu vücut dengelerine göre doktora danışılarak belirlenebilir.

DİZANTERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dizanteriye-ne-sebep-olur

Bu yazı dizanterinin belirtileri iyileşme süresi tedavisi geçtiğini nasıl anlarız tedavisi kuluçka süresi tehlikeleri bulaşma yolları sebepleri nedir neden olur ne demek nereden bulaşır ne kadar sürede ne zaman geçer iyileşir oluşur nasıl bulaşır tedavi edilir bir hastalık önlenir dizanteriye sebep neden olan bakteri iyi gelen yiyecekler ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm evde hangi doktor bölüm bakar için antibiyotik ilaçlar dizanteriyi ne keser hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın