Diz Burkulması Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
2502
Okunma

Gündelik hayatta ve farklı nedenlerle herkes ufak tefek kazalar ve rahatsızlıklar yaşamaya müsait durumdadır.

Biz bu yazımızda sizlere oldukça sık şekilde rastlanan diz burkulması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Diz burkulması nedir ve neden olur, nasıl ve ne zaman geçer gibi sorulara bu yazıda yanıt bulacaksınız.

Diz Burkulması Nedir? Burkulma aşırı gerilmeden kaynaklanan bir bağ yaralanmasıdır. Bağ kemikleri bir arada tutan, bant şeklinde sert bir dokudur. Diz ekleminin kararlılığını ve işlevini korumak için önemli olan dört bağ vardır: ön ve arka çapraz bağlar ve medial ve lateral kollateral bağlar. Diz ve ayak bileği burkulmaları vücutta meydana gelen en yaygın burkulma türleri arasındadır.

Diz Burkulması Nedenleri: Diz burkulması, diz ekleminde bir veya daha fazla bağın aşırı gerilmesinden kaynaklanan bir yaralanma türüdür. Kayak, futbol ve basketbol da dahil olmak üzere diz ekleminde gerilme ve burkulmaya neden olan spor oyunları ve faaliyetler diz burkulması riskini artırır. Diz burkulması aynı zamanda, dizlerin üzerine düşme sonucu dizin maruz kaldığı bir darbeden de kaynaklanabilir.

Genel Belirtiler: Diz burkulması belirtilerinin şiddeti değişebilir. Dizin yaralanma anında bir patlama sesi duyabilirsiniz.

Diz burkulmasının genel belirtileri şunlardır: Morarma, Etkilenen bacak üzerine basmada yetersizlik, Diz eklemini hareket ettirme yeteneğinin azalması ya da kaybı, Eklemde kararsızlık, Ağrı (yanma, bıçaklanma ya da sızlama olarak tarif edilebilir.), Şişme, Ciltte sıcaklık ve kızarıklık.

Ciddi Belirtiler: Bazı durumlarda, diz burkulması başka ciddi yaralanmalara eşlik edebilir. Eğer siz ya da birlikte olduğunuz biri aşağıdaki ciddi belirtilerden herhangi birini geçirirse derhal tıbbi yardım isteyin.

Ayaklarda soğukluk ve nabzın zayıf olması ya da hiç olmaması, Yüksek ateş, Alt bacakta dokunma duyusu kaybı, Kemiklerde açıkça görülen kırık ya da şekil bozukluğu, Felç, Şiddetli kanama, Kontrol edilemeyen ağrılar ciddi diz burkulmasına işarettir.

Diz Burkulması Tedavisi: Birçok diz burkulması durumu istirahat, buz torbaları ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlarla evde tedavi edilebilir. Şimdi sizlere diz burkulması tedavisinde uygulanabilecek yöntemleri sırayla aktaralım.

– Yaralanma sonrası eklemin hareketsiz kalmasını sağlamak için atel, sabitleyici ya da sargı bezleri,

– Akut yaralanma sonrası şişliği azaltmak için buz torbaları,

– Asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar,

– Diz eklemi ve çevresindeki kasları güçlendirmek için fizik tedavi,

– Akut yaralanma sonrası istirahat ve yaralanan dizin yüksekte tutulması,

– Yırtık bağları onarmak için ameliyat.

DİZ BURKULMASI HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ TÜM SORULARI YAZIMIZA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

diz-burkulmasi-nasil-olur

Bu yazı diz burkulması nedir neden nasıl olur anlaşılır ne zaman geçer diz burkulmasına ne iyi gelir bitkisel evde tedavi doğal kesin çözüm nelerdir için krem nedenleri ne kadar sürede geçer hangi doktora gidilir bölüm bakar diz burkulmasını ne geçirir giderir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: diz burkulması kaç günde geçer

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın