Diş Gıcırdatma Nedir Nasıl Önlenir

0
493
Okunma

Bu yazımızda sizlere çoğu kişinin farkında olmadan yaptığı bir rahatsızlık olan diş gıcırdatma hakkında bilgiler vereceğim.

Tıp dilinde adı bruksizm olan diş gıcırdatma, doktorlar tarafından kabul görmüş ve tedavi edilmesi şart olan bir rahatsızlıktır.

Diş gıcırdatma kimileri için bir rahatsızlık olmasa bile, toplum içinde diğer insanların rahatsız olması ve uzun süreli diş gıcırdatma probleminin; dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlara yol açabilmesi ya da çene eklemine hasar vermesi yüzünden, en kısa sürede tedavi edilmesi şarttır.

Diş Gıcırdatma Nedir? Genel olarak uykuda, bazen ise uyanıkken, kişilerin dişlerini birbirine bastırıp sürtmesi sonucunda ortaya çıkan sese diş gıcırdatma denilmektedir. Şimdi diş gıcırdatmayı uykuda ve uyanıkken şeklinde iki farklı türde inceleyelim.

Uyurken Diş Gıcırdatma: Uyku halinde bilinçsizce ortaya çıkar. Uykunun belirli periyotlarında daha yoğundur. Genel olarak seslidir. Çevreden rahatlıkla duyulur. Çeneyi sıkma ve dişleri gıcırdatma ile meydana gelir.

Uyanıkken Diş Gıcırdatma: Uyanık halde farkında olmadan yapılır. Belirli bir zaman dilimi ve aralığı yoktur. Nadir olarak seslidir ve ancak çok sessiz ortamda dikkatli dinlenirse duyulur. Genellikle kadınlarda görülür.

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri: Çok farklı nedenlerle diş gıcırdatma meydana gelebilir. Belli başlı nedenleri saymak gerekirse; psikolojik etkiler, sigara ve kafein miktarının çok alınması, uyku bozuklukları, dişlerdeki yapısal bozukluklar, B5 vitamini başta olmak üzere mineral ve vitamin eksikliği, reflü ve parkinson gibi hastalıklar ile bazı ilaçların kullanımı sonucunda diş gıcırdatma olayları ortaya çıkar.

Diş Gıcırdatmanın Zararları: Dişlerin sürekli şekilde uykuda veya uyanıkken gıcırdaması sonucunda bazı durumlar ortaya çıkar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ne yazık ki bu durumlar sağlık açısından zararlı sonuçlardır. Diş kırılmaları, diş yüzeyinde aşınma, diş hassasiyetinin oluşması, diş eti çekilmesi, yanakların tahriş olması, kas ağrısı, baş ağrısı ve çene eklem ağrılarının oluşması tamamen diş gıcırdatmanın sonucu olarak ortaya çıkar.

Diş Gıcırdatma Tedavisi: Diş hekimi tarafından tatbik edilen ve uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan, önleyici gece koruyucuları, diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir.

Bazı durumlarda ise bu koruyucu tabaka yeterli olmaz ve farklı tedavi yöntemleri uygulayarak diş gıcırdatmaya kesin çözüm bulmak şart olur.

Psikolojik destek alarak diş gıcırdatmanın nedenlerini ortadan kaldırmak, uyku kalitesini arttırmak için yastık ve yatak değişimi, kas gevşetici ilaçlar kullanarak daha rahat bir uyku hedeflenmesi, hatalı yapılan dolgu veya eksik olan diş protezlerinin tamamlanması ile ağız içi bütünlüğünün sağlanması şeklinde tedavi yöntemleri ile diş gıcırdatma sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır.

DİŞ GICIRDATMA KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dis-gicirdatma-onleyici

Bu yazı diş gıcırdatmanın nedenleri zararları sebepleri tedavisi çözümü nedir neyin belirtisi neden olur diş gıcırdatma nasıl önlenir geçer tedavi edilir anlaşılır engellenir için dişlik dua koruyucu aparat hangi doktora gidilir kas gevşetici gece plağı sesi önleyici botoks kesin bitkisel son çözüm diş gıcırdatmayı önleyici aparat önlemek için konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın