Diş Eti Kanaması Neden Olur Nasıl Geçer

0
566
Okunma

Ağız ve diş sağlığının önemi ne yazık ki ülkemizde pek kavranan bir olgu değil. Hala çoğu kişi sürekli şekilde diş temizliği ve bakımı yapmıyor. Bu sebepten ortaya çıkan farklı rahatsızlıklar var ve bunların başında diş eti kanaması geliyor.

Bu yazımızda sizlere diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi ile doğal ve bitkisel çözümleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Diş Eti Kanaması Olur? Diş etinin kanama yaptığı durumlar şu şekilde sıralanabilir. Bu tarz durumlar ile karşılaşanların mutlaka diş eti konusunda hassas olması gerekir.

– Diş fırçalarken ya da diş ipi ile temizlik yapılınca.
– Bir şeyler yediğiniz zaman.
– Bir dişin belli bir bölümünden.
– Diş çekildiği zaman diş etlerinde kanama görülebilir.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri: Gerekli ağız bakımının yapılmadığı durumlarda, gebelik dönemindeki hormon değişiklikleri neticesinde, bazı damar hastalıkları veya kalıtımsal nedenler ile ve son olarak vitamin eksikliği sebeplerinden dolayı diş eti kanaması olabilir.

Diş eti kanaması kontrol altına alınmazsa, iltihabi bir reaksiyona neden olarak, dişi tutan kemik dokusunu eritir ve sağlam diş kayıpları sebep olur. Bu nedenle diş eti kanamaları ihmal edilmemesi gereken ve hemen tedaviye başlanması gerekilen bir problemdir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi: Diş etlerinde meydana gelen kanamaları tedavi edebilmek için ilk önce kanamanın neden olduğunu bilmek gerekir.

– Diş taşı yani tartar nedeniyle kanamalar meydana geliyorsa ilk önce bu diş taşlarını temizlemek gerekir.

– Diş etinde oluşan iltihaplanma neticesinde diş eti kanaması oluyorsa antibiyotik ve gargara kullanılması gerekir.

– Vitamin eksikliğinden kaynaklanması durumlarda ise beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve kullanılan ağız bakım ürünleri sayesinde diş eti kanamalarına çözüm bulunabilir.

– Ağız içinde bulunan bakterilerin diş etlerine zarar vermemesi için günlük ağız temizliği mutlaka yapılmalıdır. Diş fırçalamanın yanında diş ipleri de kullanılmalıdır. Düzenli şekilde ağız bakımı yapmak diş eti kanamasına kesin çözümdür. 20 gün aralıksız şekilde diş fırçalayan hiç kimsede diş eti kanaması olmaz.

Misvak diş ve diş eti rahatsızlıklara çok iyi gelir. Ayrıca sigaradan uzak durmak diş etlerinizin güçlü olması için ilk şarttır. Günde iki kere dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız diş sağlığınız açısından çok önemlidir.

Diş Eti Kanamasına Bitkisel Çözüm: İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen diş eti kanamasına ve diş eti çekilmesine karşı veriği tarif için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekiyor. Nedir bu malzemeler diyecek olursanız; Su ( 1 su bardağı ), Kekik ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bir su bardağı suyu cezve içerisine koyun ve içerisine tepeleme 1 tatlı kaşığı kekiği atıp kaynatın. Kaynama işlemi sonrasında suda bulunan kekiği süzün ve suyu ile dişlerinizi 4-5 gün fırçalayın. Bakın kekik diş eti kanamaları ve diş eti çekilmesini nasıl durduracak göreceksiniz.

Diş Eti Kanamasına Ne iyi Gelir? Şimdi sizlere hem diş eti kanamasına iyi gelen, hem de diş eti hastalıkları için kullanılabilecek doğal ve kesin tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Üstelik bu uygulamaların hepsi hem bitkisel hem de sağlıklı.

Aloe Vera: Antiinflamatuar ve iyileştirici özelliklerinden dolayı, aloe veranın diş eti hastalığına yakalanma riskini azaltma açısından yararlı olduğu bulunmuştur. Bir antimikrobik madde olarak, diş eti hastalığına neden olan bakterileri de öldürür. Artı, kötü kokuyu savurur ve ağız ülserini iyileştirir.

Ada Çayı Yağı ve Nane Yağı: Bazı ağız yıkama maddeleri, ada çayı yağı, nane yağı veya papatya tentürü içeriyor. Diş macunu veya bu yağları içeren ağız gargaraları diş ve diş eti sağlığı için çok yararlıdır.

Zeytinyağı: Zeytinyağı antienflamatuar ve antioksidan olan oleik asit ve diğer flavonoidleri içerir. Eğer diş eti iltihabı yaşıyorsanız zeytinyağı en iyi tedavilerden biridir. Bir çorba kaşığı zeytin yağını alın ve ağzınızda çalkaladıktan sonra tükürün. Tüm toksinleri yok edecektir. En iyi sonucu almak için günde üç kez tekrarlayın.

DİŞ ETİ KANAMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dis-eti-kanamasi-neden-olur

Bu yazı diş eti kanamasının doğal tedavisi sebebi zararları sebepleri nedenleri nedir neden olur ne yapılmalı nasıl tedavi edilir geçer namaz abdestini bozar mı için ilaçlar macun ne yapılır antibiyotik diş eti kanamasına iyi gelen bitkiler yiyecekler ilaçlar diş macunu doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi ne iyi gelir çözüm kekik gargara hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın