Diş Çürümesi Nedenleri ve Tedavisi

0
612
Okunma

Uzun bir aradan sonra tekrar siteye yazı yazabiliyorum. Gerçekten iş güç koşturmaca derken site ile ilgilenmeye pek fırsat bulamadım ve bugün fark ettiğim bir sağlık problemim olan diş çürümesini işlemeye karar verdim.

Gerçekten yoğun bir tempoda çalışmak ve bazı hatalar ile diş çürümesi ile karşı karşıya kaldım. Lakin erken aldığım önlemler ile diş çürümesini durdurduğum gibi, ilk iş olarak bu konuyu sizlere anlatmak istedim. Hadi yazımızı okumaya başlayalım ve diş çürümesi problemini daha yakından tanıyalım.

Diş Çürümesinin Nedenleri: Diş çürükleri, asit saldırılarından oluşan diş delikleri ve tahribatları olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Diş minesi üzerinde başlar ancak dişin yumuşak iç tabakasına dek ilerleyebilir.

Karbonhidratlı yiyecekler dişlerin arasında kaldığında, bu kalıntılar fırça veya diş ipe ile tamamen temizlenemez ve böylece diş çürükleri meydana gelir. Ağızda bulunan bakteriler, bu gıdaları sindirerek, diş minesini tüketip bitiren asitli maddeler üretir. Bu asitler, diş minesini bozar ve kavite denen oyuklar oluşturarak çürüğe sebep olur.

Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni bulunur. Bunlar:

  1. Bakteri plağı: Diş plağı da denir.
  2. Karbonhidratlar (şeker ve un gibi gıdalar)
  3. Yapısal etkenler (dişin yapısı, tükürük bileşimi, vesaire.)

Diş sağlığı dengeli olan bir insanda, bu etkenlerden biri değişiklik gösterirse, diş çürükleri meydana gelebilir.

Diş Çürümesinin Aşamaları: Diş çürümesi 4 temel aşamada gerçekleşir:

1. Aşama: Dişin yüzeyinde soluk renkli bir nokta görülebilir. Bu bir delik olabilir. Florür içeren diş macunu kullanılırsa ve bu kür diş ipi ile desteklenirse, deliğin çürüğe dönüşmesi engellenebilir.

2. Aşama: Bu aşamada, görülen delik bir çürüğe dönüşmüştür. Dişin sert yüzeyi artık geçilmiştir.

3. Aşama: Çürük, dişin yumuşak tabakasına ulaşmıştır. Bu aşamada, çürük daha hızlı büyür.

4. Aşama: Eğer çürüğe dolgu ile müdahale edilmezse, dişin daha derin bölümlerinde daha derin problemler meydana gelebilir. Bu durumdan korunmak için sık sık diş muayenesi yaptırılmalıdır.

Diş Çürümesi Nasıl Tedavi Edilir? Diş çürükleri sık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dünyada diş çürümesi nedeniyle sorun yaşamamış çok az insan vardır. Ancak diş sağlığıyla ilgili doğru şekilde bilgi alınırsa, çürüklerin önlenmesi sağlanabilir. Diş çürüklerine karşı tedavi ve önlem amaçlı uygulamalar yapılabilir.

– Dişler sabah kahvaltısından ve geceleri yatmadan önce muhakkak fırçalanmalıdır. İmkanı olanlar, öğle yemeklerinden sonra da dişlerini fırçalamalıdır.

– Yiyecek artıkları en fazla dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan girintilerde bulunduğu ve dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeylere yapıştığı için, diş fırçalarının küçük başlı olmasına dikkat edilmelidir.

– Fırçalar asla sert kıllı olmamalıdır. Orta sertlikte veya yumuşak kıllı fırçalar en idealidir. Fırçalar, belirli bir frekansta değiştirilmelidir. Kılları aşınmış fırça kullanılmamalı ve fırçaların bulunduğu yerin hijyenine dikkat edilmelidir.

– Asla bir başkasına ait diş fırçası kullanılmamalıdır. Her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır. Florür içeren diş macunu kullanılmalıdır. Çünkü, florür diş yüzeyini daha sert ve güçlü yapar.

– Şekerli ve unlu gıda tüketimine dikkat edilmelidir. Yemek arası atıştırmalıklar tüketilmemelidir. Bu sayede, bakteri plağının asit üretmesinin önüne geçilir. Bununla birlikte, dişlerin aside maruz kalma durumu oransal olarak azalır.

Kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Çünkü kalsiyum, diş yüzeyini güçlendirerek onu daha sağlıklı hale getirir.

– Bazı ilaçlar, vücudun ürettiği tükürüğü azaltır. Bu durum, diş çürümesi riskini artırır. İlaç kullananlar, normalden daha fazla su içmeye dikkat etmelidir.

– Diş hekimi yılda birkaç kez ziyaret edilmelidir. Bu sayede, dişler düzenli olarak temizlenerek çürük kontrolü yapılabilir.

Diş çürüklerini yok etmek için doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri arayanlar; diş çürüğüne ne iyi gelir başlıklı konumuzu okuyabilir.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dis-curumesi-genetik-mi

Bu yazı diş çürümesinin tedavisi nedenleri belirtileri kimyası için ne yapılır okunacak dua doğal kesin evde bitkisel çözüm nedir neden olur ne eksikliğinden nasıl anlaşılır durdurulur tedavi edilir geçer karşı önlemler ne engel olur ne iyi gelir neden olan hastalıklar genetik mi diş çürümesini önlemek engellemek için önleyen ilaç hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın