Dil Ülseri Nedir Nasıl Geçer

0
782
Okunma

Uzun bir aradan sonra küçük bir araştırma yaparak, özellikle stres ve sıkıntı ile geçen dönemlerde hepimizin başına gelebilecek bir sorun olan dil ülseri hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle dil ülserinin ne demek olduğunu, daha sonra ise dil ülserinin nedenleri ve tedavisini anlatacağım.

Dil Ülseri Nedir? Aft ve uçuk olarak belirtilen ve tıptaki adı “aftöz ülser” olan dil ülseri, dil üzerinde beyaz nokta şeklindeki lezyonlar ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Beyaz olan dil ülserleri genellikle ciddi bir soruna yol açmaz, ancak iltihap nedeniyle koyu pembe renk alan ülserler kanamaya neden olabilir. Dil üzerinde görülen bu yaralar yanak ve dudak içlerinde, diş etlerinde ve damak üzerinde oluşabilmektedir. Bu ülserler tek başına veya kümeler halinde görülebilir.

Dil Ülserinin Nedenleri: Dilde ülser oluşmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Pamukçuk Yaraları: Dil ülserinin en yaygın sebebi pamukçu olarak bilinir. Bu beyaz veya sarı kabarcıklar, ağızda oluşan bir kesik veya kızarık lekelerinin içine iltihap dolması ile meydana gelir ve büyürler. Çeşitli ölçülerde olabilirler ve düzensiz bir şekle sahiplerdir. Ağız kesikleri, hormonsal değişiklikler, adet döngüsünün sona ermesi, stres veya demir eksikliği, besinlerdeki B-12 ve folik asit bu pamukçukları tetikleyebilir. Bu yaralar rahatsız edici olmalarına rağmen tehlikeli değillerdir.

Yetersiz Ağız Bakımı: Ağız sağlığına dikkat etmemek de dil ülserine neden olabilir. Yakın zamanda yaralanan bir dil, bu enfeksiyonun iyileşme sürecine girdikçe kabarcıklar oluşturabilir. Yanlışlıkla dili ısırmak buna neden olabilir örneğin, çünkü bakterilerin gelip yuvalanması için uygun bir ortam hazırlanır. Yemek artıkları ve diğer maddeler diş ve diş etinde biriktikçe bakterilerin üremesi için besin kaynağı haline gelirler ve bu bakteriler ağız etlerinde tahrişe neden olurlar.

Enfeksiyonlar: Bunlar kendilerini dil yaraları olarak dışarı vurabilirler. Enfeksiyonlar dil üzerinde oluşabileceği gibi ağzın diğer kısımlarında da gelişebilirler. Gingivostomatit, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, herpes simplex virüsü, pamukçuk, ağızda gelişen maya enfeksiyonları, oral liken planus ve bağışıklık sistemi bozuklukları tüm ağızda yaraların oluşmasına neden olabilir. Özellikle de dil üzerinde.

Ağız Kanseri: Eğer dil yaraları ciddiyse, birkaç gün içinde zayıflayıp renksiz bir hale gelmiyorsa daha ciddi bir hastalığın belirtileri olabilirler. İyileşmeyen ve yeme içme kabiliyetinizi kısıtlayan ağır enfeksiyonlar için doktorunuza başvurmalısınız. Sertleşen ve çok hızlı büyüyen dil yaraları oral kansere işaret edebilir.

Dil Ülseri Tedavisi: Şimdi sizlere dil ülserinin tedavisi için kullanılan bazı yöntemleri anlatmak istiyorum. Çoğu dil ülseri ev tedavileri ile giderilebilir, zaten kendi kendisine yok olacaktır ama ağrıyı hafifletmek ve iyileşme sürecini kısaltmak için aşağıdaki tedavileri uygulayabilirsiniz:

Tuzlu Su: Dil ülserinden mustarip olanlara ağızlarını tuzlu suyla çalkalaması tavsiye edilir. Tuzu direk dil yarasının üzerine de uygulayabilirsiniz ama biraz rahatsız edici olacaktır.

Tereyağı: Yaranın üzerine tereyağı bastırırsanız ağrınız hafifler. Vücudunuzun yaralarla savaşma yeteneğini artıran kalsiyum için süt ve lor tüketin. Bo ağacı yapraklarından veya baldan hazırlanan macunlar ülserin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Hint İnciri Ağacı: Hint inciri ağacının sütü de iyileşme sürecini hızlandıracaktır, ancak bu metot sabah veya akşamüzeri aç karnına uygulanmalıdır. Papaya, yeşil muz veya elma tüketmek de iyileşmesine yardımcı olur. Pamukçuk ilaçları ağrınızı hafifletecek ve yaraların iyileşmesini sağlayacaktır.

Ağız Temizliği: Dil ülseri ile savaşırken ağız temizliğinize dikkat etmek çok önemlidir. Dişlerinizi düzenli fırçalayın, bakteri ve tahriş edicilerden kurtulmak için gargaralar kullanın. Diş fırçası ile dil ülserinin civarını temizlerken nazik olun çünkü fırçanın uçları tahrişe sebep olarak durumunuzu daha kötü hale sokabilir.

DİL ÜLSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAdil-ulseri-ne-demek

Bu yazı dil ülserinin tedavisi nedenleri belirtileri nedir ne demek nelerdir nasıl geçer için ilaç hangi doktora gidilmeli dilde ülser görsel dil ülserine ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi vikipedi ilaçları hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın