Dil Tutulması Neden Olur Nasıl Geçer

5
1234
Okunma

Yazımıza başlamadan şunu belirtmek istiyorum; bu yazıda dil tutulmasının nedenleri ve tedavisi ile, dil tutulmasına iyi gelen şeyleri bir arada anlatmak istiyorum. Çok geniş kapsamlı bir rahatsızlık olmadığı için ayrı ayrı iki konuya bölmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Dilerseniz ilk önce dil tutulmasının nedenleri ve tedavisi ile başlayalım, daha sonra ise dil tutulmasına ne iyi gelir ve hangi bitkisel çözümler uygulanır sıralayalım.

Dil Tutulması Nedir? Dil tutulması bir hastalık değildir. Dil tutulması insan vücudunun dış etkenlere karşı verdiği ani bir tepkidir. Bir anda gelişen olaylar karşısında bazen dil tutulur, kekeleme ortaya çıkar, cümleler tam olarak kurulamaz ve bu olaya dil tutulması denir. Kekemeliğe ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak kekemelik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dil Tutulmasının Nedenleri: Korku, heyecan, panik ve benzeri duygular insan dilinin tutulmasına ve konuşma yetisinin anlık olarak kaybedilmesine neden olur. Dil tutulması durumu meydana gelirse bu durumdan korkmanıza da gerek yok çünkü dil tutulmasına neden olan olaya karşı vücut ilk tepkisini verdikten sonra kısa bir zamanda dil tutulması durumu ortadan kalkacaktır.

Dil Tutulması Tedavisi: Dil tutulması problemi bazı insanlarda sadece birkaç saniye sürerken bazı durumlarda birkaç dakika sürebilir. Bu sebepten bu kişiler bir tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Bazı dil tutulması olaylarında ise problem kalıcı hale neden olabilir ama bundaki en önemli etken vücudun kendini kilitlemesi sonucunda ortaya çıkar. Bu tip durumlarda mutlaka psikolojik destek almak şarttır.

Toplumun genelinde rastlanan durum ise; dil tutulması olayının 1-2 dakika olmasa bile 5-15 dakika arasında kendiliğinden geçmesi şeklinde görülür. Lakin olur ya sizin bu kadar vaktiniz yoksa veya daha hızlı olarak çözüm arıyorsanız bitkisel tedavi yolları ile pratik çözümler bulabilirsiniz.

Dil Tutulmasına Ne iyi Gelir? Dil tutulması durumunda karabaş otu, kekik, zencefil, çöreotu, havlıcan, birer kaşık alınıp bir demliğe konarak kaynatılır. Elde edilen karışım ile gargara yapılır.

Dil Tutulmasına Karşı Okunacak Dua: Dili tutulan hasta bu duayı üzerinde taşır veya duanın yazıldığı kağıt suya atılır ve su içilirse dil tutulması sonlanır.

Euzubillahimineşşeytanirracim,  Bismillahirrahmanirrahim.

Kâlu entakanallahullezi entaka külle şey’in vehüve halekaküm evvele merratin ve ileyhi türceun.

DİL TUTULMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dil-tutulmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı dil tutulmasının nedenleri anlamı sebepleri nasıl geçer neden olur ne iyi gelir için karşı okunacak dua dil neden tutulur dil tutukluğu hangi doktor bölüm bakar tedavisi karşı bitkisel kesin doğal çözüm ne zaman geçer ne kadar sürer nasıl giderilir dil tutulmasına iyi gelen bitkiler yiyecekler şeyler dil tutulunca konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dil tutulması

5 YORUMLAR

  1. 60 yaşındayım bazı durumlarda dil tutuluyor kilitleniyor bir kaç saniye ve daha uzun olabiliyor. Hatta bazı kelimeleri doğru çıktımiyor mesele ceket kelimesinde zorlanıyorum. Acaba ne yapmak gerekir

  2. Benim kizim lisede ani bir dil tutulmasi gecirdi 8 aydir gecmedi kendi kendineyken cok iyi konusuyo normal ama baskasinin yaninda heycandan konusamiyo ne yapmaliyiz

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın