Dil Şişmesi Nedir Nasıl Geçer

0
1392
Okunma

Dil genel olarak yapısı itibarı ile kaslardan oluşan ve üzeri tat tomurcukları ile kaplı olan bir organdır. Dil şişmesi dilin tamamı yada bir bölümünün şişmesi ve irileşmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık tipidir.

Dil şişmesi genellikle alerjik reaksiyonların bir sonucu olarak meydana gelmekle birlikte pek çok diğer hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağız içi enfeksiyonları da dilin ve boğazın şişmesine yol açabilir. Eğer dildeki şişme 1-2 gün içinde geçmediyse mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmelidir.

Diş Şişmesinin Nedenleri: Dilin şişmesine neden olan faktörleri kısa kısa şu şekilde anlatabiliriz.

Dil Kanseri: Çok ciddi hastalıklardan bir tanesi olan kanser erken teşhis ve tedavi ile iyileştirebilir. Dil kanseri de aynı şekilde erken tedai ile önlenebilecek ve iyileştirilebilecek bir hastalıktır. Dil kanseri kendini dil şişmesi ile belli edebilir. Ancak bunun yanında dilde kanama, kırmızı renkli lekeler, kanama, beyaz lekeler ve kulak ağrısı ile kendini belli etmektedir.

Dil İltihabı: Dil şişmesi ve boğaz kısmında ağrı ile kendini belli eden bu hastalık ağız içerisinde bakteri kaynaklı enfeksiyonların yol açmasından oluşmaktadır. Aynı zamanda çok baharatlı ve sıcak tüketilen besinler de dil iltihabına neden olmaktadır.

Alerjiler: Vücudun alerjik reaksiyonu ilk olarak boğaz ve dilde meydana gelmektedir. Dil şişmesi, hapşırma, kızarıklık, kaşıntı ve solunum yollarının tıkanması gibi belirtileri bulunan alerji, her insanının başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle ufak çocuklarda daha sık görülen bu durum dilde kırmızı renkli benekler ve dil çevresinde şişlik ile kendini belli etmektedir.

Mononükleoz: Bu hastalık öpüşme hastalığı olarak da bilinir ve kişiden kişiye tükürük yolu ile bulaşır. Kişiye bulaşması halinde kişi bu hastalığı ömür boyunca taşır. Ancak belli zamanlar da dil şişmesi hastalığına yol açar. Bu da hastalığın atak yaptığı dönemlerde meydana gelen belirtilerden biridir. Dil de yanma, şişlik, yorgunluk hissi ve ateşlenmeye neden olmaktadır.

Dil Şişmesi Tedavisi: Dil şişmesi tedavisinde doktorunuzun uygulayacağı ilaç tedavisine ek olarak bitkisel çözüm uygulanabilir.

Malzemeler: 1 adet nar kabuğu, 3 bardak şeftali suyu, 1 bardak su.

Hazırlanışı: 1 bardak suya bir avuç nar kabuğu atılır ve 15 dakika süreyle kaynatılarak süzülür. Ardından bu suyun içine 3 su bardağı şeftali suyu ilave ederek karıştırılır. Ortaya çıkan karışım ile dile gargara yapılır.

DİL ŞİŞMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dil-sismesine-ne-yapilir

Bu yazı diş şişmesinin nedenleri tedavisi sebepleri için ilaç iğne dua ne yapılmalı hangi antibiyotik kullanılır hangi bölüme doktora gidilir ne kadar sürede geçer neden olur ne zaman iner dil şişmesine ne iyi gelir doğal kesin bitkisel evde çözüm nasıl iner giderilir indirilir gider olur tedavisi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dil şişmesi neden gelir, dilin dibinin şişmesi nedendir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın