Dil Büyümesi Nedir Nedenleri ve Tedavisi

0
1185
Okunma

Bu yazımızda sizlere dil büyümesi hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Oldukça nadir rastlanan fakat buna karşın tedavisi de bir o kadar zor olan dil büyümesi nedir, nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir kısaca bahsedelim.

Dil Büyümesi Nedir? Tıp dalında ”makroglossi” adı verilen dil büyümesi, dilin işlevini ve görevini yerine getirmesini kısmi şekilde önleyen, sonuç olarak diş kemerlerinde biçimsel bozukluk meydana getiren bir rahatsızlıktır.

Dil Büyümesinin Nedenleri: Dil hangi sebepten büyürse büyüsün ya da şişsin, en kısa zamanda mutlaka müdahale edilmeli ve şişlik yok edilmelidir. Aksi halde nefes borusunu tıkayan dil, solunum problemlerine hatta ölüme sebep olmaktadır.

Alerjik reaksiyonlar ve kan hastalıkları dil büyümesinin ana nedenidir. Vücudun sağlıksız bir şekilde beslenmesi ve vitamin eksikliği sonucunda da dil büyümesi veyahut dil şişmesi sorunu çıkabilir. Bir de arı veya zehirli böcek sokması sonucunda ortaya çıkan dil büyümeleri vardır ki, hangi sebeple olursa olsun, dil büyümesine en kısa sürede müdahale edilmesi şarttır.

Dil Büyümesi Nasıl Geçer? Dil büyümesi ya da şişmesi durumunda 3 günden daha kısa bir sürede mutlaka doktora gitmelisiniz. Birazdan size vereceğim bitkisel çözüm önerisini tedavi amaçlı olarak doktora gitmeden kullanabilir, tam anlamı ile çözüm olmasa bile, en azından doktora ulaşana kadar sizi biraz idare etmesini sağlayabilirsiniz. Mutlak tedavi kesin suretle uzman bir doktor ile yapılmalıdır. Aksi halde sonu ölüme kadar giden vahim sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Dil Büyümesine Ne iyi Gelir? Size şimdi vereceğim bitkisel kürü uygulayarak, dil şişmesi ve büyümesini biraz da olsa kontrol altına alabilirsiniz.

Malzemeler: 1 adet nar kabuğu, 3 bardak şeftali suyu, 1 bardak su.

Hazırlanışı: 1 bardak suya bir avuç nar kabuğu atılır ve 15 dakika süreyle kaynatılarak süzülür. Ardından bu suyun içine 3 su bardağı şeftali suyu ilave ederek karıştırılır. Ortaya çıkan karışım ile dile gargara yapılır.

DİL BÜYÜMESİ ve DİL ŞİŞMESİ HAKKINDA SORULARINIZI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dil-buyumesine-ne-iyi-gelir

Bu yazı dil büyümesi nedenleri neden olur tedavi edilir belirtileri neyin belirtisi hissi küçük dil büyümesine ne iyi gelir nasıl anlaşılır geçer için hangi doktora gidilmeli konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın