Deri Kuruluğu Neden Olur Nasıl Giderilir

0
404
Okunma

Aslında sitemizde daha önce cilt kuruluğu probleminden bahsetmiştim. Fakat çoğu kişinin bu rahatsızlığı deri kuruluğu olarak nitelendirmesi ile tekrar bir hatırlatma gereksinimi hissettim.

Şimdi sizleri sıkmadan ve sözlerimi uzatmadan, deri kuruluğunun nedenleri ve deri kuruluğu için tedavi yöntemlerini anlatmaya başlayalım.

Deri Kuruluğunun Nedenleri: Şimdi kısa kısa deri kuruluğunun nedenlerini anlatmaya başlayalım.

Cilt Yağı Üretiminin Azalması: Bu durum genellikle yaşlılıkla birlikte ortaya çıkar. Vücut yaşlandıkça cilt yağı üreten bezlerin hem sayısı hem de faaliyet oranı azalır.

Ayrıca şu durumlar sebum üretimini azaltarak deri kuruluğuna yol açabilir: Beslenme programında yağ içeren besinlerin hiç yer almaması, Aşırı alkol tüketimi, Ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak, Hormon dengesizlikleri.

Üretilen Cilt Yağının Kaybı: Bu durum ise genellikle yaşam tarzından kaynaklanır. Derinin kurumasını önleyerek yağlı tutan sebum aşağıdaki nedenlerle kaybolursa deri kuruluğu ortaya çıkar:

Uzun süreli ve gereğinden daha sık aralıklarla duş almak, banyo yapmak, Yıkanırken çok fazla liflenmek, Cilt yağının koruyucu tabakasını çözen kimyasal sabunlar kullanmak.

Diğer Nedenler: Uzun süre ile güneşe veya rüzgara maruz kalmak, Ultraviyole ışınlar, Havuzda bulunan kimyasal maddeler vücutta bulunan suyu dışarı çekebilir, Uçak yolculukları. Vantilatör, klima, ısıtıcılar, kalorifer, soba; neredeyse her türlü iklimlendirme cihazı ortamın nem oranını azaltır. Nemsiz hava, kuru deri demektir.

Bazı Hastalıklar ve İlaçlar: Deri kuruluğu, şeker hastalarında ve alerjik deri sorunları olanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bazen de hipotiroidi belirtisi olmaktadır. Nadiren böbrek yetmezliği ve Sjögren Sendromu da deri kuruluğuna neden olmaktadır.

Egzama ve sedef hastalığında da etkilenen bölgede deri kuruluğu görülür. Çoğu sivilce önleyici ilacın bir yan etkisi de cilt kuruluğudur. Burun dekonjestanları deri kuruluğuna yol açabilir

Deri Kuruluğu Nasıl Geçer? Kısa kısa deri kuruluğu tedavi yöntemlerini anlatalım.

Zeytinyağı: Zeytinyağının içeriğinde kuru cilde iyi gelen bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asidi vardır. Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.

Düzenli kullandığınız nemlendiriciyi kullanmadan önce ince bir tabaka halinde sızma zeytinyağı sürün.

Duş almadan yarım saat kadar önce ellerinize, ayaklarınıza ve kuruyan cilt bölgelerinize zeytinyağı sürün, hafifçe masaj yapın. Duş aldıktan sonra da nemlendirici kreminizi kullanın.

Süt Kreması: Süt kreması içerdiği laktik asit sayesinde deri kurumasından kaynaklanan pullanmaya iyi gelir. Cildin pH dengesini sağlar, harika bir nemlendiricidir.

Bir yemek kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırın, birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı kuruyan bölgeye uygulayın, duş almadan önce bir süre beklesin. Günde bir kez yapın.

Dört yemek kaşığı tam buğday ununa yeterli miktarda süt kreması ekleyerek kalın bir macun hazırlayın. Ilık su ile temizlemeden önce bu macunu on beş dakika boyunca uygulayın.

Deri Kuruluğunu Gideren Diğer Besinler: Deri kuruluğunun geçmesi için kullanılan diğer alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Süt: Dört yemek kaşığı süte biraz gül suyu ekleyerek kuruyan bölgeye uygulayın. Direk de uygulayabilirsiniz, cildi nemlendirir ve ten renginizi açar.

Bal: Bal ve yoğurt da mükemmel nemlendiriciler arasındadır.

Badem Yağı: Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı badem yağı ekleyerek uyku öncesinde için. Badem yağını direk cildinize de uygulayabilirsiniz, yapışkan değildir, cilt kolayca emer.

DERİ KURULUĞU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAderi-kuruluguna-ne-iyi-gelir

Bu yazı deri kuruluğunun nedenleri neden olur ne iyi gelir neyin belirtisi deride kuruluk deri kuruluğuna ne iyi gelir için iyi gelen ve kaşıntı hastalığı tedavisi hastalıkları tetikleyen faktörler kuruması ve dökülmesi çatlaması pullanma tedavisi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın