Depresyona iyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

0
736
Okunma

Çağımızın en musibet rahatsızlıklarından birisi olan depresyon, sinir, stres, sıkıntı gibi durumlara iyi gelen bitkileri ve bitki çaylarını tanıtmak istiyorum bu yazımda sizlere.

Depresyona iyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler: Dilerseniz ilk önce bitkilerden, daha sonra ise bitki çaylarından bahsedelim.

– Adamotu, bıkkınlık, ümitsizlik, içe kapanıklık gibi ruhsal durumları ortadan kaldırır.

– Ahlat, (yaban armudu) sinirleri teskin eder, idrar söktürür. Civan perçemi, (25-30) gram çiçeği çay gibi haşlanarak içilirse, mideye, ve sinirlere iyi gelir.

– Fesleğen, tohumlarından yapılan çay sinirleri kuvvetlendirir. Ihlamur, sinir sistemi rahatsızlıklarına, iyi gelir.

– Karanfil ağacından, elde edilen yağ sinir rahatsızlıklarına iyi gelir. Kahve, sinirleri kuvvetlendirir. Kimyon, melek otu, sinirleri teskin eder.

– Mandalina, armut, marul , sinir krizine iyi gelir. Portakal, havuç, armut, şalgam, soğan, kuşkonmaz, badem, erik, incir ve kuru yemişler; depresyona, sinir zafiyetine iyi gelir.

– Mürver ağacı, meyvelerinden yapılan çay sinirleri teskin eder. Pırasa, sinirleri yatıştırır. Vanilya, ruhsal bunalıma iyi gelir .

Depresyona iyi Gelen Bitki Çayları: Şimdi sıra geldi depresyon tedavisinde kullanılan bitkisel çayları aktarmaya.

Sarı Kantaron: Hafif dereceli depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitki sarı kantarondur. Ayrıca yanık tedavisi, böcek ısırığına karşı, sıtma tedavisinde kullanılan bitkiyle hazırlanan çayın sakinleştirici ve ruh halini yükselten etkisi vardır. Bazı araştırmalar sarı kantaronun depresyona herhangi bir etkisi bulunmadığının altını çizmekle birlikte özellikle Avrupa’da depresyon için önerilen bitkiler arasında ilk sırada gelmektedir.

Papatya: Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran papatya çayı yüzyıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyona bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olur ve serotonin, dopamin gibi depresyonla ilgili sinir taşıyıcıların düzenlenmesini sağlar. Uyku kalitesini arttırarak enerjiyi yükseltir.

Lavanta: Lavanta çayının kokusu ve buharı depresyona, kaygıya ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle sadece çayını içmek yerine evinize kurutulmuş lavanta alabilirsiniz.

DEPRESYON KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

depresyona-iyi-gelen-bitkiler
Depresyona Karşı Bitkisel Çözümler Denemenizi Tavsiye Ediyoruz…

Bu yazı depresyona iyi gelen bitkiler filmler kitaplar dua yiyecekler içecekler müzikler şeyler sözler ilaçlar egzersizler giresim var giremeyen kadın ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi girmek istiyorum giremiyorum için esma öneriler dua ilaç bitki kitap müzik tavsiyeler nasıl yazılır geçer yenilir aşılır başlar önlenir çıkılır anlaşılır depresyonu yenmek kendim yendim yenenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın