Demir Minerali Ne işe Yarar Görevleri Nedir

0
744
Okunma

İnsan vücudunun yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yeterli ve doğru şekilde beslenmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

İnsanın beslenerek vücuduna aldığı en büyük ihtiyaçlarından birisi demir minerali dersek yanlış olmaz. Bu yazımızda sizlere demir minerali ve vücuda etkileri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Demir Mineralinin Faydaları: Demir minerali, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Vücut direncini arttıran demir yorgunluğa karşı etkilidir. Demir minerali vücudun büyümesine de yardım eder. Bu nedenle, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vücut ve beyin gelişimi açısından çok önemlidir.

Demir Eksiliği Nedir: Kadınlar erkeklerden daha fazla demir tüketirler. Bu nedenle Kadınlarda demir eksikliği daha fazla görülür. Demir eksikliği konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, solgunluk, sinirlilik, bağışıklık sisteminde zayıflık, saçlarda ve kemiklerde kırılganlık gibi sorunlara yol açar. Yeteri miktarda demir almamak uzun süreçte bu sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Ayrıca, saç dökülmesi, saçlarda ve tırnaklarda çatlamalar, dudak kenarlarında yaralar ve yutma güçlüğü gibi şikayetlere sebep olabilmektedir. Özellikle C vitamini demir emilimini kolaylaştırdığı için Anemiden korunmaya yardımcı olur. Gebelikte, bebeklerde ve çocuklarda demir ihtiyacı daha fazla olduğu için özellikle bu dönemlerde demir eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçmek için yeterli miktarda demir alınmalı, gerekirse demir hapları ile demir takviyesi yapılmalıdır.

Demir Fazlalığı ve Zararları: Fazla miktarda demir almak damar sertliğine, hücrelerin erken yaşlanmasına ve yağlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca, demir fazlalığı, kanser riskini arttırmasının yanı sıra, siroz, şeker hastalığı, kalp büyümesi, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı, bulantı, kusma ve nefes darlığı gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Demir Minerali Hangi Besinlerde Bulunur: Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda demir içeren besin maddeleri olarak sıralanabilir.

Günlük Demir İhtiyacı: Yetişkinlerde erkeklerin günlük demir ihtiyacı ortalama 8 – 10 miligram kadardır. Bu miktar gebelik, emzirme ve adet dönemlerinden dolayı kadınlarda biraz daha fazladır.

DEMİR MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

demir-minerali-ne-ise-yarar

Bu yazı demir mineralinin görevleri nelerdir eksikliğinde görülen hastalıklar hangi besinlerde bulunur görevi ne işe yarar nedir içeren bulunan nerede demir eksikliği bulunur nelerde var neye yarar açısından zengin yiyecekler hangi gıdalarda bulunur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın