Defne Yaprağı Çayının Faydaları ve Yapılışı

0
718
Okunma

Bitki çaylarının faydaları ve kullanım şekillerini anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımda sizlere defne yaprağı çayını anlatmak istiyorum.

Defne yaprağı çayı neye iyi gelir, ne işe yarar, nasıl demlenir ve içilir kısa kısa hepsini anlatacağız.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Bu çay iki şekilde hazırlanabilir. Birincisi, bir çaydanlığa 3 bardak su konur ve üzerine 6 adet defne yaprağı konarak 3-4 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirilerek bardağa konur ve içilir.

İkinci olarak ise bir bardak su kaynatılır ve kaynadıktan sonra bir bardağa iki adet defne yaprağı konarak su bardağa boşaltılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra içilir.

Defne Yaprağı Çayının Faydaları: Bu özel bitki çayı bir çok hastalığa ve sağlık problemine iyi gelmektedir. Özellikle öksürük ve balgam için oldukça etkili bir çözüm önerisidir.

A vitamini bakımından zengindir

– Yüksel oranda demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum içerir

– Sindirim sorunlarına ve mide ağrısına iyi gelir

Terlemeyi azaltır

– Göz sağlığını korur

– Antioksidandır, cilde iyi gelir

Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır

Şişkinliği alır

– Hastalıklara karşı vücudu güçlendirir

– Yağı ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır

– Öksürüğe iyi gelir

Balgam söktürücü etkisi vardır

– İştah açar

– Uykuyu düzenler

– Gaz gidericidir

– Defne yaprağı yağı harici olarak kullanıldığında romatizma ve kas ağrıları için oldukça faydalıdır.

Defne Yaprağı Çayının Besin Değeri: 100 gram defne yaprağında (yaklaşık 50 çay kaşığı); 6185 IU A vitamini, 46.5 mg C vitamini, 0.4 mg riboflavin, 180 mcg folat, 2 mg niasin, 834 gram kalsiyum, 43 mg demir, 120 mg magnezyum, 113 mg fosfor, 529 mg potasyum, 3.7 mg bakır, 0.4 mg bakır, 8.2 mg manganez ve 2.8 mcg selenyum bulunmaktadır.

Defne Yaprağı Çayının Yan Etkileri: Defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir.

DEFNE YAPRAĞI ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU İLETMEK İÇİN YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

defne-yapragi-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı defne yaprağı çayının faydaları zararları hazırlanışı yan etkileri özellikleri yapılışı nasıl hazırlanır yapılır demlenir içilir kullanılır neye iyi gelir ne işe yarar defne çayı ve hamilelik tarifi boy uzatır mı migren baş ağrısı kullananlar kullanıcı yorumları bebeklere verilir mi adet söktürücü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın