Damar Tıkanıklığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
661
Okunma

Damarlarımız vücutta kan akışını sağladıkları için hayati önem arz ederler. Fakat bazı durumlarda damarlar tam olarak çalışmaz ve hayati tehlikeler ortaya çıkar.

İşte damar tıkanıklığı bu tip damar sorunlarının başında yer alan bir durumdur. Şimdi sizlere damar tıkanması hakkında bilgiler vereceğiz.

Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar tıkanıklığı, vücutta herhangi bir organa kan akımı sağlayan bir damarın tıkanması ve o organı beslemez hale gelmesi durumudur.

Damar Tıkanıklığı Nedenleri: Damar tıkanması en çok damar sertliği ya da damar kireçlenmesi denen hastalığa bağlı gelişir. Atardamarlar çok seyrek olarak pıhtılaşmaya bağlı tıkanır. Bunun dışında Burger hastalığı, Takayasu hastalığı gibi damar sertliğinden farklı hastalıklarda damarları tıkayabilir.

Hangi Damar Tıkanırsa Ne Olur? Atardamarlar organları besleyen yapılar olduğu için bu atardamar tıkanması o organın beslenmesini engeller ve buna bağlı belirtiler oluştur.

Kalp Damarı: Göğüs ağrısı ile kalp spazmı ya da kalp krizi yapabilir.

Boyun ve Beyin Damarı: Gözde geçici kararmalar, konuşma bozukluğu, şuur bozukluğu ya da inme (felç) olabilir.

Bacak Damarı: Genel olarak yürürken baldır kaslarında ağrı yapar. Hastalık ilerlerse parmaklarda ya da ayakta yaralar çıkabilir. Kangren oluşabilir. Bu konu da bacak damar tıkanıklığı sayfasında geniş olarak anlatılmıştır.

Bağırsak Damar Tıkanıklığı: Genel olarak yemekten sonra karın ağrısına yol açar. Hasta her yemek sonrası karın ağrısı çeker ve hastalık ilerlerse kilo kaybı oluşturabilir. Ani tıkanmada bağırsaklarda kangren oluşabilir.

Böbrek Damar Tıkanıklığı: Genellikle sorun yaratmaz. Ancak kontrolü zor yüksek tansiyon yapabileceği gibi uzun dönemde böbrek fonksiyonlarını bozarak üre ve kreatinin değerinin yükselmesine ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Kol Damar Tıkanıklığı: Genellikle sol tarafta olur. Kolu kullanmakla kolda erkenden yorulma ve hafif ağrı oluşturabilir. Özellikle kişi kolunu yükseğe kaldırdığı zaman kol ağrısı ve yorgunluğu olur.

Kimlerde Görülür? Atardamar tıkanıklığı herkeste görülebilir, ancak 50 yaş üzerinde, diyabet (şeker) hastaları, sigara içenler, kolesterol düzeyi yüksek olanlar ve hipertansiyon hastalarında daha sık görülür.

Tanı Nasıl Konur? Kesin tanı koyan yöntemler genellikle radyolojik görüntüleme yöntemleridir.

Renkli Doppler ultrasonogafi, bilgisayarlı tomografi ya da MR (manyetik rezonans) ile yapılan anjiyografiler genellikle kesin tanı koyar.

Bazı hastalarda kesin tanı için normal anjiyografi gerekebilir. Bu konu için anjiyografi sayfasına göz atabilirsiniz. Artık anjiyografi tanı amaçlı değil daha çok damar açma işlemleri gibi tedavi için kullanılmaktadır.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi: Damar tıkanmasını açan bir ilaç yoktur ancak bu şikayetle gelen bir hastada öncelikle koruyucu önlemler olan sigaranın bırakılması, var olan şeker, hipertansiyon gibi hastalık tedavilerin çok düzenli ve kontrollü yapılması gerekir .

Sağlıklı Beslenme: İleri yaşta tuz azaltılması, katı yağlardan kaçınılmalı, kırmızı et azaltılmalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme daha sağlıklı olacaktır.

Yürüyüş: Hem kalp hem damar hem de genel sağlık için son derece faydalıdır. Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş önerilir. Kalp damar hastalığımız varsa kardiyoloji uzmanının onayı gerekir.

İlaçlar: Hiç bir ilacın gerçek anlamda damar tıkanıklığını açmadığını daha önce de belirtmiştik. Ancak vücutta herhangi bir damarda ciddi daralma ya da tıkanma varsa aspirin hayat boyu kullanılmalıdır.

DAMAR TIKANIKLIĞI HAKKINDA SORULARINIZI UZMANLARA İLETMEK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

damar-tikanikligi-nasil-belli-olur

Bu yazı damar tıkanıklığının tedavisi nedenleri sonuçları sebebi nelerdir nedir ne yemeli nefes darlığı yapar mı ne iyi gelir nasıl belli olur anlaşılır tedavi edilir için kullanılan ilaçlar hangi doktora gidilir ilaç ne yapılmalı açma belirtileri damar tıkanması neden olur nasıl belli olur anlaşılır açılır damar tıkanıklığını açmanın yolları açan gösteren bitkiler yiyecekler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın