Damar Sertliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
720
Okunma

Bu yazımızda sizlere özellikle belirli bir yaştan sonra sık şekilde rastlanan ve genelde beslenme bozuklukları ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olan damar sertliği hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Konu içerisinde damar sertliğinin tanımı, nedenleri, belirtileri ve damar sertliği tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Damar Sertliği Nedir: Atardamarlar sağlıklı kişilerde esnek bir yapıya sahiptir. Vücudun denge durumuna göre genişler ya da daralır. Böylece damardan geçen kan miktarını ayarlar. Çeşitli nedenlerden dolayı atardamarların duvarı bağ dokusu ile kaplanır ise, damar esnekliğini kaybeder.

Damar duvarının esnekliğini kaybedip sertleşmesine damar sertliği denir. Damar sertliği oluştuktan sonra damar duvarından damarın iç kısmına doğru ateromatöz plaklar oluşur. Bu plaklar, damarın tıkanmasına ve damarın yapısının zayıflayarak çeşitli komplikasyonların oluşmasına yol açar.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Hastalığın nedenleri kontrol edilemeyen sebeplere bağlıdır. Bu aileden gelen genetik yapı ile alakalıdır. Bu hastalıktan yaşlılar daha çok etkilenmektedir. Zayıf bünye onarım konusunda sıkıntı yaşamakta ve tedavi aşamasında da yetersiz kalmaktadır. Damar sertliğinin neden olduğu rahatsızlıklar genel olarak orta yaş sonrası dönemde daha çok görülmektedir.

Eşit şartlarda ve bünyelerde erkek cinsinin damar sertliği hastalığına yakalanması daha sık görülür. Menopoz öncesi bayanlarda bu rahatsızlığın görülmesi nadirdir bu da hormonal bir olaydır. Menopoz sonrasında ise kadınlık hormonu östrojenin azalması sonucu kadınlarda bu hastalık meydana gelir ve tedavi aşamasında hormonal destek sağlanır.

Belirtileri Nelerdir? Hastalık kendini ilk aşamada direkt olarak belli etmez kontroller sonrası damar kapaklarında görülen zedelenmeler hastalığın ilk aşamasıdır.

Damar sertliği eğer kalpte başlarsa bu çok daha tehlikelidir buna bağlı olarak kalp kası düzenli olarak kasılıp gevşemekte zorluk çeker. Kalp ritmi bozuklukları ve göğüs sıkışması hastalığın en büyük belirtileridir. Göğüs sıkışmaları birçok insanda görülebilir fakat hastalık aşamasında bu sıkışmalar sürekli ve büyük ağrılar şeklinde yaşanır.

Bacaklarda görülen damar sertliği kasılmalara ve kramplara neden olur bunun için de düzenli egzersiz en büyük yardımcıdır, kalp için de aynı şey söylenebilir düzenli yapılan spor bu hastalığı sizden uzak tutacaktır.

Tedavisi Nasıl Yapılır? Anjiyo denilen ultrason yöntemi ile damarlar kontrol altında incelenir ve tıkanıklık varsa ilk olarak bunun tespiti yapılır. Bazı hastalara efor testi uygulanır. Tedavi hastalığın boyutuna göre yani damarların durumuna göre belirlenir, eğer daralma çok fazla değilse hastaya ilaç tedavisi uygulanır ve tedavi bu şekilde sonuca ulaştırılır, daha ciddi durumlarda ise bypass ameliyatı gerçekleştirilir.

Hastalıktan korunmak ya da tedavi sürecini hızlandırmak adına sigaralı ortamdan uzak durmak ve düzenli spor yapmak gibi programlar uygulanır. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve beslenme listesi vermek de tedavi süreci içerisinde yer almaktadır. Daha önce kalp krizi geçirmiş hastalara farklı ilaç tedavisi uygulanmaktadır bu da yeni bir kalp krizi rahatsızlığını önlemek amaçlı uygulanır.

DAMAR SERTLİĞİ KONUSUNDA UZMANLARIMIZA DANIŞMAK İÇİN SORULARINIZI YORUM YAZARAK İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

damar-sertligi-nedenleri

Bu yazı damar sertliği nedir nedenleri neden olur ne demek nasıl tedavi edilir anlaşılır önlenir bitkisel tedavisi zararları için ne yapmalı ilaç bitkisel çözüm iyi gelen gıdalar çözüm kür şifalı bitkiler sebepleri damar sertliğini önleyen gideren önlemek için tedavi eden önlemenin yolları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın